дозвіл на зброю

Питання, як отримати дозвіл на зброю в Україні, як купити таку зброю для захисту себе, своєї сім’ї і свого дому нині для багатьох українців стає дуже актуальним. Крім цього, в суспільстві останнім часом жваво йде обговорення реалізації на законодавчому рівні можливості кожному громадянинові мати вогнепальну зброю.

Тому сьогодні поговоримо на тему, чи потрібна широка легалізація можливості кожному мати зброю та як отримати дозвіл на зброю і захистити себе за вже діючим законодавством України.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Згідно з Кримінальним Кодексом України, всі громадяни можуть скористатися зброєю, будь-яким предметом або іншими засобами для захисту себе у разі нападу або вторгнення у їх житло чи інше приміщення. Але далеко не кожен може бути власником зброї, а тим паче травматичної зброї на законних підставах.

Право отримання дозволу на зброю належить виключно спеціальній категорії осіб, якими є:

 • співробітники правоохоронних органів та їх близькі родичі;
 • державні службовці;
 • військовослужбовці;
 • співробітники суду та їх близькі родичі;
 • народні депутати України;
 • журналісти.

Тому сьогодні порядок отримання травматичної зброї не будемо розглядати.

На законних підставах всі українці можуть володіти тільки гладкоствольною мисливською (з 21 року), нарізною мисливською (з 25-річного віку) та пневматичною зброєю (з 18 років). Таку зброю можна носити тільки не зарядженою!

Як отримати дозвіл на зброю?

Для того, щоб отримати дозвіл на зброю, необхідно пройти декілька етапів.

1. Купуємо і встановлюємо вдома сейф для зброї (приблизно 800 грн.)

Ставити потрібно не на видному місці, бажано в прихованому кутку кімнати, закріпити гвинтами як до підлоги, так і до стінок.

2. Проходимо медичну комісію – отримуємо медичну довідку (форма 127/о)

Ціна питання близько 160 грн. і 5 хв. в приватній лікарні, і до 300 грн. і 3-х годин в загальній поліклініці. Якщо збираєтесь окрім гладкоствольної зброї отримувати і нарізну, зробіть ксерокопію мед. довідки і скажіть про це інспекторові. Він перевіряє оригінал мед. довідки за формою №127/о, в справу покладе її копію, а оригінал віддасть для оформлення нарізної зброї.

3. Проходимо навчання і складаємо іспит

Пройти навчання і скласти іспит з матеріальної частини зброї, правил поводження з нею і її застосування – отримати Довідку про проходження вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування.

Проходять курси в спеціальних тирах у вашому місті. Ціна питання – в районі 200 гривень. 

4. Подаємо документи

придбати зброю в україні, дозвіл на зброю

Щоб отримати дозвіл на гладкоствольну, мисливську зброю до підрозділів дозвільної системи МВС України потрібно подати наступні документи:

 • Заява на ім’я керівника органів внутрішніх справ про видачу дозволу. За місцем проживання заявника, заповнюється у відділі МВС.
 • Заповнену заяву – картку. Заповнюється у відділі МВС.
 • Мед. довідку про те, що протипоказань на придбання зброї немає. Форма 127/о. Ціна питання близько 160 грн.
 • Ксерокопію договору страхування. Близько 50 гривень. страховка розрахована на 3 роки.
 • Документ про те, що Ви пройшли курси по вивченню мат.частини зброї, правил її застосування і поводження з нею. Проходять курси в спеціальних тирах у вашому місті. Ціна питання – 200 гривень.
 • Довідка про відсутність судимостіЇї зараз не потрібно робити згідно із наказом МВС №745 від 11.10.2011, яким затверджені зміни до наказу МВС від 21.08.98 № 622 – і тепер в міліцію (дозвільну. систему) довідку про несудимість з міліції немає потреби подавати. Вони самі зобов’язані зробити запит про несудимість. В будь-якому випадку зараз таку довідку можна зробити безкоштовно онлайн.
 • Оригінал паспорта, його копія + 4 фотографії 3*4.
 • Квитанція про сплату за реєстрацію зброї:

  1) за послуги дозвільної системи – 18,00 грн;

  2) за послуги дозвільної системи – 9,00 грн;

  3) за дозвіл на придбання гладкоствольної зброї – 39,00 грн;

  4) за посвідчення на право зберігання і носіння зброї – 138,00 грн.

