колекторська компанія, як не платити за кредит

Сьогодні будь-яка колекторська компанія відчуває свою неохідність через звернення до них різних бануів. Це не дивно, адже в період непростої економічної ситуації в країні все більше людей розуміють, що на купівлю автомобіля, квартири або земельної ділянки, для ремонту у будинку і придбання побутової техніки просто бракує грошей.

І тоді багато хто з нас звертається за допомогою до банків і бере швидкі кредити (про їх небезпеку за посиланням), кредити нібито під 0% (які насправді виявляються з величезними %) або ж оформлює так звані “кредитки”.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Здавалося б – мрія про новенький автомобіль або простору квартиру здійснилася! Проте, через різні обставини (зміну курсу долара, що, як раніше писали, не впливає на умови кредитного договору, звільнення з роботи, серйозна хвороба і так далі), люди не завжди можуть вчасно і в повному об’ємі виплачувати кредит.

Накопичується значна заборгованість, яку банк найчастіше відмовляється списати або навіть розстрочити.

Що таке “колекторська компанія”?

Оскільки у кожного банку існує досить велика кількість проблемних позичальників, то банку невигідно тримати великий штат юристів, які займатимуться стягненням боргів з кожного громадянина. І ось тут на сцену виходить так звана “колекторська компанія” (від англійського слова “collect” – збирати), які за півціни готові викупити у банків ці проблемні борги і самі займатися їх стягненням.

Причому такі компанії не гидують викупляти не лише кредити по квартирах, машинах і побутовій техніці, але і навіть мізерні борги по платі за соковижималку і комп’ютерну мишку.

Наскільки законна взагалі діяльність колекторів? Однозначної відповіді на це питання немає. У Верховній Раді України вже давно зареєстрований законопроект про визнання колекторських компаній поза законом. Проте, далі за законопроект справа поки що не дійшла.

У цій статті розглянемо основні механізми протидії колекторським компаніям і вкажемо на правові способи, як змусити колекторів припинити вимагати від вас гроші.

Колекторська компанія: який борг стягуює?

1) Якщо кредит не ваш

колекторська компанія, як не платити за кредит

Дуже часто зустрічаються випадки, коли недобросовісні боржники вказують не свою адресу проживання, щоб потім його неможливо було розшукати.

Такою адресою навіть може виявитися ваша. У розмові з представником колекторської компанії намагайтеся поводитися тактовно, не підвищувати голос і вказати йому на те, що ви не маєте ніякого відношення до боргу Іванова Івана Івановича і така особа тут не мешкає.

Обов’язково з’ясуєте, яка саме колекторська компанія вам телефонує та ваш співрозмовник представляє, запишіть її адресу і направте туди на ім’я директора письмову заяву, в якій вкажіть, що Іванова І.І. ви не знаєте, у вашій квартирі він не зареєстрований і майна його теж немає.

2) Якщо кредит ваш, але банк його продав

Виникає закономірне питання: а чи може взагалі банк продати ваш кредит без вашої згоди якійсь компанії?

Відповідь: так, може!

Така процедура регулюється Цивільним кодексом України і називається “Заміна кредитора в зобов’язанні”. Проте, угода по заміні кредитора в зобов’язанні має дуже багато особливостей і нюансів, які найчастіше банки і колектори порушують, надаючи нам з вами можливість законним шляхом відмовити колекторам у виплаті боргу.

Основними особливостями угоди банків з колекторами є:

  1. Статтею 513 Цивільного кодексу України чітко закріплено, що угода по заміні кредитора в зобов’язанні має бути в такій же формі, як і сама угода, на підставі якої виникло зобов’язання. Це означає, що якщо кредитний договір у вас завірений нотаріусом, то банк може продати ваш борг теж на підставі нотаріального посвідчення і проста письмова форма у такому разі не допускається.
  2. Цивільний кодекс України в статтях 516 і 517 встановлює обов’язок банку або ж колекторів повідомити вас про те, що кредит був проданий. Проте, такі повідомлення боржникові відправляються вкрай рідко. Більше того, ви можете зажадати від колекторів надати вам доказ того, що борг дійсно проданий і у колекторської компанії з’явилося право вимагати його від вас. До отримання таких доказів ви маєте повне право не виплачувати кредит.
  3. Дуже важливе правило для боржника міститься в статті 515 Цивільного кодексу: кредитора НЕ МОЖНА змінювати в зобов’язаннях, які нерозривно пов’язані з цим самим кредитором. Як банки, так і колектори, до цього положення закону підходять неуважно, вважаючи, що воно відноситься тільки до фізичної особи. ЦЕ ПОМИЛКА! Ця стаття не вказує, що тільки фізична або юридична особа може бути кредитором.
Буде цікаво:  «Довідка 6-зем: як легко отримати через сайт Держгеокадастру?»

Виходячи з цього, ми можемо зробити дуже цікавий висновок. Банківський кредит відноситься до банківських послуг (статті 47, 49 Закону України “Про банки і банківську діяльність”). А ці послуги, у свою чергу, можуть надаватися тільки певними юридичними особами (банками) на підставі певних банківських документів (ліцензій).

Таким чином, взявши кредит у банку, ваше зобов’язання пов’язане саме з банком, а не з будь-якою іншою юридичною особою. Це означає, що з урахуванням вищезгаданої статті 515 ЦКУ і змінювати кредитора можна тільки на ту юридичну особу, яка є банком.

Тому угода між банком і колекторською компанією, складена в простій письмовій формі, є нікчемною в силу статті 215 Цивільного кодексу України і, відповідно, платити по ній нікому не треба.

  •  4. Є в арсеналі боржника ще один механізм законної відмови платити недобросовісним колекторам. Якщо ви узяли в кредит автомобіль або квартиру, то банк повинен був оформити договір запоруки (іпотеки). Оскільки колектори стали новими кредиторами за вашим зобов’язанням, то вони зобов’язані брати до уваги і вищезгадані договори.

Так от, згідно статей 19 і 24 Закони України “Про іпотеку” кредитор має право отримати відшкодування боргу за рахунок заставного майна. І вже якщо суми від продажу цього майна недостатньо, то лише тоді кредитор має право стягувати борг за рахунок іншого майна. Проте, ця вимога закону колекторами ігнорується, оскільки продаж заставного майна досить складна і тривала процедура, і вони відразу намагаються “вибити” з вас гроші за кредит іншими шляхами.

Методи впливу колекторів та протидії їм

колекторська компанія, як не платити за кредит

Оскільки колекторські компанії намагаються отримати від вас все і відразу, то дуже часто вони задіюють незаконні механізми, серед яких найбільш розповсюдженими є:

Незаконні методи впливу колекторів:

  • представляються працівниками правоохоронних органів, прокуратури, суду і вимагають негайного погашення боргу, а інакше погрожують відкрити проти вас кримінальне провадження;
  • дзвонять вам на роботу, вашим родичам і знайомим і поширюють інформацію про те, що ви є злісним неплатником або взагалі шахраєм;
  • телефонують або взагалі приходять до вас додому в нічний час доби (з 22 до 6 ранку);
  • погрожують вашому життю і здоров’ю, а так само життю і здоров’ю ваших родичів або ж обіцяють з вами або вашими родичами розправитися фізично;
  • розклеюють на вашому будинку або в під’їзді оголошення, в яких розміщують ваші фото, анкетні дані, іншу конфіденційну інформацію, вказуючи при цьому, що ви є боржником великої суми грошей.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Окрім цього, працівники колекторських компаній є непоганими психологами, здатними в процесі телефонної розмови виявити ваші страхи і слабкі місця, а потім натиснути на них, змусивши вас тим самим зламатися морально, і будь-якими шляхами заплатити їм борг.

Усі ці методи повернення грошових коштів є НЕЗАКОННИМИ, тому постарайтеся такі факти зафіксувати (записати на диктофон, зняти на відео) і звернутися в міліцію із заявою про вимагання (стаття 189 Кримінального кодексу України) або ж про незаконне примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань.

Окрім цього, в спілкуванні з представниками колекторів дотримуйтеся тактовності і ввічливості, не підвищуйте на них голос. Якщо вони зрозуміють, що вас просто так не зламати, то найчастіше колектори беруться за іншу “жертву”.

Даючи подібні консультації, ми не ставимо собі за мету спонукати людей не платити кредити, які дійсно були взяті. Ми лише намагаємося пояснити, що процедура стягнення боргів повинна носити виключно правовий характер і проходити в строгій відповідності з вимогам закону, адже Україна є і повинна бути правовою державою, де повага і дотримання закону є головними принципами існування українського суспільства.

Колекторська компанія та як з нею боротись на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 45 4,71 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

6 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Ірина

Можна говорити з колекторами про що завгодно, але кредит, як я розумію, всерівно треба погасити, але як це зробити, якщо позичальник немає чим? Чому не береться до уваги, що шахрайські наміри позичальника, якому нічим вернути гроші і банка, який видає кредит без застави чи поручительства, не перевіряє платоспроможність позичальника і навіть не передзвонить до членів сім"ї, які згодом стають заручниками цієї патової ситуації і можуть втратити і майно і житло, бо більше нічим розплатитися. Видається, ніби банк і колектори в одній зв"язці:неправомірні дії банку програмують для легкої наживи як банку, так і колекторів та ще й шахрая-позичальника; за нього має страждати сім"я, яка ті гроші і в очі не бачила, зате отримала "проблему"на свою голову.

Чи допустима в такому випадку конфіскація майна, нерухомості з огляду на те, що банк дав кредит(споживчий, до 30тис грн),не перевіряючи платоспороможність позичальника- під чесне слово?

І що робити, щоб надалі убезпечити себе від подібних махінацій: написати заяви в кожен банк з вимогою заблокувати видачу беззаставних кредитів конкретній особі, чи є якісь інші шляхи вберегтися в майбутньому від подібного, бо успішна афера потягне за собою наступну.Наразі це вже два непогашені кредити в різних банках.

Дякую за допомогу

Львова Ірина
2
Львова Ірина

Дуже корисна стаття!

Проблема тільки в тому, що зазвичай колекторські компанії самі кидають слухавки та не кажуть своєї адреси чи контактних осіб, яким можна пояснити, що вони турбують не за адресою.

Питання, певно, не сильно юридичне, але як діяти в такій ситуації?

Юрій Усманов
3
Юрій Усманов

Дякуємо, Ірино!

Чомусь здається, що люди, які вимагають від інших гроші, самі зацікавлені в пошуках зв'язків з тими, хто нібито винен їм. Тому, можливо, варто або зустрітися з ними чи знайти можливість встигнути сказати їм по телефону, що вони "не на того попали" :)

4
sasha

Моя донька без мого відома брала кредити при тому ніде не праюючи тоді їй було 19 років,майже як тепер стало відомо не погашала.тепер мені погрожують конфіскацією майна яке належить мені ,чи це правильно? в квартирі донька не прописана,а в будинку в селі .На час коли вона брала кредит 2 роки назад була прописана в квартирі.Дякую завчасно за відповідь.

5
ВЛАД

Колектори, це ганебне явище Української КРИЗИ, кризи економічної і кризи в управлінні державою.В скрутні часи завжди злодії виходять на велику дорогу добувати собі статки незаконним, кримінальним шляхом. Дуже прикро, що держава є стороннім спостерігачем, як процвітають на її теренах банд формування по вибиванню грошей з пересічених громадян, що стали заручниками тої ж самої незграбної і неспроможної державної системи, з її недієздатним Президентом, корумпованим Урядом і олігархічною ВР. Україна,як Держава, маючи суспільну, економічну і політичну КРИЗУ не взмозі навести елементарний лад, а з метою отримання чергових траншів від МВФ голосно волає на увесь світ, що Україна є Європейською державою і в Україні діє ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА, та тривають кординальні і суттєві РЕФОРМИ в усіх галузях і у правоохоронних органах в першу чергу !

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Згодні з Вами, Владе!
Законодавче регулювання подібної діяльності суттєво запізнюється або його впровадження спеціально затягують, адже така діяльність, такі дії, які дозволяють собі колектори, суперечать будь-яким гуманним нормам щодо охорони приватного життя та конфеденційної інформації.