Автор: 13.09.2015 Оновлено: 13.04.2019

фрілансер, оптимізація податків

У 2015 році в Україні вирішили змінити норми оподаткування та зобов’язати фрілансерів платити податки. Навіть фрілансери офіційно зобов’язані платити податки. Оптимізація податків означає законне їх зменшення в сплаті. Як фрілансерам мінімізувати податки? Читайте!

Нещодавно президент подав у ВР законопроект, в якому розширюється коло осіб, що зобов’язані платити податки, а саме: лікарі, художники, приватні нотаріуси, артисти, адвокати, бухгалтери і аудитори, і навіть місіонери. Але незабаром для них буде введено нове поняття “Приватний виконавець”, яке не залежатиме від конкретної діяльності.

Спеціалісти зазначають, що під нове поняття потрапляють фахівці сфери IT, працюючі за аутсорсингом і виконуючі замовлення по всьому світу.

Зараз ці фахівці вийшли на перше місце по рівню доходів. В середньому їх доход складає декілька тисяч доларів на місяць. “Тут крутяться великі гроші” – так аргументували новий законопроект. Також під цю категорію можуть підпасти і ті, хто викладає приватно музику, танці, іноземні мови, дизайнери тощо.

Читайте також: «6 законних схем оптимізації, як менше платити податки в Україні!»

Оптимізація податків: скільки повинен платити фрілансер?

Розмір податку для фрілансерів складатиме 15-20% в залежності від рівня доходу. Стягувати його планують двома способами:

  1. Фрілансер реєструється як підприємець;
  2. Фрілансер просто заявляє про свої доходи.

За словами економістів, фрілансери зобов’язані декларувати свої доходи, оскільки вони отримують дохід не лише на основній роботі. Так, подавши декларацію до 1-го травня, вони зобов’язані платити податок залежно від суми доходу у розмірі 15, 17 чи 20%. На даний час навіть ведуться переговори, щоб збільшити ставку податку до 30%.

Зважаючи на такі розмови, виникає закономірне питання, що збираються робити законодавці, щоб проконтролювати всі доходи фрілансерів і зібрати з них повний податок, адже на практиці це буде складно, адже для цього потрібно відстежувати діяльність на банківських рахунках, а така інформація знаходиться під захистом банківської таємниці, доступ до якої може бути наданий тільки за рішенням суду. До того ж і фрілансери, з такими великими ставками, на наш погляд, не будуть кортіти бажанням платити такі податки по повній.

Багато фахівців в сфері IT запевняють, що при підвищенні ставки податку більше 5% їм елементарно стане невигідно працювати в системі українського законодавства і за необхідністю вони шукатимуть інші способи отримання доходу і оподаткування відповідно.

Оптимізація податків: як не платити?

Багато говорять: «Заплати податки і спи спокійно!» Але, на наш погляд, спокійніше спиться тим, хто платить податки не тільки правильно, але й економно! Про деякі способи податкової економії ми і поговоримо! як же зекономити гроші фрілансера? Розглянемо декілька ситуацій.

1) IT-суб’єкт на загальній системі оподаткування:

А) Звичайна ситуація при реєстрації ФОП зі ставкою податку в 15-20% чи юр.особи (ЮО) з 18%.

фрілансер, оптимізація податків

Зазначений варіант підходить фріланс-фахівцям, які працюють командою (наймані співробітники) або виконують послуги або їх частину шляхом залучення підрядників.

В даному випадку оптимізація податкових платежів відбувається шляхом обліку витрат, пов’язаних з господарською діяльністю (чим їх більше, тим краще) – зарплати найманим працівникам, плата за послуги підрядників і т.д. Тобто обкладається податком тільки прибуток, тобто те, що залишилось після сплати всіх витрат, в тому числі і на “корпоративні” свята :).

Б) Отримання ЮО статусу суб’єкта індустрії програмної продукції.

В даному випадку звільняються від оподаткування операції з постачання програмної продукції (ПП).
Суб’єктом індустрії програмної продукції є особа, яка протягом 4-ох звітніх кварталів:

  1. Частка доходів від постачання ПП складає 70%;
  2. Первісна вартість немат. активів становить більше 50%;
  3. Відсутність податкового боргу;
  4. Суб’єкта не визнано банкрутом.

Враховуючи складність наведених вище вимог, на практиці даний варіант оптимізації особливого поширення не отримав. Однак, можливість для оптимізації все ж є. Наприклад, можна змінити предмет договору з поставки програмної продукції на продаж ліцензії на використання програмного забезпечення, тобто роялті (роялті не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно положень ст. 196 ПКУ!).

2) IT-суб’єкт на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок):

А) ФОП (ЄП 4% * дохід) і ЮО (ЄП 2% * дохід + ПДВ 20%) на 3 групі.

Обмеженнями для даного варіанту оптимізації є:
✓ Річний дохід – до 20 млн. Грн.
Наведений варіант доцільний для ІТ-фахівців, які мають значні і регулярні розміри доходів (до 20 млн. грн. на рік) при відносно невеликих витратах.

Б) ФОП на 2 групі (20% МЗП = 0,2 * 1 218 грн. = 243,6 грн.).

Обмеженнями даної схеми податкової оптимізації є:
✓ Річний дохід до 1,5 млн. грн .;
✓ Одночасна кількість найманих співробітників – до 10 чол .;
✓ Надання послуг тільки платникам єдиного податку та / або населенню (по ТМЦ аналогічних обмежень не передбачено).

Окремо потрібно відзначити один важливий момент. Багато хто вважає, що для для фрілансерської діяльності 2 група єдиного податку не підходить, оскільки предметом професійної діяльності фахівців IТ-сфери є саме послуги, які в рамках даної групи можуть бути надані тільки єдинникам та/або населенню.

Однак, вважаємо, що в даному випадку обов’язково потрібно враховувати такі особливості:

  • По-перше, населення – це сукупність людей, що постійно живуть в межах якої-небудь конкретно зазначеній території (районі, місті, області, частині країни, країни, континенту або всієї земної кулі і т.п.). Але в ПКУ не говориться, що послуги мають бути надані тільки населенню України;
  • По-друге, з метою більшої безпеки в деяких ситуаціях надання IT-послуг можна замінити на продаж товарів (наприклад, оформити підтверджуючі документи не на надання послуг зі створення сайту, а з продажу самого сайту).

В) Поєднання декількох IT-суб’єктів на єдиному податку в одній схемі.

Приклад 1:

КЛІЄНТ – IT-фірма (3 група ЄП-4%) – IT-ФОП (2 група ЄП)
Даний варіант з одного боку дозволяє повністю дотримати обмеження з надання послуг, передбачені ПКУ для єдиноподатників на 2 групі, з іншого боку – зберегти невисоку ставку оподаткування доходу при невисоких витратах (плата за послуги підприємцю на 2 групі ЄП встановлюється найбільш мінімальна, оскільки операції не є контрольованими і «звичайні» ціни не застосовуються).

Приклад 2:

Дроблення доходів на декількох єдиноподатників з метою дотримання граничного розміру річного доходу (наприклад, для ЄП на 2 групі 1,5 млн. грн.) І місячної суми операцій, що підпадають на фінансовий моніторинг (150 тис. грн.).

УВАГА: застосування спрощеної системи оподаткування в деяких ситуаціях може бути дуже ризикованою!

фрілансер, оптимізація податків

Наприклад, коли фріланс-діяльність здійснюється через міжнародні біржі фрілансу Upwork (в минулому Elance і oDesk) то оформлення та отримання первинних документів, що підтверджують факт реальності надання IT-послуг через біржі, а також свідчать про зв’язок між наданими послугами і отриманим доходом, оформити і отримати важко.

Тому податкові органи при проведенні перевірок за відсутності зазначених підтверджуючих документів можуть кваліфікувати дохід як отриманий у результаті діяльності, здійснюваної не в рамках єдиного податку.

Наслідками ж у такому разі можуть бути донарахування 10% єдиного податку (п.293.4. Ст.293 ПКУ), 25% штрафних (фінансових) санкцій, пені (ст.129 ПКУ), анулювання статусу платника єдиного податку. Тому для застосування спрощеної системи оподаткування має сенс обзавестися відповідними доказами!

3) Поєднання в одній схемі декількох IT-суб’єктів на різних системах оподаткування

Практика свідчить, що найчастіше така оптимізація податків і податкових платежів є найбільш оптимальним.

Приклад 1:
Єдиноподатник (3 група) – КЛІЄНТ – загальноподатник (IT-ФОП або IT-фірма)
Така бізнес-побудова дозволяє витратні проекти обробляти зусиллями загальноподатника, а всі інші – за допомогою єдиноподатника.

Приклад 2:
КЛІЄНТ – загальноподатник (IT-ФОП або IT-фірма) – IT-ФОП (2 група ЄП)
КЛІЄНТ – загальноподатник (IT-ФОП або IT-фірма) – IT-ФОП або ІТ-фірма (3 гр. ЄП)
Сенс такого структурування полягає в тому, що вартість послуг, що надаються єдиноподатником загальноподатнику, повинна бути трохи менше, ніж ціна подальшої реалізації цих послуг замовнику.

Це дозволяє абсолютно законно оптимізувати податкові платежі шляхом застосування меншої ставки податку до основного доходу (який сплачується загальноподатником єдиноподатнику) і більшою ставки до незначного розміру прибутку (адже у загальноподатника дохід зменшується на суму витрат, а в нашому випадку дохід буде небагато перевищувати витрати).

Читайте також: «Податкова перевірка: все про порядок проведення і як захиститися!»

Оптимізація податків: як фрілансеру краще вивести гроші?

фрілансер, оподаткування, податки,Для того, щоб податки заплатити, необхідно для початку отримати винагороду за надані товари (роботи, послуги), а точніше «вивести» гроші з Upwork (в минулому Elance і oDesk).

