Автор: 26.03.2019 Оновлено: 26.03.2019

виплати по безробіттю

Проблема безробіття, за оцінкою експертів, сьогодні є однією з найгостріших в Україні. За даними Держстату, офіційно в пошуках роботи вже знаходяться 364 300 українців, які потребують виплати по безробіттю, а на одну нову вакансію претендують 5 осіб. При цьому на тлі масового безробіття, низьких заробітних плат в країні змушують українців шукати роботу за кордоном.

Про причини безробіття в Україні ми розповімо дещо пізніше, а зараз юристи проекту «Правова Консультація» розкривають, у кого є право на отримання виплати по безробіттю, як її отримати, які будуть у цих виплат строки та які є нововведення, щоб допомогти вам отримати саму ту роботу, до якої ви маєте найбільший хист.

Отже, допомогу в пошуку роботи в Україні надає Державна служба зайнятості, яка складається з Державного центру зайнятості, а також обласних, міських та районних центрів зайнятості. Звернутися в ці центри може кожен, хто не має роботи. Питання тільки в тому, яку мету переслідує людина: чи хоче вона просто отримати певну допомогу в працевлаштуванні або ж лише розраховує на статус безробітного з усіма супутніми виплатами.

Хто має право на виплати по безробіттю?

На офіційний статус безробітного та подальшу виплату допомоги може претендувати тільки працездатний громадянин, що перебуває у працездатного віку (тобто не інвалід і не пенсіонер) та у якого на даний момент немає доходу через відсутність роботи.

Для цього йому необхідно звернутися в районний центр зайнятості саме за місцем своєї реєстрації. Якщо протягом перших 7 днів служба не зможе знайти для людини відповідної вакансії, то на восьмий день вона автоматично отримає офіційний статус безробітного.

Звернутися за фінансовою підтримкою до держави взмозі кожний з громадян працездатного віку, але статус йому буде присвоюватися за відсутності постійного місця роботи.

Встати на біржу праці й оформити допомогу можуть:

  • працездатні люди з досвідом і стажем, що втратили постійне місце роботи;
  • працездатні люди, які не мають стажу роботи та страхових внесків;
  • випускники, які не взмозі знайти роботу за фахом;
  • жінки після декретної відпустки;
  • особи молодше 16 років, які мають досвід трудової діяльності та втратили місце роботи при скороченні;
  • люди, що знаходяться в передпенсійному віці;
  • інваліди працездатного віку (навіть якщо їм вже нараховуються інші соціальні виплати).

Для приватних підприємців також передбачені виплати по безробіттю, але тільки після закриття ПП. Розмір допомоги при цьому буде залежати від кількості страхових внесків та доходу.

Який розмір допомоги і як її отримати в 2019 році?

Треба знати, що виплати по безробіттю – це державна допомога, розмір якої залежить від обставин і навичок безробітного. Сума виплат по безробіттю розраховується індивідуально для кожної з категорій громадян, при цьому також мають враховувати освіту, страховий страж, попереднє місце роботи та причини, через які воно було втрачено.

Для оформлення статусу та виплат вам потрібно буде звернутися до місцевого Центру зайнятості та стати у ньому на облік.

Інспектору потрібно буде передати наступні документи:

  • Паспорт.
  • Ідентифікаційний номер.
  • Атестат та дипломи, що є у наявності.
  • Трудова книжка.
  • Військовий квиток.

Крім первинних документів, Центр може запросити ще окремі документи (для підтвердження додаткових обставин). Громадяни з обмеженими можливостями зазвичай подають ще довідки й акти огляду медично-соціальної комісії, а також документи, що регламентують індивідуальну реабілітаційну програму. Для іноземців передбачається пред`явлення посвідки на проживання, а переселенці повинні подати довідку про те, що вони поставлені на облік в даному статусі. Через брак потрібних документів, переселенцям необхідно буде надати заяву про розрив трудового договору з колишнім місцем роботи та квитанцію, що підтверджує відправку цього заяву на попереднє місце працевлаштування.

Нарахування коштів починається з другого тижня після того, як всі документи будуть у вас оформлені. Але це не є остаточною крапкою в співпраці. Після того, як Центр зайнятості отримає всі необхідні документи, буде складено (насамперед) список саме тих вакансій, які будуть максимально відповідними до вашого опиту, робочих навичок та освіти – це потрібно, щоб зайнятість населення України не скорочувалася.

Пошук відповідної вакансії триває 6 місяців, протягом яких потрібно відвідувати центр не рідше, ніж один раз на місяць.

Якщо в зазначений період відповідної вакансії все ж не знайдено, то вам можуть бути запропоновані безкоштовні курси для підняття кваліфікації, вивчення допоміжних знань або ж перенавчання на іншу спеціальність, яка більш відповідає запитам, що існують зараз на ринку праці, та вашим особливим здібностям.

Інвалідам 2 групи та інвалідам 3 групи вакансії підбираються за станом здоров`я, особливостям наявної інвалідності, а також виходячи з попереднього досвіду роботи.

Слід знати, що дворазова відмова влаштовуватися на підібрану роботу може бути причиною для зняття людини з обліку і зупинення виплат оп безробіттю. До аналогічного завершення призведе також неявка до інспектора в призначений для прийому день (якщо без поважної причини).

Мінімальний розмір виплати по безробіттю при втраті постійного місця роботи становить 610 грн. – саме така сума присвоюється тим, хто має менше півроку страхового стажу, припинив трудову діяльність за статтею, а також переселенцям та випускникам, що не мають досвіду роботи, а також тим, хто тільки що відслужив військову службу.

При наявності більше півроку стажу за минулий рік або ж особам, які мають поважні причини, що обгрунтовують відсутність трудової діяльності, сума виплати по безробіттю розраховується відповідно до останніх доходів і стажу, але не може бути менше мінімальної допомоги для застрахованих осіб (це 1280 грн.). За будь-яких обставин максимальна допомога не може бути більше сумарної кількості 4-х прожиткових мінімумів, які передбачені для працездатних громадян.

виплати по безробіттю

Виплати по безробіттю: яка тривалість?

Законом чітко регламентуються строки надання виплати по безробіттю. Протягом 2-х років отримувати допомогу можна не більше 360 днів.

Відповідно до закону, допомога виплачується протягом:

  • 180 календарних днів особам, що мають менше півроку стажу, внутрішнім переселенцям, людям без страхових виплат і тим, кого було звільнено за статтею;
  • 270 днів, якщо відбулося звільнення за угодою сторін;
  • 360 днів для безробітних (без особливих умов);
  • 720 днів людям, хто ще має 2 роки до пенсії.

Нарахування коштів починається протягом тижня після призначення, але перші гроші можуть бути затримані на деякий час для перевірки. Як і заробітна плата, кошти нараховуються в десятих і двадцятих числах кожного місяця. Виплачувати допомогу можуть частинами або ж повною сумою від одного до трьох разів на місяць.

Інститут кар`єрного радника змінює центр зайнятості

виплати по безробіттю

У минулому році нововведенням в роботі служби зайнятості стало впровадження кейс-менеджменту, елементів дистанційного навчання безробітних, інтернет-ресурсів з електронними кабінетами для роботодавців та шукачів роботи, а також електронного опитування роботодавців щодо потреб в кадрах. Рік 2019 теж буде пов`язаний з нововведеннями.

Запровадження інституту кар`єрного радника – це одна з головних змін поточного року. Ще минулогороку Уряд України своєю постановою затвердив порядок введення при центрах зайнятості інституту кар`єрного радника. Цей документ забезпечує індивідуальний підхід до кожної людини, що прийшла до центру зайнятості в пошуках роботи. Саме кар`єрні радники повинні будуть допомогти тим, хто шукає роботу та відсіяти тих, хто не прагне працювати, але отримує держдопомогу.

Згідно з новим порядком реєстрації та перереєстрації безробітних в Україні, який вступив в силу з 1 січня 2019 року, кар`єрний радникце індивідуальний консультант для того, хто хоче влаштуватися на роботу. З огляду на можливості безробітного та потреби роботодавця, кар`єрний радник більш детально допоможе планувати вашу майбутню кар`єру.

Відтепер у службах зайнятості вводять профілювання тих, хто стоїть на обліку, щоб більш якісно оцінити їх можливості, навички та здібності для виконання тієї чи іншої запропонованої роботи. Для кожного безробітного тепер складатимуть індивідуальний план з працевлаштування. Цей план буде містити певні зобов`язання як для кар`єрного радника, так і клієнта служби зайнятості при пошуку відповідного для нього варіанту працевлаштування.

Як стверджують керівники центрів зайнятості, кар`єрними радниками виступають ті ж фахівці відділів працевлаштування, які до цього вели прийом безробітних. Їх вже навчили, провели тренінги – і ось з першого січня вони працюють вже на новій посаді.

Змінився при цьому підхід до обслуговування безробітних. Тепер він індивідуальний, бо радники повинні прислухатися до бажань і здібностей безробітних, а не пропонувати ту роботу, яка випала в програмі під час прийому за відповідними критеріями. Як тільки законодавча база буде узгоджена з порядком, що передбачає впровадження інституту кар`єрного радника, вони почнуть працювати зовсім по-новому, що допоможе суттєво знизити рівень безробіття в Україні з 2019 року.

Такий радник відтепер допоможе вам скласти план працевлаштування із застосуванням кейс-менеджменту, спрямованого на профілювання безробітних для визначення їх мотивації до праці. Суть кейс-менеджменту полягає ще й у взаємодії служби зайнятості з усіма установами міста. Наприклад, жінка хоче вийти на роботу, для неї є відповідна вакансія, але черга в дитячий сад ще не підійшла. Служба зайнятості відтепер допомагає влаштувати дитину в дитячий сад, щоб мама змогла піти на роботу. Такі проблеми вже були вирішені в минулому році.

Разом з претендентом радник шукає для нього роботу, складає індивідуальний план надання послуг з працевлаштування. Визначає комплекс заходів, які повинні здійснити сам радник і зареєстрований безробітний. План працевлаштування (наприклад) стане орієнтиром для подальшої роботи в побудові кар`єри безробітного, де будуть прописані заходи, які дозволять йому знайти найбільш підходящу роботу.

Служба зайнятості запроваджує також нову форму підбору кадрів для роботодавців на основі рекрутингу. Відповідний відділи вже почали роботу в багатьох українських регіонах. Їх фахівці шукають роботу за допомогою самих різних способів (в тому числі і на сайтах з вакансіями). В поле зору таких рекрутерів потрапляють тільки ті, хто дійсно хоче знайти роботу, причому не тільки на території певного міста, а також і в сусідніх містах.

Пошук роботи на сайтах також дає свій результат. Щодня за допомогою сайтів можна працевлаштовувати не один десяток чоловік. Роботодавці теж задоволені, адже до них приходять саме ті люди, які дійсно зацікавлені в працевлаштуванні.

Крім того, служба зайнятості буде й надалі робити упор на працевлаштування молодих спеціалістів. Вона продовжить роботу над профорієнтаційної діяльністю на інтернет-платформах, буде спілкуватися зі студентами технікумів, профтехліцеїв і складати разом з ними відеорезюме для створення кадрового резерву.

Разом с тим зазначається, що громадянин відтепер може втратити статус безробітного в разі відмови від двох пропозицій найбільш відповідної до його досвіду та навичок роботи, а також у разі відмови від підписання індивідуального плану при працевлаштуванні.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

У свою чергу уряд оголосив новий принцип: не хочеш йти на роботу – не отримаєш і субсидію. Тобто, якщо довгий період людина показує нульові доходи, це свідчить про наявність тіньових заробітків. Хоча в міністерстві запевняють, що кожен випадок розглядатимуть індивідуально.

Найбільш затребувані професії в Україні в 2019 році

За останніми дослідженнями, найбільший сектор зайнятості в Україні – це торгівля. А роботодавці сьогодні скаржаться на брак інженерів, оскільки на ці спеціальності практично вже ніхто не йде вчитися.

Як зазначають експерти, така ситуація склалася через те, що в Україні масово закривалися заводи, а інженери також масово йшли працювати на базари. Ось люди і подивилися, що нікому це не потрібно. Саме цей момент зміни престижності професії, або ж не зовсім правильні уявлення про престижність, впливає на дисбаланс. З одного боку, в країні зростає безробіття, а з іншого боку – є дефіцит кадрів.

Якщо подивитися базу вакансій, то там найбільш затребувані сьогодні продавці. Це наймасовіша професія. Водії, продавці та бухгалтери завжди були та залишаються в нашій економіці основними гравцями – це є найбільш затребувані професії в Україні 2019. Але ж найбільший сектор зайнятості в Україні – це торгівля. Більше 3 мільйонів людей у ​​нас працює в торгівлі, а це набагато більше, ніж в промисловості, та набагато більше, ніж у сільському господарстві.

Як свідчать останні дослідження Держстату, розумні в Україні не потрібні, бо майже 90% українських безробітних – з вищою освітою. Ось сьогодні всі й працюють в торгівлі, бо це наймасовіший сектор, влаштуватися туди легко і також легко поміняти таке місце роботи. А працювати можна як в супермаркеті, так і в якомусь маленькому магазинчику.

Про виплати по безробіттю і порядок їх отримання дивіться на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 2 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-03-26T13:06:58+02:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі