відшкодування моральної шкодиНезважаючи двядцятидвохрічний період незалежності України, науковці та практики не розробили чіткої формули відносно обгрунтованого розрахунку суми, на підставі якої проводилося б відшкодування моральної шкоди.

У нашому розпорядженні лише досить розмите поняття моральної шкоди, сумнівне право на його відшкодування і непозначена відповідальність за його спричинення.

Звичайно ж, певна судова практика у вирішенні цих питань все-таки існує, але для вироблення точних, діючих на законодавчому рівні рекомендацій, необхідної бази немає.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Що ж таке моральна шкода?

Відразу хотілося б відмітити, що цей термін закріплений в декількох законодавчих актах, але жоден з них не встановлює, як саме визначається така шкода.

За Цивільним кодексом України “моральна шкода” зводиться до фізичної , душевної болі або стражданні через каліцтво, ушкодження здоров’я, протиправну поведінку щодо неї або близьких родичів, знищення\пошкодження майна, приниження честі, гідності фізичної особи та ділової репутації фізичної чи юридичної осіб.

Читайте також: «Як безкоштовно отримати та приватизувати земельну ділянку?»

відшкодування моральної шкоди

Закон України “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду” встановлює, що моральна шкодаце страждання, які були заподіяні людині внаслідок певної дії (фізичної, психологічної), що стала передумовою погіршення морального стану людини.

Найбільш універсальне поняття моральної шкоди можна зустріти в Постанові Верховного суду України “Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” (від 31.03.95 р. № 4).

ВСУ так визначає моральну шкоду: це втрата немайнового характеру, що виникла через страждання (моральні, фізичні), яка заподіяна діями або бездіяльністю інших осіб.

Але тут знову виникає протиріччя, якщо втрата немайнового характеру, то означає, що вона не може бути чітко виражена в грошовому еквіваленті.

Відшкодування моральної шкоди: практика

Звернемося до тих судових позовів, в яких позивачі просять здійснити стягнення моральної шкоди.

Усі вони об’єднані декількома схожими рисами:

  • посилання на норми Цивільного кодексу України (право відшкодування моральної шкоди);
  • суть моральної шкоди;
  • сума моральної шкоди.

У більшості позовних заяв повністю відсутні розрахунки, за якими був би визначений розмір морального збитку.

Який вихід?

Методичні рекомендації стосовно розрахунку моральної шкоди, розроблені Міністерством юстиції України, вказують на те, що в даному випадку повинні діяти два золотих правила – СПРАВЕДЛИВОСТІ і РОЗУМНОСТІ.

Буде цікаво:  «Нові вимоги маркування харчових продуктів і до закладів харчування!»

В той же час цікавий і той момент, що незалежно від тяжкості майнового збитку, моральна шкода підлягає обов’язковому відшкодуванню.

Проте принцип адекватності при визначенні його розміру – гарантія успіху отримання грошей від “кривдника”. Судіть самі, наскільки раціонально в позовній заяві вказувати астрономічну цифру морального збитку (десятки тисяч гривен), якщо Вас всього лише вигнали з орендованої квартири, вказуючи на порушення умов договору оренди?

відшкодування моральної шкоди

Звичайно, суд буде на вашому боці, якщо ви зажадаєте не більше трьох-чотирьох тисяч, хоча б тому, що ця сума дозволить вам знайти нове житло.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Досить часто у позивача, що вимагає стягнення моральної шкоди, суд просить документацію, яка б доводила адекватність його розміру, тобто, доказ міри пережитих фізичних або моральних страждань. Якщо дивитися на цю проблему з точки зору самої Феміди, то вимога відносно пред’явлення доказів і обгрунтованості, є цілком логічною.

Ми, юристи, у свою ж чергу схильні стверджувати, що який би не був розмір моральної шкоди, він не може покрити в повному об’ємі наслідки перенесених страждань, адже на сьогодні ніхто не може визначити чітке співвідношення душевного болю і грошової компенсації.

Ми відверто говоримо про те, що ніякі гроші не можуть зменшити дійсні страждання і найголовніше – переконати суд в тому ж. Оскільки голова суду не може виносити судове рішення, керуючись власними емоціями, а зобов’язаний вивчати докази, оцінювати їх, встановлювати причинно-наслідковий зв’язок.

Тому так важливо не “давити на жалість суду”, а намагатися довести “астрономічний” об’єм перенесеного болю і страждань і, можливо, саме Ви, як та відома американка, яка відсудила моральну шкоду у McDonald’s в сумі 700 тис.$ за обпечений язик, зможете відстояти та справедливо компенсувати таку шкоду!

Про відшкодування моральної шкоди на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 6 4,17 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.