Автор: 01.12.2014 Оновлено: 11.01.2020

довіреність на представництво інтересівЯк правильно оформити довіреність на представництво інтересів особи? Яких помилок не допустити? Розкриваємо секрети! Але перш, ніж почати, потрібно чітко дати відповідь, що ж таке довіреність та для чого вона потрібна.

Визначення цього поняття закріплене в частині 3 статті 244 Цивільного кодексу України. У ній говориться про те, що довіреність є письмовим документом, який видається для представництва інтересів перед третіми особами і в якому фіксуються повноваження по здійсненню угод або інших правомірних дій. Таким чином, на підставі вказаного документу одно особа має право здійснювати юридично значущі дії від імені іншої особи.

Сторона, яка видає довіреність, називається довірителем, а сторона, уповноважена на здійснення визначених юридично значущих дій, – довіренимПредставництво за довіреність відноситься до односторонніх угод і може виникати на підставі різних юридичних фактів, зокрема, на підставі договору (договір доручення) або акту органу юридичної особи (рішення загальних зборів учасників товариства тощо).

Довіреність на представництво інтересів: форма

За загальним правилом форма довіреності повинна відповідати формі тієї угоди, яку має намір вчинити уповноважена особа. Згідно з положеннями чинного законодавства угоди, можуть укладатися тільки в двох формах: усній і письмовій (частина 1 статті 205 Цивільного кодексу).

Тому, враховуючи юридичне визначення поняття довіреності, можна зробити однозначний висновок про те, що повноваження довіреного мають бути зафіксовані тільки письмово. Більше того, довіреність, яка видається юридичною особою, окрім підпису, обов’язково повинна містити відбиток печатки.

Оформлення у нотаріуса

Існують також випадки, коли закон в обов’язковому порядку вимагає, щоб довіреність була завірена нотаріально, наприклад, коли представляються інтереси фізичної особи в суді.

Є випадки, коли довіреність може не завірятися нотаріусом, але прирівнюється до нотаріального завірення. Для прикладу можна привести ситуацію, коли довіреність фізичної особи може завірятися уповноваженим посадовцем органу місцевого самоврядування (за винятком доручень на право розпорядження нерухомістю, управління автомобілями та іншими транспортними засобами, а також на право розпорядження корпоративними правами).

Коли не потрібно нотаріально завіряти?

Більше того, встановлені спеціальні випадки, коли для отримання грошей (зарплати, пенсії, стипендії, аліментів та інших платежів), наприклад, взагалі не треба звертатися до нотаріуса і платити гроші за його послуги.

Так, згідно частини 4 статті 245 Цивільного кодексу довіреність на здійснення таких дій може бути засвідчене посадовцем тієї організації, в якій вчиться, працює або знаходиться на стаціонарному лікуванні довіритель, а також за місцем його реєстрації.

довіреність на представництво інтересів

Строк дії

Хочеться також звернути вашу увагу на те, що обов’язковим реквізитом будь-якої довіреності є дата її видачі. Якщо дата на ньому вказана не буде, то згідно із законом така довіреність не може породжувати ніяких юридичних наслідків.

При цьому довіреність може оформлятися з вказівкою строку її дії або без нього. Якщо термін дії не буде вказаний, то довіреність діятиме до настання умов, передбачених законом для припинення представництва інтересів.

Довіреність на представництво інтересів: повноваження

На практиці зустрічаються окремі ситуації, коли уповноважена особа з тих або інших міркувань здійснює дії, які прямо суперечать інтересам довірителя. Яскравим прикладом стали випадки, коли після початку так званої фінансової кризи клієнти фінансових установ масово почали звертатися до судів з метою оскарження кредитних і іпотечних договорів, а окремі юристи банків з незрозумілих причин почали подавати заяви про визнання таких позовних вимог.

Після цього такі представники, звичайно, звільнялися, але цілком логічно припустити, що без фінансової зацікавленості тут не обійшлося. Погано це або добре, розглядати, мабуть, немає ніякого сенсу, оскільки у кожної сторони своя правда.

Проте якщо ви хочете уберегти себе від подібних ситуацій, то перед підписанням довіреності з її тексту слід виключити ті повноваження довіреного, які, на вашу думку, можуть привести до виникнення небажаних наслідків.

Наприклад, якщо це стосується довіреності на представництво інтересів в суді, з нього цілком можна виключати такі повноваження юриста, як зменшення розміру позовних вимог, право на відмову від позову, визнання пред’явлених позовних вимог, відгук або відмову від апеляційних і касаційних скарг, укладення мирових угод тощо.

Наслідки перевищення повноважень

 

довіреність на представництво інтересів

Загальновідомо, що довірений повинен здійснювати тільки ті дії, на які він був уповноважений, і не повинен виходити за межі наданих йому повноважень. Проте, незважаючи на це, в законодавстві передбачені випадки, коли дії довіреного, здійснені з перевищенням повноважень, можуть породжувати для довірителя юридичні наслідки.

Зокрема, в статті 241 Цивільного кодексу України встановлено, що у випадку якщо довіритель надалі схвалить угоду, яка була здійснена його довіреним з перевищенням повноважень, то це створює, змінює або припиняє для нього відповідне зобов’язання. При цьому вичерпного переліку дій, які можуть свідчити про схвалення угоди, в законодавстві немає, тому у кожному конкретному випадку це питання має бути ретельно вивчене.

Як приклад можна знову привести ситуацію з вітчизняними банками. Так після отримання повідомлень або усних вимог від працівників фінансових установ про збільшення процентної ставки за кредитом значна частина наших громадян відразу почала виплачувати кошти по підвищеній ставці. Надалі вказівки на такі дії використовувалися адвокатами банків як доказ схвалення споживачем нових умов кредитного договору, і значна кількість судових рішень була винесена саме на користь тих, які видавали кредити.

Правда, через деякий час вказаний підхід був змінений судовою практикою, проте це майже ніяк не відбилося на тих клієнтах банків, по яких раніше вже були винесені ухвали.

Як відмінити довіреність на представництво інтересів?

Представництво інтересів припиняється внаслідок:

  • закінчення строку дії довіреності;
  • відмови представника від здійснення дій, передбачених довіреністю;
  • припинення діяльності юридичної особи, що виступає довірителем або довіреним;
  • смерті фізичної особи, що виступає довірителем або довіреного, оголошення його померлим, визнання безвісно відсутнім або недієздатним, обмежено дієздатним;
  • відміна довіреності довірителем.

Рішення про відміну довіреності може бути прийняте довірителем у будь-який час незалежно від волі довіреного. Виключенням з цього правила можуть бути передбачені тільки законом, коли надається можливість укладення так званого безвідкличної довіреності.

Приклади: довіреність до суду, довіреність на отримання грошей, довіреність на отримання пошти, довіреність у банк.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Скачать (DOC, 10KB)

У разі відміни довіреності довіритель повинен в першу чергу повідомити про своє рішення довіреному, а також по можливості усім відомим йому особам, для представництва перед якими була оформлена на довіреного покладений обов’язок невідкладно повернути раніше виданий на його ім’я документ. 

У цивільному законодавстві також передбачено правило, відповідно до якого усі права і обов’язки, здійснені з часу відміни довіреності і до моменту повідомлення про це довіреного, зберігають силу для довірителя. Виключенням з цього правила є лише ті випадки, коли третя особа була обізнана про відміну довіреності. Тому щоб уникнути будь-яких зловживань і непорозумінь усі повідомлення доцільно направляти цінним листом з описом вкладень.

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Про довіреність на представництво інтересів особи та можливі ризики на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 17 4,82 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2020-01-11T14:10:37+02:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі