випробувальний термін, випробувальний строк

Хто з нас при влаштуванні на роботу не стикався з такою процедурою, як випробувальний термін? Психологічно це безумовно не є найприємнішим моментом у житті, адже у ньому немає зовсім ніякої визначеності. Ви припиняєте пошуки інших варіантів, протягом декількох місяців щодня ходите на роботу, отримуючи при цьому «мізер» (чи взагалі його не отримуючи), але свято вірите, що через місяць-другий все зміниться.

Ви починаєте поступово «вливатися» в колектив і вже настільки звиклися до думки, що ви вже є частиною цього загального механізму, що навіть не розраховуєте знову опинитися на вулиці. Але (тим не менш) шансів, що ви не пройдете випробувальний термін, більше, ніж ви уявляєте. І справа далеко не завжди полягає виключно в вашому непрофесіоналізмі.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Іноді випробувальний термін може бути ідеальним вивертом для нечистих на руку роботодавців. Отже, підприємства, установи та організації всіх форм власності повинні керуватися єдиним законодавством, яке чітко урегульоване у трудовому кодексі.

Що таке випробувальний термін? Що співробітникам важливо знати про проходження випробувального терміну? Яка його максимальна тривалість? На яких підставах можливе звільнення після закінчення випробувального терміну? Чи можуть продовжити випробувальний термін? Як звільняють на випробувальному терміні? Ми підготували відповіді на ці важливі питання та виробили деякі корисні поради для співробітників-новачків.

Що таке випробувальний термін?

Випробувальний термін – це період часу, який встановлюється у трудовому договорі. Протягом цього терміну роботодавець оцінює ділові якості працівника та має право звільнити його в разі, якщо він не витримає випробування. З точки зору законодавства найбільш правильним буде трактувати цей термін як «випробування при прийомі на роботу».

Випробувальний термін захищає інтереси роботодавця. Протягом випробувального терміну роботодавець має можливість оцінити ділові якості працівника, під якими розуміється його здатність виконувати трудові обов`язки з урахуванням наявних професійно-кваліфікаційних, а також особистих якостей.

Оскільки випробувальний термін – спеціальний період, протягом якого роботодавець повинен визначитися, чи дійсно йому підходить працівник, то цілком логічно, що на цей період законодавство надає йому відчутно менший обсяг трудових прав порівняно з уже працюючим персоналом. Однак практика показує, що межі дозволеного під час випробувального терміну все ж часто порушуються, а роботодавці (свідомо чи самі того не знаючи) зловживають своїми повноваженнями.

Важливо відзначити, що при цьому практика багатьох роботодавців, які пропонують меншу зарплатню на період випробувального терміну, не суперечить законодавству. По суті, вони пропонують автоматичне підвищення зарплатні відразу ж після успішного проходження випробування. Головне, щоб на період випробувального терміну вона не була нижчою за встановлені законодавством мінімальні розміри.

Читайте також: «Невиплата заробітної плати: що робити і куди звертатися працівнику?»

Коли випробувальний термін не призначається?

Типова помилка багатьох українських роботодавців – застосування випробувального терміну до працівників, до яких він встановлюватися не може. Наприклад, законодавство забороняє випробувальний термін щодо неповнолітніх. Категорії працівників, яким випробувальний термін не може встановлюватися, детально перераховано в статті №26 КЗпП (Кодексу законів про працю України).

Існують певні категорії працівників, для яких не повинен застосовуватися випробувальний термін, а саме:

 • одинокі матері, що мають дітей до 14 років (або дітей з інвалідністю);
 • переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
 • неповнолітні громадяни до 18 років;
 • ті, з ким укладається трудовий договір на тимчасові чи сезонні роботи;
 • ті, кого біло звільнено в запас з військової або альтернативної служби;
 • випробувальний термін для внутрішньо переміщених осіб.

Крім цього, громадяни, які влаштовуються в ту чи іншу компанію відразу після інституту, школи або отримали диплом про середню професійну освіту, також не повинні підлягати до цього випробування.

Що стосується питання, чи можна призначити випробувальний термін при прийомі на роботу за конкурсом, то в даному випадку новий співробітник також не зобов`язаний його проходити. Також, якщо в наказі про вступ на будь-яку посаду не зазначена необхідність у цій процедурі, то трудовий договір має бути складеним без неї.

Не всі врахували дані зміни, тому роботодавці часто «по старій пам`яті» застосовують випробування навіть до тих, кого КЗпП безпосередньо захищає від такої невигідної умови.

випробувальний термін, випробувальний строк

Яка максимальна тривалість випробувального строку?

У статті №27 КЗпП зазначається, що максимальний термін випробування для представників робітничих професій не повинен перевищувати 1 місяця. Це стосується також тих робітників, які наймаються для роботи в офіс, наприклад – прибиральниць або сантехніків.

Для абсолютної більшості інших офісних працівників гранична тривалість випробувального терміну може бути передбачена будь-яким тимчасовим відрізком на розсуд роботодавця, але його величина не має складати понад 3 місяців. Максимальний термін випробування в 6 місяців можна застосувати тільки у виняткових випадках за погодженням з первинною профспілковою організацією. Так як в більшості сучасних українських компаній профспілок не створено, то користуватися таким шестимісячним терміном ці компанії просто не мають ніяких законних підстав.

У той же час законодавство не встановлює будь-яких нижніх меж тривалості випробувального терміну.

Тобто, роботодавець може «відчувати» нового працівника всього один-два тижні та винести рішення про скорочення випробувального терміну. Якщо вакантна посада – це керівник відокремленого підрозділу або всієї компанії, а також їх заступники або головний бухгалтер, то тривалість випробування повинна становити не більше півроку. Тим самим законодавство країни здійснює дотримання прав прийнятих фахівців.

Чи можуть продовжити випробувальний строк?

Тривалість випробувального терміну не може бути зрушена в більшу сторону за бажанням співробітника кадрової служби або керівника підприємства. Існує кілька випадків, за якими певні періоди непрацездатності новоприбулого фахівця не враховуються в загальну кількість часу випробування.

Такими ситуаціями можуть бути:

 • необхідність працівника у виконанні будь-яких громадських або державних обов`язків;
 • відпустка фахівця;
 • перебування на медичному обстеженні або лікуванні.

Наявність будь-якої поважної причини не є приводом для включення часу його відсутності на робочому місці в загальний час випробування. Це пов`язано з тим, що керівник організації (або уповноважений співробітник) повинен скласти собі «картину» про прийняття на ту чи іншу посаду громадянина саме в період виконання його нових обов`язків.

Наявність перерви в даному випадку не є підставою для скорочення тривалості випробувального терміну. У наказі (так само, як і в трудовому договорі) в обов’язковому порядку повинен бути присутнім пункт про встановлення випробування для нового співробітника.

Сам фахівець зобов`язаний ознайомитися з усіма умовами документів і проставити свій підпис, який буде виражати його згоду. Слід зазначити, що на питання «чи треба встановлювати випробувальний термін при прийомі на роботу з перекладу», відповідь є простою – не потрібно. Співробітник може спокійно продовжувати виконання обов`язків на новому місці.

випробувальний термін, випробувальний строк

Зарплатня та соціальні гарантії в період проходження випробування

Фактами прийняття на певну посаду вважаються:

 • з того часу, як працівник приступив до своїх безпосередніх обов`язків;
 • з того дня, коли з ним укладають трудову угоду.

Відповідно до законодавства в даній сфері, новоприбулий фахівець має всі ті ж соціальні гарантії і права, які є у тих членів колективу, що вже пропрацювали в компанії не один рік. Він (в свою чергу) також повинен виконувати свої обов`язки відповідно до вимог, які встановлено на підприємстві – у таких питаннях випробувальний термін 2019 не відрізняється від раніших.

Відсутність виплат за листками непрацездатності або повноцінної винагороди за виконану роботу є протизаконною. Оклад кожного співробітника повинен відповідати не тривалості його перебування на обраній посаді, а характеру виконуваних обов`язків, продуктивності та кваліфікації. Саме тому зниження виплат в період випробувального терміну вважається також протизаконною дією.

За якими критеріями здійснюється оцінка нового співробітника?

Основним параметром при винесенні рішення в даному випадку є можливість нового фахівця ефективно справлятися з поставленими завданнями на підприємстві відповідно до його посади. Тут оцінюються (насамперед) ділові та професійні якості. Оскільки у законодавстві не прописано певних методів такої оцінки, то кожен роботодавець має право самостійно здійснювати вибір.

Як звільняють на випробувальному терміні?

Роботодавець може вирішити звільнити новачка як через кілька днів після початку роботи, так і в останній день тримісячного випробувального терміну.

Законодавство не забороняє припинення трудових відносин з працівником, що знаходиться на випробувальному терміні, якщо на це є будь-яка законна підстава. Тобто такий працівник може піти за власним бажанням або ж його можуть звільнити за пияцтво на робочому місці. Але для співробітників на випробувальному терміні існує також додаткова підстава – це незадовільні результати випробування. При цьому будь-яких особливих вимог до даного звільнення немає, отже роботодавець сам має право вирішувати, підійшов йому співробітник чи ні.

Для такого звільнення роботодавцю досить попередити працівника за 3 дні в будь-який час. Тобто роботодавець може вирішити звільнити новачка як через кілька днів після початку роботи, так і в останній день тримісячного випробувального терміну.

У той же час, законодавство захищає працівників від можливої ​​«забудькуватості» роботодавця. Згідно зі статтею №28 КЗпП, якщо строк випробування закінчився, а людина продовжує працювати, звільнити його за незадовільне проходження випробування вже не є можливим. А з урахуванням того, що роботодавець зобов`язаний повідомляти працівника про непроходження випробування як мінімум за три дні до бажаного звільнення, то новачок повинен буде залишитися в компанії.

Буде цікаво:  «Вакцинація дітей: чи можна відмовитись від щеплення та які наслідки?»

Позитивне рішення роботодавця

Тепер стає зрозуміло, як беруть на роботу за випробувальним терміном. Якщо роботодавець залишився задоволений обов`язками, що виконує новий співробітник, то йому не потрібно буде складати будь-якої документації для підтвердження свого рішення. Працівник в такому випадку вважається прийнятим на загальних підставах.

У випадку, якщо фахівець продовжує вести діяльність в компанії після того, як період випробування був закінчений, то він може вважати, що тепер є повноцінним членом трудового колективу, який пройшов перевірку своїх професійно-ділових якостей та повністю відповідає до конкретної посади.

Як пройти випробувальний термін та отримати посаду?

Отже, ви пройшли співбесіду, (як це правильно зробити ми писали тут: «Лайфхак: як 100% пройти співбесіду на роботу в юридичну фірму!») а можливо навіть не одну, та отримали довгоочікувану пропозицію приступити до виконання посадових обов`язків. Що допоможе вам з темної конячки перетворитися на цінного співробітника?

Навіть якщо по закону ви маєте право відмовитися від проходження випробувального терміну, професійні рекрутери все одно не рекомендують відмовлятися від випробування, оскільки це автоматично змінює статус кандидата з «перспективного» на «проблемний». Отже, ви повинні розуміти, що випробувальний термін – це не тільки той період, коли вас перевіряє компанія, але також і ваша можливість на практиці зрозуміти, чи підійде вам цей вибір.

Хоча деякі наступні професійні поради можуть здатися вам наївними, але ми ставили собі за мету зробити їх універсальними та всеосяжними. Саме ці важливі підказки допоможуть вам пройти випробувальний термін гладко, з успіхом, результативно виконувати свою роботу, а також впевнено та органічно «влитися» до нового колективу.

 • Заведіть щоденник або блокнот.

Вам належить в стислі терміни отримати та засвоїти масу корисної інформації: безпосередні професійні обов`язки, паролі та коди доступу, імена та прізвища колег з їх посадами, хто де сидить і за що відповідає, внутрішні телефони та багато іншого. Набагато зручніше, якщо ви будете все це записувати (причому в одному місці).

 • Ознайомтеся з посадовою інструкцією.

Першочергово слід ознайомитися з посадовою інструкцією вашої майбутньої посади. Всі незрозумілі речі краще уточнювати у керівництва або дізнатися, хто ще зможе вам допомогти, щоб не смикати занадто часто начальників.

 • Розробіть стратегію та складіть план входження в посаду.

Важливо розуміти, що шлях до серця керівника лежить через вашу гарну роботу, тому треба  якомога швидше включитися в «процес» і на ділі продемонструвати свої професійні якості. Ідеальним початком випробувального терміну може стати складання покрокового плану. Цей документ буде свого роду доповненням до посадової інструкції (графіком вашого входження в посаду) та допоможе вдало пройти випробувальний термін при прийнятті на роботу 2019.

Зазвичай в ньому в загальному вигляді описуються ті завдання, які новий фахівець повинен вирішити в період випробувального терміну, терміни їх виконання, а також критерії оцінки його роботи. Ви можете узгодити цей  документ зі своїм начальником і з`ясувати, до кого звертатися з того чи іншого питання та де шукати необхідні дані.

 • Визначте цілі та терміни.

Далеко не завжди новачок потрапляє в сприятливі обставини: на жаль, в українських компаніях графік входження в посаду – це швидше виняток, ніж повсякденна практика. Проте ви цілком можете запропонувати керівнику разом спланувати вашу роботу на перші тижні або місяці. Швидше за все, така бесіда буде носити стратегічний характер, бо ви зможете обговорити мету, проекти, контакти та умовні терміни.

Результати настільки грунтовної розмови зовсім не обов`язково оформляти у вигляді офіційного документа з підписом і печаткою. Але на пам`ять теж не слід покладатися – краще зафіксуйте в заведеному органайзері основні завдання та терміни їх виконання.

 • Демонструйте свої кращі якості.

Виходячи з попереднього досвіду, ви вже знаєте, які функції вам вдається виконувати найбільш якісно. Це може бути складання аналітичних таблиць, аналіз діяльності компанії чи проведення попередніх переговорів.

Визначте, які саме якості допоможуть вам продемонструвати свій професіоналізм і постарайтеся акцентувати на них увагу керівництва. Якщо ви не отримали жодних розпоряджень від безпосереднього керівника, то слід проявити ініціативу, щоб його організувати. Така пропозиція напевно зацікавить керівника, а у вас буде шанс показати свої ділові якості у вигідному світлі.

Читайте також: «Які лайфхаки і правила прийняття на роботу? Знати повинен кожен!»

 • Не бійтеся бути ініціативним, але з обережністю.

Прийшов час визнати, що ініціатива карається далеко не завжди. Сьогодні прогресивно налаштовані керівники з належною увагою ставляться до нових ідей, свіжого погляду та нестандартних підходів при вирішенні навіть дуже складних завдань. Новачкові в чомусь простіше здійснити невеликі вдосконалення, бо він не скутий звичкою «ми завжди так робили, у нас так прийнято». Зате у вас може бути дуже корисний досвід з минулої роботи.

Свіжий погляд – це добре, але перш, ніж просувати свою ініціативу, подумайте, чи не вплине це нововведення негативно на роботу інших колег. Навіть якщо ви впевнені, що в роботі вашого відділу є деякі упущення, не поспішайте виступати з різкою критикою спільної справи. Постарайтеся коректно розповісти про свої спостереження та запропонуйте шляхи вирішення проблеми, акцентуючи при цьому увагу не на промахах, а на досягненнях своїх колег.

 • Приходьте на роботу вчасно та будьте охайні.

Приходьте на роботу вчасно, бажано раніше свого керівника. Будьте охайні, ваша одяг не повинен виділятися кричущими квітами. Одягайтеся стильно, але нехай це буде діловий стиль. Ваше робоче місце не варто відразу прикрашати непотрібними речами, нехай воно також буде охайним і чистим.

 • Не слід затримуватися на роботі.

Майже все керівництво компаній до трудоголіків ставиться з прихильністю. Ось тільки якщо ви з перших днів будете працювати понаднормово, це може викликати підозри. Яку мету ви переслідуєте: хочете вдосталь покористуватися безкоштовним інтернетом або ж банально не справляєтеся зі своїми обов`язками в робочий час?

Погодьтеся, що будь-який варіант буде не на вашу користь. Показувати лояльне ставлення до роботодавця необхідно, коли дійсно наступає «гаряча» пора. В інші дні слід дотримуватися робочого графіка.

 • Будьте доброзичливі та привітні зі співробітниками.

Тримайтеся скромно, але не скуто. Посмішка – ваш головний комунікаційний інструмент, а тому в знайомстві з іншими колегами вам вона тільки допоможе. Водночас перед керівництвом не слід підлабузнюватися, оскільки саме так можуть про вас подумати, якщо ви будете активно намагатися зробити найпозитивніше про себе враження.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Будьте самим собою. Врівноважена й адекватна поведінка лише підкреслить ваш професіоналізм. Просто робіть якісно свою роботу та будьте дисципліновані – і це обов`язково оцінять.

 • Не розслабляйтеся!

З перших днів випробувального терміну ви намагаєтеся бути ввічливим і пунктуальним, працюєте з повною віддачею та старанно виконуєте всі доручення начальника. Але настає момент, коли ви починаєте відчувати себе в колективі «своїм» і вже з`являється спокуса в робочий час заглянути в соцмережу або пошукати привід, щоб у п`ятницю піти з роботи раніше.

З цим не варто поспішати! Доки випробування не закінчилося, за вами спостерігають і будь-який ваш вчинок неупереджено оцінюється. Якщо для вас важлива ця робота, то забудьте про запізнення, перекури та тривалі «чаювання». Це знижує вашу особисту продуктивність і вже точно не допоможе побудувати вдалої кар`єри.

Слід пам`ятати, що під час випробувального терміну у вас є не тільки обов`язки, а ще й права. Тому якщо ви зрозуміли, що ця робота вам не підходить, то не обов`язково відпрацьовувати 2 тижні. Досить письмово довести начальника до відома за 3 дні до звільнення.

Чи законне зменшення зарплати під час випробувального строку дивіться також на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.