Існує чимало варіантів вирішення поставленого завдання, кожен з яких має свої переваги і недоліки. При цьому слід зазначити, що немає якогось “усередненого” найбільш оптимального варіанту, кожен з Вас вільний визначити сам – що ж буде найзручнішим в кожному конкретному випадку.

Ми ж їх перерахуємо і проаналізуємо найпоширеніші з метою пошуку найбільш оптимального:

1. Отримання грошей на валютний картковий рахунок фізособи в українському банку

Недоліки:

  • Зовнішньоекономічну діяльність можуть здійснювати підприємці;
  • Тільки для несистематичної діяльності, інакше можуть звинуватити в прихованні підприємницької діяльності або ухиленні в сплаті податків;
  • Висока ставка – 15 (20)%;
  • Кожного разу потрібно пояснювати банку джерело походження.

Переваги:

  • Нема паперових та бухгалтерських волокіт.

2. Переведення грошей на рахунок закордонного банку, а потім їх зняття на території України.

Недоліки:

  • Для відкриття рахунку в іноземному банку потрібно отримати річну індивідуальну ліцензію НБУ. Це складно, а у разі недотримання цих правил, можуть бути застосовані серйозні фінансові та адміністративні санкції.

3. Створення ЮО за кордоном і переведення грошей на рахунок вітчизняної ЮО.

Недоліки:

  • Необхідність платити податки за місцем реєстрації ЮО за кордоном;
  • Введення грошей в Україну, що потребує додаткових витрат.

4. Оптимізація податків: «переведення» грошей на рахунок офшорної компанії.

Недоліки:

  • Витрати на створення такої компанії;
  • Витрати на введення грошей в Україну;
  • Обмеження в ЗУ на операції з офшорними зонами.

5. Використання карт Payoneer – Elance Prepaid MasterCard, PayPal і Skrill

Цей спосіб продиктований самими біржами міжнародного фріланса, Upwork (в минулому Elance і oDesk). На ньому зупинимося більш докладно.

Питання правомірності використання фріланс розробниками при отриманні коштів від іноземних замовників зазначених карт не раз піднімався в українському IT-співтоваристві, однак, так і не отримав однозначної відповіді.

Згідно з позицією НБУ, відповідно до законодавства України, Payoneer все ж є рахунком, оскільки на дану картку зараховуються валютні цінності і по ній відбуваються фінансові транзакції, а отже – потрібне отримання ліцензії НБУ.

Але, враховуючи те, що НБУ є в даному випадку установою, уповноваженою приймати з даного питання рішення, а також беручи до уваги відсутність на сьогодні будь-якої судової практики з даної проблеми, неоднозначність рішень НБУ з цього приводу, вважаємо недоцільним користуватися такими картками у випадках, коли ви прийняли рішення вести свою діяльність легально.

6) Реєстрація СПД і виведення грошей на валютний рахунок СПД в уповноваженому банку України.

Безперечною перевагою даного механізму є його абсолютна законність. У свою чергу, до недоліків відносяться складність і проблемність даного способу.

Недоліки:

За загальним правилом для ведення зовнішньоекономічних операцій необхідно укласти зовнішньоекономічний контракт (з 08.07.2015 року це може бути і простий інвойс) з урахуванням вимог українського законодавства, який зажадають в банку при безпосередньому надходженні грошей.

Крім того, банку також необхідно буде надати первинну документацію, яка підтверджує походження зазначеного доходу, а саме – інвойс (рахунок) та, наприклад, акт виконаних робіт – у разі виконання робіт з відстрочкою платежу. Однак, як вже було зазначено раніше, зазначені документи отримати досить проблематично.

Відповідальність за порушення

У разі порушення законів України в сфері оподаткування, законодавством передбачені наступні санкції:

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

1. Здійснення систематичної підприємницької діяльності без реєстрації: ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) – штраф до 8500 грн. + конфіскація грошових коштів, отриманих внаслідок такого правопорушення;

2. Незаконне (без індивідуальної ліцензії НБУ) відкриття або використання за межами України валютних рахунків: ст.162-2 КУпАП – штраф до 51000 грн; ст. 16 Декрету КМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” – штраф у розмірі 100% суми вказаних валютних цінностей;

3. Несвоєчасне надходження в Україну валютної виручки від реалізації на експорт товарів (робіт, послуг); приховання яким-небудь чином такої виручки: ст.162-1 КУпАП – Штраф до 85000 грн; ст. 4 Закони України (ЗУ) “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” – пеня до 100% неотриманої в строк виручки;

4. Заниження (ухилення) податкових зобов’язань: п.54.3. ст.54 Податкового кодексу України (ПКУ) -донарахування суми заниженого податку; ст.123 ПКУ – штраф до 50% суми донарахованого податку; ст.129 ПКУ – пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження; ст. 212 Кримінального кодексу України (ККУ) – штраф до 425000 грн. + позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.

Сподіваємося, що наші поради стали для вас корисними! Не порушуйте закон, а вміло його застосовуйте!

Оптимізація податків для фрілансерів і їх оподаткування на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 7 4,43 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-04-13T13:33:13+03:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі