Автор: 17.04.2018 Оновлено: 29.12.2018

соціальні мережі, викласти фото в мережу, фотографії в мережу

Усі ми любимо виставляти фото в соціальні мережі: постійно “клацаємо” щось на смартфон і мало не гігабайтами поглинаємо чужі знімки. Але буває, що необережне фото, опубліковане в мережі, може призвести до позбавлення волі або втрати цінного майна. Чому трапляються подібні історії і як їх уникнути?

Сфотографував квиток – дивишся концерт на YouTube

Розпочнемо з самого нешкідливого: ви збираєтеся на концерт улюбленої групи, насилу дістаєте квиток за великі гроші, радісно викладаєте фотку в соціальні мережі – ділитеся своїм щастям – і чекаєте заповітного дня. Ось він нарешті наступає, ви відстояли чергу, прорвалися до контрольно-перепускного пункту – і все тільки для того, щоб почути: за вашим квитком вже хтось пройшов.

І навіть якщо доведете, що квиток дійсно ваш, ніякий суд не допоможе. Виклавши знімок квитка в соціальні мережі, ви автоматично узяли на себе усю відповідальність за передачу інформації третім особам.

Саме така історія трапилася минулого року з англійцем Крісом Мартіном, який не зміг потрапити на концерт Coldplay, – на подібних масових заходах квиток з документами майже ніколи не звіряють, тому пройти за підробним папером з чужим штрих-кодом простіше простого. А влітку 2016-го, наприклад, в халепу попав Максим Елфімов, який опублікував в “інстаграмі” цілу пачку квитків, – мовляв, до літа готовий. Серед них був і пропуск на Black Sabbath – туди Максим не потрапив, як ви зрозуміли.

соціальні мережі, викласти фото в мережу, фотографії в мережу

Втім, публікація будь-яких документів – не занадто хороша ідея. Наприклад, в 2015-му австралійка виграла на перегонах 825 доларів і, зробивши селфи з квитком, поділилася радістю в “фейсбуці”. Через 15 хвилин один з її фолловерів перевів у готівку чек в автоматі по видачі грошових призів.

Ну і, звичайно, хто встоїть перед спокусою покрасуватися тільки що купленою путівкою на Мальдіви? Не здогадується наївний інстаграмер лише про одне: на талоні – уся інформація, потрібна для доступу в особистий кабінет. Ім’я, прізвище, код броні PNR (іноді цього вистачає), штрих-код, з якого легко зчитати інформацію за допомогою відповідного обладнання.

Особистий кабінет – це святая святих, там знаходяться усі відомості, що цікавлять зловмисників. Паспортні дані, програми лояльності, навіть платіжні реквізити, скористатися якими легко з того ж аккаунта, особливо якщо не налагоджена двохфакторна аутентифікація. Не забуватимемо, що інформацію можна відредагувати, а квиток – анулювати. Навіть якщо ніхто замість вас і не полетить (хоча таке можливе, за допомогою змінених в ОК паспортних даних), відпустка може бути запросто зіпсована.

У більшості випадків на посадочних талонах (а також в інформаційних буклетах, на сайтах і так далі) є попередження про те, що ніякої інформації не слід повідомляти третім особам. Якщо вже зовсім кортить викласти знімок квитка, треба хоч би зафарбувати персональну інформацію. Раніше шахраям доводилося такі дані виловлювати хитрими способами, а зараз вони самі потрапляють до них до рук. Вік вільної інформації!

Фото в соціальні мережі з відпустки – приманка для злодіїв

Без проблем полетіли до жарких країн? Не поспішайте розчохляти інстаграм. Навіть звичайні кадри пляжу або античних руїн з Анталії можуть зіграти з вами злий жарт. Сам факт їх наявності повідомляє потенційних квартирних злодіїв, що хазяї поїхали далеко і надовго – кради не хочу. Окрему вдячність зловмисники скажуть тим, хто користується геотегами. Спершу ви “палите” адреса, потім всенародно розповідаєте, що полетіли до відпустки в Таїланд, а не пішли в найближчий ТЦ позувати на тлі фотошпалер.

соціальні мережі, викласти фото в мережу, фотографії в мережу

Окрему увагу привертають аккаунти, в яких публікуються фотографії у багатому інтер’єрі, – утриматися від подібного рекомендує навіть поліція. У будь-якому випадку варто потурбуватися про те, щоб під час відпустки ваша квартира була під наглядом. А публікувати хроніку далеких мандрів, якщо дуже вже хочеться, краще після повернення додому.

“Клацнули” ключ від квартири? Чекайте у гості кримінал!

Як не дивно, небезпека приховується навіть в звичайному знімку ключа. Нашкрябали на перший внесок за іпотекою, в’їхали в новеньку квартиру і зафіксували для нащадків знімок з ключем від вхідних дверей? Що ж, самі винні: зловмисники, завдяки тривимірному моделюванню і 3D-принтеру, зможуть за фото виготовити дублікат. В ЦЬОМУ роліку весь процес демонструється від і до.

В США працює сервіс KeyMe, який дозволяє завантажувати на захищений сервер зображення ключів і друкувати їх в спеціальних майстернях. Розумієте, куди вітер дме? Нічого не заважає швиденько завантажити вашу фотографію з вільного доступу або просто зняти ключі, поки вони валяються на столі.

Втім, для злому деяких замків не обов’язковий навіть повноцінний дублікат, досить інформації про глибину замочної щілини і її форму. Це дозволить змайструвати звичайну болванку, яка за допомогою нескладного трюку – удару молотком, – без особливих проблем дозволить відкрити двері.

Принцип простий: у момент удару штифти підскакують, розблоковуючи поворотний механізм, потрібно тільки встигнути повернути болванку. Такий метод – бампинг – досить старий і працює не з усіма сучасними замками. Але чи варто спокушати долю заради 15 хвилин слави в “інстаграмі”?

Не менш часто об’єктами публічних хвастощів в соцмережах виявляються і ключі від автомобіля. І тут треба чітко розуміти: чи має машина додатковий захист, як іммобилайзер, або ж її можна відкрити лише цим самим ключем. Але навіть якщо авто захищене по повній, з дублікатом злам стає на одну дію простіший, ніж без нього. Як мовиться, воно вам потрібно?

Запостили відверту фотку? Чекайте поліцію!

Одна справа – позбавлення матеріальних цінностей у вигляді квитка на концерт або речей з пограбованої квартири. Так, неприємно, але можна пережити у більшості випадків. До набагато серйозніших наслідків може привести публікація в соціальні мережі фотографій інших людей, причому як незнайомих, так і близьких.

Наприклад, зірка Playboy Дані Матерс вирішила, що зовнішність голої 71-річної відвідувачки фітнес-центру в жіночій роздягальні – занадто важке видовище для неї однієї. І виклала портрет жінки в Snapchat, супроводивши підписом: “Якщо мені це тепер не розвидіти, то і вам теж”.

соціальні мережі, викласти фото в мережу, фотографії в мережу

Незважаючи на подальші вибачення, модель не лише обпльовували користувачі в соціальні мережі, але і суд через рік ухвалив звинувачувальний вирок за посягання на приватне життя. У результаті панночка отримала 3 роки випробувального терміну і повинна була або відсидіти у в’язниці 45 днів або піти на виправні роботи. Дівчина вибрала другий варіант.

Описаний випадок – з ряду геть. Набагато частіше зустрічаються ситуації, коли колишні (або навіть поточні) партнери викладають інтимні кадри в мережу – переважно, щоб помститися. Наприклад, минулого року житель Орська виклав відверті фото своїх минулих в інтернет, і тепер йому загрожує від 2 до 6 років позбавлення волі за поширення порнографії.

У аналогічну ситуацію устряв й інший чолов’яга, але йому вдалося помиритися з потерпілою стороною і уникнути вироку – він усього лише виплатив порівняно невеликий штраф. А жителя Білої Церкви п’ять років тому все ж засудили до ув’язнення за ч. 1 ст. 189 Кримінального кодексу України (вимагання), ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 301 (замах на злочини, ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів): він шантажував свою колишню дівчину, що викладе її інтимні фотографії в мережу.

Правда, кого-небудь скривдити можуть і власні фотографії – як сталося з кемеровськими дівчатами в Росії, які роздяглися у меморіалу загиблим у Велику Вітчизняну війну. Історія спровокувала шквал негативу в соцмережах, але покарання хуліганки уникнули через закінчення строку давності – опубліковане фото було через декілька років після зйомки. А ось підлітка, що зображував нацистське вітання у Вічного вогню в тій же Кемеровській області, все-таки заарештували на 12 діб.

соціальні мережі, викласти фото в мережу, фотографії в мережу

Нарешті, хто з батьків не любить фотографувати своїх ненаглядних дітей? А потім викладати в соціальні мережі: ось ми стоїмо на ніжках, ось їмо, ось сидимо на горщику. Ось нам 18 років і ми подаємо на батьків до суду – а нічого було викладати інтимні, загалом, знімки на загальний огляд.

Іноді навіть і необов’язково щось “зливати” – до історика Юрія Дмитрієва нагрянули з обшуками і знайшли на жорсткому диску голі знімки його прийомної дочки. Юрія виправдали, але через пару днів до нього пришли чи то журналісти, чи то самозванці з тими самими фотографіями, узятими з кримінального провадження. Тобто їх поява в інтернеті – питання часу і совісті людей, в чиїх руках вони опинилися.

Буває і так, що фотографія нікуди не потрапила, а її володар вже в паніці набирає номера спецслужб. Артемій Лебедєв в інтерв’ю Юрію Дудю розповідав, як використав цікавий баг в “ЖЖ”. Дизайнер настроїв алгоритми так, щоб будь-хто, хто заходить у блог Артемія, натикався на свою аватарку – і заголовок “Що це за кретин” над нею. Користувачеві було невтямки, що особисту фотографію бачить тільки він – іншим сервіс показував їх знімки.

Багато хто, не розібравшись в чому справа, спускався в коментарі, і погрожував повісити Лебедєва за порушення приватності.

Окремий нюанс – “ЖЖ” показував навіть не аватарку користувача, а оригінальний знімок, з якого вона зроблена. Грубо кажучи: людина узяла своє віпускне фото – завантажила у блог, обрізала по голову, поставила на юзерпік. І ось це віпускне фото сервіс і показував. Але хтось вантажив відверті і компрометуючі знімки, заздалегідь обрізавши зайву частину – уявіть собі шок звичайного блогера, який побачив у Лебедєва свій знімок в нижній білизні.

Як не стати фігурантом статті?

Зазвичай з фотографіями дві проблеми: або ви розмістили те, що не можна розміщувати, або хтось розмістив вас – без отриманого на те дозволу.

У першому випадку все просто – негайно видаляємо кадри з усіх ресурсів. Неважливо, викладені вони у відкритих аккаунтах і фотоальбомах або закритих – гарантованої панацеї не існує.

Потім залишається тільки сподіватися на відсутність негативних наслідків від публікації. Якщо ж реакція вже пішла, з кожною ситуацією доведеться розбиратися окремо. Однозначно допоможе щире розкаяння, а ось брехня швидше зашкодить, як у випадку з підлітком, що додумався “кидати зигу” у пам’ятника загиблим. Він намагався виправдатися: мовляв, руки замерзли – грів.

Якщо ж в інтернет хтось кинув неприємні фотографії з вашою участю, а з їх “автором” полюбовно домовитися не вдалося, зверніться до адміністрації сайту, де виявилися знімки.

Якщо і це не допоможе – пряма дорога в поліцію. Існують сервіси, які допоможуть приховати або зовсім видалити “зайву” інформацію про себе з глобальної павутини: наприклад AccountKiller або Reputation.com. А Deseat.me видасть списком усі ваші аккаунти в соцмережах і підкаже, як їх видалити самостійно.

Резюме

Правильно вважати, що усі необхідні висновки кожен здатний зробити самостійно, головне – тримати мозок включеним. Тому просто коротко повторимо, що не варто викладати на загальний огляд фотографії в соціальні мережі:

  • квитків на концерти, виграшних чеків, посадочних талонів з добре помітними і просто видимими даними: ПІБ, штрих-кодами, кодами бронювання і так далі;
  • демонструючі багатий інтер’єр вашої квартири/будинку;
  • з відпустки, поки ви в ній знаходитеся;
  • з геолокаціями, якщо це не обумовлено миттєвою необхідністю;
  • провокаційні, дискредитуючі, образливі;
  • з іншими людьми без їх дозволу.

Звичайно, зробити дурницю може всякий. Але варто пам’ятати, що потрібно слідкувати за собою, щоб за вами не слідкували інші.

Джерело: 4pda.ru

Про соціальні мережі, “інтимний” фотошантаж і як від нього вберегтися дивіться також на відео нижче: