вибори президента україни, вибори президента в україні

У березні 2019 року в Україні пройдуть вибори Президента України. Сам же виборчий процес стартував ще 31 грудня минулого року. Представляємо вашій увазі коротке керівництво з виборів президента: порядок його обрання, календар проходження виборів, хто вже зареєструвався в якості кандидата і які їх рейтинги та багато іншого!

Коли ж відбудуться вибори Президента України?

Наступні вибори Президента України відбудуться в Україні 31 березня 2019 року. Другий тур, за необхідності його проведення (якщо жоден з кандидатів НЕ набере абсолютної більшості голосів (50% + 1 голос) після першого етапу голосування), відбудеться 21 квітня 2019. Поки ж результати соціологічних опитувань демонструють, что серед лідерів президентських перегонів немає явного фаворита, який зможе набрати більше половини голосів.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Що необхідно, щоб стати кандидатом в президенти?

Конституція дозволяє балотуватися в Президенти громадянам України від 35 років, якщо вони володіють державною мовою і безперервно проживали в країні 10 останніх років. Кандидати на вибори Президента України можуть балотуватися шляхом самовисування або висуватися партією, навіть якщо не є її членом.

Згідно із ЗУ “Про вибори Президента України”, для реєстрації кандидатом необхідно подати автобіографію, передвиборчу програму, і декларацію про доходи. Ці дані оприлюднюються публічно для ознайомлення виборців. Також, щоб на президентські вибори можна було зареєструватися необхідно внести внесок 2,5 млн гривень. При цьому повернутий після виборів він буде тільки тому, хто їх виграє в першому турі, або двом кандидатам, які пройдуть до другого туру. Внески інших кандидатів перераховуються до держбюджету.

Хто вже зареєструвався як кандидат?

У 2019 році ЦВК зареєструвала рекордних 44 кандидати в президенти. Це:

вибори президента україни, вибори президента в україні

За невідповідність формальним вимогам відмовлено в реєстрації 47 особам. Серед них голова Комуністичної партії України Петро Симоненко, оскільки в 2015 році КПУ було заборонено брати участь в будь-яких виборах на підставі закону про декомунізацію.

Більш детально про головних кандидатів читайте також на сторінках УП ТУТ.

Рейтинг кандидатів у Президенти

Заміряв соціологами рейтинги на вибори Президента-2019 свідчать про те, що розрив між кандидатами невеликий, а електоральні переваги громадян змінюються досить динамічно. До літа 2015 року однозначні лідуючі позиції зберігав П. Порошенко, в 2016-2017 його почала випереджати Ю. Тимошенко. На початку 2018 вона вирвалася суттєво вперед, а за вихід у другий тур змагалися Порошенко, Зеленський, Гриценко, Бойко, Ляшко. З початку 2019 лідером передвиборної гонки став Зеленський. Поки до виборів залишається ще два місяці, картина може змінитися, і прогнозувати на підставі діючих рейтингів можливий результат голосування 31 березня поки зарано.

вибори президента в україні

Результати виборів Президента України

Якщо вибори відбудуться в першому турі (що, як ми бачимо з рейтингів кандидатів, малоймовірно), то їх результати будуть відомі до 10 квітня. За підсумками другого туру офіційні результати повинні бути оголошені до 1 травня 2019 року.

Підсумки голосування починають підраховувати дільничними виборчими комісіями відразу після закриття дільниць. Вони складають протокол про кількість тих, хто проголосував, невикористаних, недійсних і дійсних бюлетенів і голосів за кожного з кандидатів, після чого передають їх окружній комісії.

У день виборів ЦВК передають до електронної системи в окрузі попередні відомості про явку виборців на 11:00, 15:00 і 20:00. ЦВК має отримати остаточні дані про явку до 21:30 і оприлюднити їх на сайті. Після надходження оригіналів протоколів дільничних комісій ЦВК перевіряє їх коректність і можуть зобов’язати уточнити дані або перерахувати голоси на ділянці.

Оперативна інформація про підрахунок голосів передається електронною системою в ЦВК, за чим можна стежити на їх сайті. Протягом 5 днів окружні комісії зобов’язані скласти зведений з усіх ділянок протокол і передати його до ЦВК. Підсумки виборів встановлюються незалежно від кількості дільниць, де голосування визнано дійсним.

Результати виборів Президента України-2019 ЦВК повинна буде встановити не пізніше 5 квітня 2019 в першому турі і 26 квітня – у другому. ЦВК зобов’язана встановити результати виборів протягом 10 днів незалежно від кількості дільниць і округів, де голосування було визнано недійсним. При цьому непідписання протоколу окремими членами Центрвиборчкому не має ніяких правових наслідків для його дійсності.

На майбутніх виборах протокол повинен бути складений ЦВК максимум 10 квітня 2019. Обраним стане той, хто отримає більше 50% голосів. Якщо такого кандидата не буде, то Центрвиборчком призначить другий тур виборів.

Результати виборів Президента України за підсумками другого туру встановлюються за аналогічною процедурою і повинні бути оголошені ЦВК не пізніше 1 травня 2019 року. Переможе той з двох кандидатів, який за підсумками повторного голосування отримає більше голосів, ніж конкурент.

Після офіційного оголошення підсумків виборів новообраний глава держави вступає на свою посаду протягом 30 днів. Він отримує повноваження, коли на урочистому засіданні парламенту приймає присягу українському народу. Таким чином, інавгурація новообраного Президента повинна відбутися до 1 червня.

Вибори Президента України: порядок проведення

Закон України “Про вибори Президента України” передбачає наступні стадії виборчого процесу:

  • висування кандидатів і реєстрація,
  • передвиборча кампанія,
  • створення окружних і дільничних комісій,
  • формування списків виборців і їх уточнення,
  • голосування на виборах,
  • підрахунок голосів і встановлення підсумків.

Також виборчий процес може включати повторне голосування, підрахунок результатів і встановлення підсумків виборів.

Висування і реєстрація кандидатів. Самовисування чи висування партіями на з’їздах кандидатів дозволялося з дня старту виборчого процесу – 31 грудня 2018. Подавати документи в ЦВК для реєстрації можна було до 3 лютого включно. Центрвиборчком зобов’язаний зареєструвати кандидата або відмовити йому в протягом 5 днів з дня прийняття документів.

На даний момент вже зареєстровані 44 кандидатів, 47 відмовлено. Зняти свою кандидатуру з виборів кандидати могли з дня реєстрації та до 7 березня включно. Тоді їх імена не включаються до виборчого списку. Якщо один з двох кандидатів другого туру відмовиться від балотування, то його місце в бюлетені займе наступний за кількістю отриманих голосів кандидат.

Передвиборна агітація. Дати проведення агітації кандидатів в Президенти залежать від часу їх реєстрації. Її дозволяється проводити з наступного дня після реєстрації і до 24:00 п’ятниці перед днем голосування – 29 березня 2019 в першому турі. Агітація в другому турі починається на наступний після призначення повторного голосування день і завершується о 24:00 19 квітня 2019.

Друк передвиборних програм і ефірний час в державних ЗМІ, в тому числі теледебати кандидатів, фінансуються за рахунок держбюджету. Крім того, кандидати зобов’язані відкрити фонд для фінансування своєї виборчої кампанії.

Його можна наповнювати з особистих і партійних коштів, пожертвувань громадян. За 5 днів до першого туру і за 2 – до другого ЦВК і Нацагентство щодо запобігання корруцпціі повинні оприлюднити аналіз фінзвіту використання фондів, де відображуються дата, розмір внеску і ім’я пожертвувача, витрати і призначення платежів.

Буде цікаво:  «Як новий шок-закон про валюту і валютні операції вплине на українців?»

Кандидати можуть проводити зустрічі з виборцями, мітинги, дискусії, друкувати в ЗМІ політичну рекламу, виробляти друковані агітаційні матеріали, розміщувати зовнішню рекламу і т.д. Забороняється участь в кампанії в робочий час посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органів і судів, членів виборчих комісій. Не дозволяється поширення матеріалів, що підривають нацбезпеку країни, розпалюють ворожнечу і зазіхають на права громадян. Заборонені також поширення неправдивих відомостей про кандидатів і підкуп виборців.

вибори президента україни, вибори президента в україні

Комісії. Вибори Президента України організовують ЦВК, окружні та дільничні комісії. Для проведення виборів використовується 225 постійних округів в Україні і єдиний закордонний округ. У кожному з регіонів в залежності від кількості виборців від 2 до 22 округів.

Однак на вибори Президента 2014 ЦВК створила 213 окружних комісій, оскільки в окупованому Росією Криму голосування не могло бути організованим. Також в зв’язку з російською агресією на Донбасі законодавство дозволило в цілях безпеки переносити місцезнаходження комісії поза округи. Проте, навіть з урахуванням цієї норми в 2014 вибори не відбулися в 24 округах Донбасу: тільки 2 з 12 округів Луганської області та 8 з 22 Донецької змогли почати роботу. В цілому, на президентських виборах 2014 голосування пройшло в 189 з 225 округів.

Для організації виборів-2019 ЦВК звернувся до Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій з проханням надати висновки щодо можливості підготовки та проведення президентських виборів у відповідних округах. Конкретні рішення поки не прийнято. Округи в свою чергу поділені на ділянки. На виборах Президента України-2014 їх було 33,7 тис. У середньому це 1,3 тис. ділянок на округ, проте не на всіх з них голосування було організовано.