придбати зброю в україні, дозвіл на зброю

5. Оплачуємо послуги

Подаємо всі вищеназвані документи інспекторові, який перевіряє їх і видає Вам на оплату квитанцію. Після оплати послуг, що зазначені вище в квитанції, приносимо її інспекторові.

6. Після цього чекаємо 30 днів

За цей час дозвільна система МВС перевіряє заявника, відправляє дільничого перевірити наявність сейфу за вашою адресою проживання і так далі.

7. Отримуємо дозвіл на зброю

Через 30 днів приходимо у своє районне відділення дозвільної системи і отримуємо дозвіл на купівлю гладкоствольної зброї. З моменту отримання цього дозволу у Вас є 3 місяці на вибір і придбання зброї. Якщо за цей час так нічого і не куплено, то потрібно:

 1. здати дозвіл назад в дозвільну систему МВС;
 2. або з’явитися в дозвільну систему до закінчення 3 міс. терміну і продовжити цей дозвіл.

8. Беремо паспорт і їдемо у магазин зброї

9. Забираємо дозвіл на зброю

дозвіл на зброюПісля купівлі зброї приходимо у свій відділ дозвільної системи, інспектор звіряє номери на зброї і в документах. Через пару днів приходимо і забираємо пластиковий дозвіл на право зберігання та носіння зброї.

Вітаємо! Дозвіл на гладкоствольну зброю отриманий!

І все це нам обійшлося в:

160 грн. медична довідка (форма №127/о) + 90 грн. довідка про проходження вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею і її застосування + 20 грн. 4 фото 3×4 + за послуги дозвільної системи: 18,00 грн. + 9,00 грн. за дозвіл на придбання гладкоствольної зброї – 39,00 грн. + за посвідчення на право зберігання і носіння зброї – 138,00 грн. + 51 грн. договір страхування за шкоду третім особам = всього 525 грн. (саме оформлення). До цієї суми додаємо 780 грн. – вартість сейфу.

Тобто отримання дозволу нам обійшлося в 1305 грн. І остаточна сума складається ще з вартості самої зброї в районі 3-7 тис. грн.

Щодо отримання дозволу на нарізну мисливську зброю:

* Дозвіл на нарізну зброю оформляється НЕ в районних відділах дозвільної системи МВС, а в обласних (міських) управліннях дозвільної системи МВС.

* Для оформлення дозволу на право придбання, носіння і зберігання нарізної зброї подається такий же список документів, як і зазначалося вище для отримання гладкоствольної зброї, інспектор видасть квитанції на оплату послуг дозвільної системи близько 200 грн;

* Якщо збираєтеся отримувати дозвіл і на гладкоствольну, і на нарізну зброю (Вам більше 25 років), то під час оформлення гладкоствольної зброї в районному відділенні дозвільної системи МВС не забудьте попередити інспектора, що ще будете отримувати дозвіл на нарізну зброю, адже копії медичної довідки за формою №127/о, довідки про проходження вивчення матеріальної частини зброї і договору страхування інспектор залишить у справі в районному відділенні дозвільної системи, а ОРИГІНАЛИ цих документів інспектор віддасть Вам на руки для подальшого оформлення дозволу на нарізну зброю.

Нагадаємо, що недбале зберігання будь-якої зброї тягне за собою кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 12 років.

Згідно з постановою КМУ №576 дозвіл на використання і зберігання зброї має обмежений строк дії в 3 роки!

Буде цікаво:  «Виплати по безробіттю в 2019 році: як легко отримати і який розмір?»

Для чого ж українцям зброя?

дозвіл на зброю

“У 1979 році в Сан-Дієго (Каліфорнія) шістнадцятирічна Бренда з вікна будинку здійснила тридцять шість пострілів по дітях , які стояли біля школи, мотивуючи це словами: « Мені не подобаються понеділки».

Зважаючи на можливість кожному в нашій країні володіти гладкоствольною мисливською (з 21 року), нарізною мисливською (з 25-річного віку) та пневматичною зброєю (з 18 років), для чого влада хоче ще й надати нам можливість мати й іншу, більш серйозну зброю? Чи, дійсно, для нашої з вами оборони? 

Аргументи нашої влади щодо необхідності озброєння цивільного населення більшою мірою зводяться до міжнародного досвіду.

В якості прикладів наводяться держави: Латвія, Литва, Італія, Швейцарія, Болгарія, Іспанія, Угорщина, США, Мексика.

Крім цього, наводяться інші аргументи “ЗА”:

 1. У злочинному світі, у тих, хто готовий використати зброю проти громадян, ця зброя є в повному і необхідному об’ємі. Зброї немає тільки у чесних громадян, які виявляються беззбройними проти бандитів, насильників та вбивць.
 2. Громадяни отримають додаткові гарантії своєї безпеки. Зброя – знаряддя вбивства, яке може врятувати вам життя.
 3. Буде покінчено з кримінальною торгівлею зброєю. Ті, хто зараз таємно володіє зброєю, вийдуть з підпілля, зареєструються, отже, стануть підконтрольними.
 4. Зброя не роздається кому попало, будуть суворі критерії продажу, зберігання і носіння.
 5. Психічно хворих завжди і скрізь повно, та і убити вас можуть кулаком або ножем. Це не привід не давати нормальним громадянам свободу на захист.
 6. Продаж зброї підстебне вітчизняні збройові заводи, роздрібні і інші структури.
 7. Статистика показує, що в країнах з вільним продажем зброї злочинність не вища, а частенько і нижча, ніж в Україні.
 8. Наша міліція-поліція громадян захистити ні від чого не може. Рівень злочинності в країні зріс в десятки разів в порівнянні з тим, що було в СРСР. У так званому “вільному суспільстві” громадянин має право сам себе захищати. Сама можливість захистити себе за допомогою зброї – це “природне” право громадянина, а не привілей супермена. Будь-який злочинець тепер побоюватиметься відсічі від громадянина зі зброєю.
 9. Можливість захистити себе і своїх близьких від бандитів.
[/fusion_builder_column]
дозвіл на зброю

“ЗА чи ПРОТИ?”

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Але існує й інша позиція, прибічники якої виступають проти легалізації зброї.

Основні аргументи “ПРОТИ”:

 • Практика вільного продажу і носіння зброї в цілому чужа нашим стереотипам соціальної поведінки, традиціям і культурі. Американці приміром всю свою історію мали вдома зброю, стріляли на природі, в клубах і тому подібне. Це їх звичайний спосіб життя.
 • Легалізація зброї приведе до підвищення рівня агресивності у відносинах між людьми і збільшення кількості злочинів і вбивств, у тому числі побутових вбивств. (Зараз основним знаряддям побутового вбивства є ніж.)
 • Зросте вірогідність “випадкової” загибелі ні в чому не повинних людей і, як наслідок, загальне зниження рівня безпеки. Зараз ви побоюєтеся потрапити в розбирання хуліганів у дворі, а завтра пригинатиметеся за кущами від очманілих куль.
 • Легалізація раніше забороненого підвищує його привабливість, провокує розширення і відкритий прояв інтересу з боку населення. Багато хто купуватиме зброю не тому, що відчувають загрозу нападу, а тому, що зброя може з’явитися у інших, і це стане “нормальним”. Проте, потрібно зазначити, що не кожний в змозі купити зброю, тому людина, яка бажає захиститися від заможного громадянина, так і залишиться БЕЗЗБРОЙНИМ.
 • Вогнепальна зброя – це серйозна річ, щоб зуміти себе захистити потрібно вчитися володіти нею, а для цього у нас немає ні інфраструктури, ні достатку у людей, ні культури поводження зі зброєю.
 • Пам’ятайте Майдан? Пам’ятайте камені, коктейлі Молотова, що летять у правоохоронців? А якщо пролунають постріли?
 • Якщо раніше злочинці могли розраховувати на зброю вкрадену у поліції, із заводів, з військових структур, то зараз цей об’єм різко збільшитися за рахунок розкрадань у громадян і з магазинів.
 • Мало перевірити і дати дозвіл на зброю. А діти, знайомі, родичі ? Хто гарантує, що купленою зброєю не користуватиметься дуже широке коло осіб, далеких від дозволів і ліцензій.
 • Статистика в країнах з вільним продажем зброї складається як це вигідніше. Приклади стрільби в школах, кінотеатрах, університетах з численними жертвами у нас у всіх на слуху. А так само райони, куди ходити просто не радять – застрелять.
 • Якщо раніше злочинці мали зброю, але намагалися якось це приховувати і боялися бути впійманими, то зараз вони куплять дозвіл і просто на очах розгулюватимуть з ним. Раніше ви могли хоч би спробувати втекти від них або відбитися кулаками, зараз шансів у вас буде набагато менше.
 • Усі прекрасно розуміють як у нас дістаються довідки і дозволи – зброю матимуть усі, кому це захочеться.
 • Дозвіл вільного продажу вогнепальної зброї приведе до серйозних змін соціальної культури, стереотипів міжособистих стосунків і зажадає від багатьох громадян зайнятися питаннями вибору зброї, навчання користуванню, зберігання, відходу, обмеження доступу дітей і тому подібне.
 • Нині, законодавство не відповідає суспільству з великою часткою вогнепальної зброї на руках. У більшості випадків навіть якщо людина захищатиметься – вона все одно буде винна.
 • Зараз п’яний/неадекватний/злий/ кидається на вас з кулаками, а завтра стрілятиме у вас з пістолета.

А як вважаєте Ви, чи потрібна сьогодні легалізація зброї в Україні?

Але перш, ніж відповісти на це питання, давайте замислимось над роллю держави в нашому житті. Чомусь впевнений, що сильна держава здатна гарантувати безпеку кожного свого громадянина, безпеку його життя, його здоров’я, його власності тощо. Це по суті і є її призначенням.

Могутня і розумна держава, якій народом передано право на застосування примусу, сили, зброї з благими цілями, повинна методично зменшувати кількість зброї у пересічних людей, а не роздавати її кожному, будучи не в змозі самою захистити своїх громадян. А інакше навіщо держава, як не для охорони нашого життя і безпеки?

До речі, в Сінгапурі заборонено носіння будь-якої зброї, і ця заборона принесла свої плоди: там взагалі не буває випадків озброєних пограбувань і нападів. Навіть кухонні ножі, які продаються в сінгапурських магазинах, закруглені так, щоб колючого удару завдати було неможливо. А рівень злочинності в Сінгапурі – один з найнижчих у світі.

Друзі, сьогодні ми робимо вибір, наслідки якого будемо відчувати не тільки ми самі, а й наші діти і майбутні покоління українців. Тому потрібно зважено підійти щодо вирішення питання про можливість мати зброю кожному в нашій з вами державі.

Про думку експертів та пересічних громадян з приводу широкої легалізації зброї в Україні дивіться на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 56 4,82 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

8 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Кирилл

Короткоствольное , не летальное ( резинки) можно ведь упростить.
Я , допустим, интересуюсь практической стрельбой. Как в нашем государстве законно этим заниматься?
Опять таки, коллекционеры.Есть у человека интерес к оружию (мне, например,не интересны гладкоствольные,коммерческие),закон запретит ему? Потом смотрим в новостях"-Изъяли арсенал оружия". Б...ля, та он же не кого не убил. Не ограбил банк. И вообще он исправно платит налоги, и воспитывает ребёнка инвалида.
Вся эта ситуация с оружием, в нашей стране, напоминает мне проблемы нумизматов времён СССР.

,

2
Роман

Про яку "роздачу" і легалізацію зброї взагалі можна говорити в нашій державі? Я уже три місяці оформляю дозвіл на купівлю мисливської рушниці і кінця-краю митарствам не видно! Місяць збирав різні довідки, майже 3(!) неділі не міг здати документи у райвідділ, бо дозвільний інспектор то в наряді, то в конвої, то у від'їзді, то у нього принтер не працює... Три години чекання під кабінетом, щоб написати заяву і в результаті - "не працює принтер, приходьте завтра"! Нарешті, документи здані, плюс 20 літрів бензину, щоб документи були вчасно завезені і результат: пройшов місяць, а на запитання, "де мій дозвіл?" відповідь: "Ще не зробили і не знаю коли буде". Хтось ще продовжує боятися, що в Україні масово легалізують зброю? З таким, вибачте, "скотським" ставленням до людей простіше мати нелегальну зброю, ніж легальну.

Юрій Усманов
3
Юрій Усманов

Дякую за ваш відгук, Романе. Дійсно, процедура не з простих. Можливо, це додаткова перевірка психоемоційного стану людини, яка збирається мати зброю :) В будь-якому разі у випадку прострочення посадовими особами законодавчих строків, ви маєте право скаржитися на їх дії до вищестоящих осіб. Це буде дієво в більшості випадків.

4
Ярик

Доброго часу доби!
Питання наступне: підкажіть будь-ласка, як і куди писати скарги на працівників Дозвільної Системи? Документи на дозвіл на зброю збиралися чесно, без хабарів, більше двох місяців (сама "Вогнева підготовка" - 1,5 місяця...). Відповідний працівник Дозвільної їх прийняв разом із моїм клопотанням, після цього через 1,5 місяці він заявив що термін дії деяких довідок вийшов. Я взяв по новій, довідку про Не Судимість (Осудність) та відповідні виписки про стан сім’ї, і написав нове клопотання. І ось знову, уже більше 2х місяців, то його немає на роботі, то не можу додзвонитися, і це незважаючи на те, що їздити мені далеко — велосипедом, та і господарство кидати надовго не можу, через це великі труднощі. Були натяки, зі сторони службовців на предмет хабара, на жаль коштів у мене на це немає. Загалом, уже 6 місяців це тяганина із дозволом. Дозвіл на Нарізну Мисливську зброю, і це при тому, що деякі люди здавали той дозвіл на нарізну "єкстерном", цілими пачками. :(

Юрій Усманов
5
Юрій Усманов

Доброго дня, Ярику! Вам необхідно скаржитися на ім'я начальника управління поліції, безпосередньо в МВС, тобто всі вищестоящі органи в адміністративному порядку. Дякую.

6
Вячеслав

"Не можна громадянам дозволити володіти зброєю, а то хтось її застосує в школі чи ще десь" За день трапляється багато ДТП, де гинуть люди. Давайте заборонимо користування авто, тому що хтось їхав нетверезим, чи не за ПДД. Така логіка. Рабам зброю давати не можна, їх треба тільки годувати. Правоохоронці людину не захистять. У кращому випадку злочин тільки задокументують. Але все уже відбудеться і ніхто не відшкодує ні здоров'я, ні майна. Рабської філософії треба позбавлятися. Гідність людини (не тільки заможних громадян) треба поважати.

Юрій Усманов
7
Юрій Усманов

Вячеславе, можливо ви праві, але для чого створювати ще одну потенційно летальну ситуацію? Головний обов'язок правоохоронців - це ваш захист, якщо є питання до їх діяльності, то є відповідні механізми впливу на них.

8
Остап Пилипович

Головний обов'язок правоохоронців - це ваш захист, якщо є питання до їх діяльності, то є відповідні механізми впливу на них.

Було б цікаво дізнатись, які саме дієві та не затяжні по часу або оперативні механізми Ви маєте на увазі.