колекторська компанія

“Будьте обережні! Колекторські компанії дуже часто виходять за межі діяльності, дозволеної законом!”

Говорячи про колекторські компанії, потрібно почати з того, що в період непростої економічної ситуації в країні все більше людей розуміють, що на купівлю автомобіля, квартири або земельної ділянки, для ремонту у будинку і придбання побутової техніки просто бракує грошей.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

І тоді багато хто з нас звертається за допомогою до банків і бере швидкі кредити (про їх небезпеку за посиланням), кредити нібито під 0% (які насправді виявляються з величезними %) або ж оформлює так звані “кредитки”.

Здавалося б – мрія про новенький автомобіль або простору квартиру здійснилася! Проте, через різні обставини (зміну курсу долара, що, як раніше писали, не впливає на умови кредитного договору, звільнення з роботи, серйозна хвороба і так далі), люди не завжди можуть вчасно і в повному об’ємі виплачувати кредит.

Накопичується значна заборгованість, яку банк найчастіше відмовляється списати або навіть розстрочити.

Що таке “колекторські компанії”?

Оскільки у кожного банку існує досить велика кількість проблемних позичальників, то банку невигідно тримати великий штат юристів, які займатимуться стягненням боргів з кожного громадянина. І ось тут на сцену виходять так звані “колекторські компанії” (від англійського слова “collect” – збирати), які за півціни готові викупити у банків ці проблемні борги і самі займатися їх стягненням.

Причому такі компанії не гидують викупляти не лише кредити по квартирах, машинах і побутовій техніці, але і навіть мізерні борги по платі за соковижималку і комп’ютерну мишку.

Наскільки законна взагалі діяльність колекторів? Однозначної відповіді на це питання немає. У Верховній Раді України вже давно зареєстрований законопроект про визнання колекторських компаній поза законом. Проте, далі за законопроект справа поки що не дійшла.

У цій статті розглянемо основні механізми протидії колекторським компаніям і вкажемо на правові способи, як змусити колекторів припинити вимагати від вас гроші.

Який борг стягують колектори?

1) Якщо кредит не ваш
колекторська компанія

“В розмові з колекторськими компаніями важливо одразу дати зрозуміти, що Ви знаєте свої права та будете їх відстоювати!”

Дуже часто зустрічаються випадки, коли недобросовісні боржники вказують не свою адресу проживання, щоб потім його неможливо було розшукати.

За темою:  «Купівля квартири: 10 юридичних порад, які ви повинні знати!»

Такою адресою навіть може виявитися ваша. У розмові з представником колекторської компанії намагайтеся поводитися тактовно, не підвищувати голос і вказати йому на те, що ви не маєте ніякого відношення до боргу Іванова Івана Івановича і така особа тут не мешкає.

Обов’язково з’ясуєте, яку саме колекторську компанію ваш співрозмовник представляє, запишіть її адресу і направте туди на ім’я директора письмову заяву, в якій вкажіть, що Іванова І.І. ви не знаєте, у вашій квартирі він не зареєстрований і майна його теж немає.

2) Якщо кредит ваш, але банк його продав

Виникає закономірне питання: а чи може взагалі банк продати ваш кредит без вашої згоди якійсь компанії?

Відповідь: так, може!

Така процедура регулюється Цивільним кодексом України і називається “Заміна кредитора в зобов’язанні”. Проте, угода по заміні кредитора в зобов’язанні має дуже багато особливостей і нюансів, які найчастіше банки і колектори порушують, надаючи нам з вами можливість законним шляхом відмовити колекторам у виплаті боргу.

[stextbox id=”info”]

Основними особливостями угоди банків з колекторами є:

  1. Статтею 513 Цивільного кодексу України чітко закріплено, що угода по заміні кредитора в зобов’язанні має бути в такій же формі, як і сама угода, на підставі якої виникло зобов’язання. Це означає, що якщо кредитний договір у вас завірений нотаріусом, то банк може продати ваш борг теж на підставі нотаріального посвідчення і проста письмова форма у такому разі не допускається.
  2. Цивільний кодекс України в статтях 516 і 517 встановлює обов’язок банку або ж колекторів повідомити вас про те, що кредит був проданий. Проте, такі повідомлення боржникові відправляються вкрай рідко. Більше того, ви можете зажадати від колекторів надати вам доказ того, що борг дійсно проданий і у колекторської компанії з’явилося право вимагати його від вас. До отримання таких доказів ви маєте повне право не виплачувати кредит.
  3. Дуже важливе правило для боржника міститься в статті 515 Цивільного кодексу: кредитора НЕ МОЖНА змінювати в зобов’язаннях, які нерозривно пов’язані з цим самим кредитором. Як банки, так і колектори, до цього положення закону підходять неуважно, вважаючи, що воно відноситься тільки до фізичної особи. ЦЕ ПОМИЛКА! Ця стаття не вказує, що тільки фізична або юридична особа може бути кредитором.
За темою:  «Ідеальний клієнт для юриста: який він і як його не упустити?»
[/stextbox]

