«Як ми сьогодні узаконювали самовільне будівництво?»

»»«Як ми сьогодні узаконювали самовільне будівництво?»
самовільне будівництво

“На неузаконене самовільне будівництво неможливо набути права власності”

Серед населення України досить розповсюдженим явищем є самовільне будівництво (самочинне будівництво) об’єктів нерухомості. Власник земельної ділянки чомусь вважає, що на його землі можна будувати що завгодно та як завгодно.

АЛЕ ЦЕ НЕ ТАК!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Самочинна будова (самовільна будова)це будь-якого роду нерухоме майно (будинок, споруда, побудова тощо), яке було побудовано (або ж знаходиться на стадії будівництва) на земельній ділянці, яка не була для цього відведена, або ж без спеціального дозволу, або з порушенням норм будівництва (ст. 376 Цивільного кодексу, ГК).

Таким чином, якщо ви зайнялися самовільним будівництвом, то майте на увазі, що ви не зможете отримати право власності на нього – об’єкт необхідно спершу узаконити.

Тільки після проведення цієї процедури ви можете отримати законне право власності на самовільно побудовану нерухомість.

Що буде за самочинне будівництво?

Згідно зі статтею 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в залежності від самого виду порушення будівельних норм, правил, стандартів, проектних рішень, а також від категорії складності об’єкта в питаннях щодо будівництва нової споруди, реставрації, капітального ремонту, виконання підготовчих робіт тощо на особу може бути накладений штраф від 50 НМДГ (850 грн.) до 900 МЗП (1032300 грн.).

Більшість власників земельних ділянок, які самовільно будують нерухомий об’єкт, щоб не втрачати часу, необхідного на отримання дозволів, спочатку самовільно проводять роботи по будівництву, і вже по факту збираються отримати документи на узаконення нерухомості, міркуючи приблизно так: “Ми вже все зробили, тепер простіше буде оформити”.

За темою:  «Чому монополія адвокатури може зневажати права українців?»

Дешевше буде отримати дозвіл перед будівництвом! В іншому випадку- прийдеться заплатити штраф!

Як узаконити самовільну будову?

самовільне будівництво

“Існує 3 способи узаконення самобуду”

Існує 3 порядки такого узаконення :

  • загальний;
  • судовий;
  • окремий щодо будівель, побудованих до 5 серпня 1992 року.
1) Загальний порядок
  1. Подання заяви в міську раду. До заяви прикріплюємо документи новозбудованої нерухомості: експертний висновок, техпаспорт, документи на землю, проекти, акти виконаних робіт та ін.
  2. Передача заяви на розгляд спеціальною комісією, яка створюється рішенням виконкому. У роботі цієї комісії повинні брати участь представники інспекції ДАБК (Державна архітектурно-будівельна комісія), яка видає сертифікат відповідності. Можливий варіант подання заяви безпосередньо відразу в ДАБК.
  3. Видача Комісією аналога акту про приймання в експлуатацію об’єкту нерухомості (свідоцтво відповідності).
  4. Наступним етапом є видача органом місцевого самоврядування свідоцтва про право власності на нерухомість.
  5. Реєстрація у нотаріуса права власності та отримання  витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
2) Судовий порядок

Рішенням суду може бути визнане право власності на самочинне будівництво лише за особою:

  • яка збудувала таку будівлю на землі, яка не була відведена їй для цієї мети;
  • яка самовільно збудувала будівлю при цьому не порушує права інших осіб.
3) Окремий порядок щодо будівель, побудованих до 5 серпня 1992 року
самовільне будівництво

“Штраф не накладається на самовільне будівництво, здійснене до 5 вересня 1992 року”

Такі споруди виділяються в окрему категорію, адже до цієї дати зовсім не існувало обов’язку вводити будівлю в експлуатацію!

За темою:  «Як Шотландія попри референдум Brexit може залишитися в ЄС?»

Лише після постанови КМУ від 5 вересня 1992 року стало обов’язковим введення всіх новопобудованих споруд в експлуатацію, а разом з цим в КУпАП з’явилася стаття, яка встановлює штраф за порушення такої норми.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що для реєстрації побудованих до 5.09.92 року будівель, сараїв, гаражів тощо не потрібно надання документів про введення в експлуатацію та сертифікат відповідності з ДАБКу.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Але потрібно все ж таки мати техпаспорт з датою будування.

Крім цього, і штрафувати за такий самобуд не мають права.

Як висновок хочеться зазначити, що реєструвати право власності на самовільно збудовані споруди потрібно, якщо, звичайно, ви не хочете мати проблеми та значні штрафи.

А ситуація, коли ви безперешкодно використовуєте незаконно збудоване майно і складається враження, що ніхто про це не знає, має лише тимчасовий характер. Не забувайте про це! 

Приклад реакції влади і громадськості на самовільне будівництво в Чернівцях на відео:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 4 4,75 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

2016-11-19T22:11:54+00:00 Tags: |
Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

2 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1

Хочу зазначити, що стосується судового порядку узаконення самочинного будівництва, то тут виникають неабиякі проблеми. Так в п.9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами статті 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва)», вказано, що звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право. Отже, звернутися до суду у порядку позовного провадження за відсутності спору не можно. На практиці, такі позовні заяви все ж таки подаються і в них вказуються так званий «фіктивний відповідач», частіше за все це міська рада. Хоча позивач ніколи і не звертався до неї, а вона в свою чергу ніколи не відмовляла йому у розгляді. Тобто створюється штучний спір про право. Представник відповідача, майже у всіх випадках, не з’являється до зали суду та визнає позовні вимоги у повному обсязі. Отже, суд приймає позитивне для позивача рішення і начебто всі залишаються задоволені. Але прокуратура, виконуючі вимоги відомчого наказу, займається так званим моніторингом судових рішень про самочинне будівництво в Єдиному реєстрі судових рішень. І якщо буде знайдено судове рішення де був створений такий штучний спір про права, тобто не були дотримані положення вищезгаданої постанови, таке рішення буде оскаржене в апеляційному порядку. І таких випадків дуже багато. Таким чином, хочу порадити не використовувати судовий порядок узаконення самочинного будівництва, а все ж таки більше довіряти саме адміністративному, чи як вказує автор статті – загальному порядку.

2
Олег

а як же норма Конституції України, за якою будь-яка особа може відразу звернутись до суду за захистом свого права? А норми Конституції - норми прямої дії та мають найвищу юридичну силу

Send this to friend