відшкодування збитківЧи можливо громадянам отримати відшкодування збитків через проведення ООС (операція об’єднаних сил, АТО) в Україні? Як це зробити? Розбираємось.

Це питання стає насущним – збройний конфлікт в Криму, Донецькій і Луганській областях затягується, вже багато хто постраждав, попереду, на жаль,  ще багато інцидентів.

Навіть якщо майно – рухоме і нерухоме – було застраховано, отримати зараз у разі нанесення йому збитків в результаті конфлікту практично неможливо. Тому що в більшості страхових договорів подібні ситуації віднесені до виключень – масові безлади, війна тощо.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Як тоді бути з компенсацією збитків мирним жителям, які знаходяться в зоні конфлікту, але не скоюють злочинів або правопорушень? За відсутності спеціальних державних програм компенсації збитку мирним жителям (а такі за обіцянками уряду повинні бути найближчим часом) виходом зараз для них може бути СУД.

Відшкодування збитків: хто відповідає?

В цьому випадку найбільш складними питаннями є визначення відповідача, збір доказів та оцінка пошкоджень.

Статтею 19 Закону України “Про боротьбу з тероризмом” (на підставі якого розпочато ООС, АТО в Україні) відшкодування збитків, заподіяних громадянам терористичним актом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України відповідно до закону і з наступним стягненням коштів з осіб, які нанесли пошкодження. Інакше кажучи, орієнтуватися потрібно на загальноукраїнське законодавство, зокрема на Цивільний Кодекс.

Юристи відмічають, що основна проблема полягає у визначенні кола осіб, які можуть бути відповідачами у справах такої категорії : “Згідно ст. 2, ст. 170 ГК України, учасниками цивільних відносин є фізичні особи і юридичні особи, держава Україна, АР Крим, територіальна громада, іноземна держава та інші суб’єкти публічного права.

відшкодування збитків

Держава набуває і здійснює громадянські права і обов’язки через органи державної влади. Таким чином, можна зробити висновок, що стороною в судовій справі (у нашому випадку – відповідачем) має бути держава в особі відповідного органу державної влади.

Подібний позов можна буде пред’являти безпосередньо до Міністерства оборони України.

Доказами завданого збитку може бути все, передбачене процесуальними кодексами: фото- і відеофіксація, свідчення свідків, висновки експертів. Проблеми почнуться на етапі доведення вини певних осіб в спричиненні збитку, а також причинно-наслідкового зв’язку між їх діями і збитком.

Буде цікаво:  «Допорогові закупівлі Прозоро: головні переваги та недоліки!»

Але, враховуючи можливість вилучення майна (в процесі озброєного конфлікту), слід завчасно потурбуватися про підготовку документів, що підтверджують оцінку майна. Наявність таких документів допоможе уникнути заниження вартості вашої власності, що вилучається, при проведенні його оцінки на дату вилучення.

Не виключено, що отримати судовий захист своїх прав навіть в результаті довгого процесу розгляду справи, апеляцій тощо буде або дуже складно, або взагалі не вдасться, і тоді доведеться звертатися до Європейського суду з прав людини.

Відшкодування збитків через АТО: що робити?

відшкодування збитків

  1. Зібрати фото- і відеосвідчення стану майна до нанесення збитку. Підкріпити їх свідченнями очевидців, сусідів, представників органів влади.
  2. Зібрати свідчення завданого збитку, в тому числі по можливим показам будинку (автотранспорту, іншого майна) в сюжетах теленовин, у відеосервісах, в соцмережах.
  3. Визначити розмір збитку (зробити оцінку). Це стосується і випадків тимчасового вилучення майна, що вилучається органами влади або терористами в ході дії АТО або після введення воєнного стану.
  4. Визначити, хто відповідач. Відповідачем може виступати держава, органи державної влади, їх конкретні представники, терористи, сепаратисти.
  5. Звернутися до кваліфікованого юриста, бажано на етапі початку збору доказів.
  6. Звернутися до суду за захистом своїх прав, вказавши суму збитку, позовні вимоги і обставини, які дозволять у разі позитивного результату отримати компенсацію нанесеної шкоди.

Стаття 15 Закону України “Про боротьбу з тероризмом” надає право в районі проведення антитерористичної операції посадовцям, залученим до операції : використовувати в службових цілях транспортні засоби, які належать громадянам ( з їх згоди), підприємствам, установам, організаціям.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

В період воєнного стану, який вводиться Президентом України за згодою Верховної Ради України, такі повноваження суттєво розширюються аж до можливості вилучення майна у фізичних чи юридичних осіб для потреб оборони.

Читайте також: Інструкція УГСПЛ щодо отримання компенсації за зруйноване майно в зоні проведення АТО

Зважаючи на такі суттєві можливі обмеження прав громадян під час воєнних дій, дуже важливо буде потім, після закінчення оборонних заходів, доказати власні втрати та шкоду. Адже лише після надання подібних доказів, можливо буде відновити або компенсувати втрачене майно.

відшкодування збитків

відшкодування збитків

відшкодування збитків


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

2 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Александр Шевцов

Добрый день всем Хочу узнать ответ У меня находится 2х комнатная квартира в г Снежном Донецкой обл а сам проживаю в Харькове Квартиру отжали бандюки Как мне быть ?

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня!
Вам необхідно написати заяву у міліцію з приводу даного злочину. В будь-якому випадку, потрібно зареєструвати даний факт того, що хтось незаконно перебуває у вашій квартирі.
Дякуємо.