Крім звичайних і спеціальних ділянок на виборах також утворюються тимчасові спеціальні ділянки – в лікарнях, слідчих ізоляторах і т.д. Також діють ділянки в іноземних державах. На попередніх виборах їх було 114. У списки виборців за кордоном було включено майже 0,5 млн. українців, проте явка на президентських виборах склала 15,4%. У різних країнах від 1 до 5 ділянок, найбільше їх в Росії. У той же час на нинішніх виборах в перший день виборчого процесу ЦВК ліквідувала всі 5 закордонних дільниць в РФ (в Москві, Ростові-на-Дону, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Новосибірську).

Тепер проживаючі в Росії українці зможуть проголосувати тільки в Тбілісі – в посольстві України в Грузії, в Астані – в посольстві в Казахстані або в Гельсінках – в посольстві в Фінляндіі. Рішення було прийнято на підставі подання Міністерства закордонних справ через наявність істотних ризиків і загроз для українців під час виборів. Воно було оскаржене в суді, але як суд першої інстанції, так і Верховний суд підтвердили законність постанови ЦВК.

Окружні комісії ЦВК зобов’язані сформуватися шляхом жеребкування у складі не менше 12 членів і призначити їх керівництво не пізніше 18 лютого для першого туру виборів і 10 квітня – для другого. Дільничні комісії повинні бути сформовані окружними в складі не менше 9 членів не пізніше 12 березня в першому турі і 15 квітня – у другому. Склад всіх комісій формується на підставі подань кандидатів у Президенти. При цьому кандидатам має бути забезпечено пропорційне представництво в комісіях і їх керівний склад.

Списки виборців. У списки виборців включаються громадяни України, яким виповнилося 18 років на день виборів і у яких є право голосу. У 2014 таких було 35,5 млн. Кожен виборець вноситься в список на тій ділянці, до якого належить його прописка. На виборах-2019 попередні списки повинні бути передані на дільниці не пізніше 22 березня, після чого з ними можна ознайомитися в приміщенні комісії. Швидше і зручніше багатьом буде зробити це на сайті Державного реєстру виборців, зареєструвавшись в особистому кабінеті.

Кожному виборцю важливо перевірити правильність внесених про нього відомостей в списки, щоб у разі допущення неточностей не опинитися позбавленим права голосу в день голосування. При виявленні помилки її можна попросити виправити не пізніше 25 березня 2019. До 25 березня можна також звернувшись до органу ведення Держреєстру з проханням проголосувати на дільниці не за місцем прописки.

Така процедура зручна для тих, хто живе, працює або навчається не за місцем реєстрації, але необхідно подати підтверджуючі документи (довідку з навчання, з місця роботи, документи про робоче відрядження, право власності або оренду житла і т.д).

На парламентських виборах в 2014 таким правом скористалися майже 0,2 млн громадян, у тому числі 33 тис. зареєстрованих в Донецькій і Луганській областях і менше 3 тис. кримчан. На президентських виборах кількість кримчан було вдвічі вище. У вересні нинішнього року ЦВК спростив порядок зміни місця голосування для прописаних на окупованих територіях громадян: їм дозволено не додавати до заяви документи, які підтверджували б необхідність його зміни.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Голосування. Голосування на виборах проходить з 8 ранку до 8 вечора. З собою на ділянку необхідно взяти паспорт або ID-карту. Наявність черг на ділянці не позбавляє громадян права проголосувати: о 20:00 всіх, хто прийшов на вибори, але не встиг проголосувати, зобов’язані запустити в приміщення, після чого ділянка закривається.

Голосування проходить таємно, для чого обладнані спеціальні кабінки. При заповненні бюлетеня заборонена присутність в кабіні для голосування будь-яких інших осіб, крім випадків неможливості самостійного заповнення через фізичні вади. Також в кабіні заборонена фото- або відеофіксація результатів голосування.

У бюллютенях імена кандидатів розташовані в алфавітному порядку і вказана їх дата народження, місце проживання, посада, партійність і суб’єкт висування. На цю інформацію важливо звертати увагу в разі однакових або схожих імен кандидатів. Графа “проти всіх” чинним законодавством не передбачена. Зліва, навпроти інформації про кандидатів, розміщені порожні квадрати, навпроти одного з яких необхідно зробити позначку (+, v або будь-яку іншу).

Бюлетені без позначок, з декількома позначками або навмисно зіпсовані не впливають на результати голосування, оскільки при встановленні підсумків виборів процентне співвідношення голосів за кандидатів розраховується від кількості бюлетенів, визнаних дійсними. У разі допущення ненавмисної помилки при заповненні бюлетеня виборець може відразу ж звернутися до комісії з проханням обміняти його на новий, але зробити це можна тільки один раз.

Заповнений бюлетень опускається у виборчу урну так, щоб таємниця голосування була збережена. По зарешенію голосування дільнична комісія повинна передати окружній до 20:30 дані про явку виборців. Все. Далі залишилось чекати на результати виборів. Сподіваємося, що вони пройдуть чесно і відкрито, а обраний президент буде гідним і вірним інтересам українського народу.

Про те, як змінити місце голосування на виборах Президента України-2019, якщо ви знаходитесь не за місцем реєстрації, дивіться також на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.