Виходячи з цього, ми можемо зробити дуже цікавий висновок. Банківський кредит відноситься до банківських послуг (статті 47, 49 Закону України “Про банки і банківську діяльність”). А ці послуги, у свою чергу, можуть надаватися тільки певними юридичними особами (банками) на підставі певних банківських документів (ліцензій).

Таким чином, взявши кредит у банку, ваше зобов’язання пов’язане саме з банком, а не з будь-якою іншою юридичною особою. Це означає, що з урахуванням вищезгаданої статті 515 ЦКУ і змінювати кредитора можна тільки на ту юридичну особу, яка є банком.

Тому угода між банком і колекторською компанією, складена в простій письмовій формі, є нікчемною в силу статті 215 Цивільного кодексу України і, відповідно, платити по ній нікому не треба.

 

[stextbox id=”info”]4. Є в арсеналі боржника ще один механізм законної відмови платити недобросовісним колекторам. Якщо ви узяли в кредит автомобіль або квартиру, то банк повинен був оформити договір запоруки (іпотеки). Оскільки колектори стали новими кредиторами за вашим зобов’язанням, то вони зобов’язані брати до уваги і вищезгадані договори.[/stextbox]

Так от, згідно статей 19 і 24 Закони України “Про іпотеку” кредитор має право отримати відшкодування боргу за рахунок заставного майна. І вже якщо суми від продажу цього майна недостатньо, то лише тоді кредитор має право стягувати борг за рахунок іншого майна. Проте, ця вимога закону колекторами ігнорується, оскільки продаж заставного майна досить складна і тривала процедура, і вони відразу намагаються “вибити” з вас гроші за кредит іншими шляхами.

За темою:  «Як вигнати учасника з ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю)?»

Методи впливу колекторів та протидії їм

Оскільки колекторські компанії намагаються отримати від вас все і відразу, то дуже часто вони задіюють незаконні механізми, серед яких найбільш розповсюдженими є:

[stextbox id=”warning”]

Незаконні методи впливу колекторів:

  • представляються працівниками правоохоронних органів, прокуратури, суду і вимагають негайного погашення боргу, а інакше погрожують відкрити проти вас кримінальне провадження;
  • дзвонять вам на роботу, вашим родичам і знайомим і поширюють інформацію про те, що ви є злісним неплатником або взагалі шахраєм;
  • телефонують або взагалі приходять до вас додому в нічний час доби (з 22 до 6 ранку);
  • погрожують вашому життю і здоров’ю, а так само життю і здоров’ю ваших родичів або ж обіцяють з вами або вашими родичами розправитися фізично;
  • розклеюють на вашому будинку або в під’їзді оголошення, в яких розміщують ваші фото, анкетні дані, іншу конфіденційну інформацію, вказуючи при цьому, що ви є боржником великої суми грошей.
[/stextbox]

Окрім цього, працівники колекторських компаній є непоганими психологами, здатними в процесі телефонної розмови виявити ваші страхи і слабкі місця, а потім натиснути на них, змусивши вас тим самим зламатися морально, і будь-якими шляхами заплатити їм борг.

колекторська компанія

“Не бійтеся звертатися до правоохоронних органів у разі тиску на вас колекторськими компаніями!”

Усі ці методи повернення грошових коштів є НЕЗАКОННИМИ, тому постарайтеся такі факти зафіксувати (записати на диктофон, зняти на відео) і звернутися в міліцію із заявою про вимагання (стаття 189 Кримінального кодексу України) або ж про незаконне примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань.

Окрім цього, в спілкуванні з представниками колекторів дотримуйтеся тактовності і ввічливості, не підвищуйте на них голос. Якщо вони зрозуміють, що вас просто так не зламати, то найчастіше колектори беруться за іншу “жертву”.

Даючи подібні консультації, ми не ставимо собі за мету спонукати людей не платити кредити, які дійсно були взяті. Ми лише намагаємося пояснити, що процедура стягнення боргів повинна носити виключно правовий характер і проходити в строгій відповідності з вимогам закону, адже Україна є і повинна бути правовою державою, де повага і дотримання закону є головними принципами існування українського суспільства.

Про незаконність діяльності колекторів на відео: