закон про валюту і валютні операції

Уже зовсім незабаром очікуюються грандіозні нововведення на ринку фінансів, що будуть пов`язані з грошовим обігом як гривні, так і іноземної валюти, бо від сьогодні, 7 лютого 2019 року, в Україні вступає в силу новий закон про валюту і валютні операції.

Фінансисти запевняють, що тепер на ринку «буде дозволено все, що не заборонено», адже документ усуває пережитки «радянської» системи контролю над обігом іноземної валюти та змінює правила проведення таких операцій.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Новий закон про валюту і валютні операції, який в першу чергу покликаний лібералізувати ринок, дозволяє українцям переводити більше грошей за кордон, не відкриваючи при цьому банківського рахунку. Також можна буде придбати безготівкову валюту за безготівкову гривню. Крім цього, планується встановити банкомати з доларами і євро. І це ще не все!

Коли реально почне діяти новий закон про валюту і валютні операції, що зміниться, як це позначиться на бізнесі, українських громадянах, чи загрожує країні відтік капіталу та чи рухне гривня? Розбираються експерти проекту «Правова Консультація».

Як новий закон про валюту вплине на ринок капіталу?

Необхідність законодавчої підтримки валютної лібералізації в Україні назріла вже давно, якщо враховуючи, що ринок досі працював за складними, іноді навіть суперечливими законодавчими нормами, які були далекі від європейських практик і ніяк не сприяли прозорості ринку та припливу капіталу в країну.

Фінансові експерти кажуть, що за значущістю для бізнесу новий закон про валюту буде подібним до отримання Україною безвізового режиму, тільки для капіталу.

До цього у нас ринок капіталу жив у 20 столітті, та ось нарешті і для нього настане століття 21-ше, бо новий закон про валюту і валютні операції значно спрощує нормативно-правову базу в сфері валютного регулювання і ведення касових операцій.

Національний банк України (НБУ) вже місяць як опублікував свої документи, які регулюватимуть валютну лібералізацію в країні. Вони засновані на прийнятому в минулому році Законі «Про валюту та валютні операції». Замість 56 нормативно-правових документів, які регулювали цю галузь раніше, регулятор підготував 8.

На сайті Нацбанку можна знайти всі затверджені зміни, які вступлять в силу з 7 лютого.

Зазначимо лише кілька найважливіших з них:

 • валютна лібералізація – скасування індивідуальних ліцензій при інвестуванні за кордон;
 • підвищення порогу до 150 000 UAH для зовнішньоекономічних операцій, для яких скасовується валютний контроль;
 • скасування реєстрації кредитів від нерезидентів;
 • збільшення граничного строку розрахунків за операціями ЗЕД зі 180 до 360 днів.

В цілому, плани НБУ щодо валютної лібералізації виглядають так:

закон про валюту і валютні операції

За багатьма пунктами подальший рух можливий буде тільки після того, як парламент прийме так звані BEPS-закони (закони про протидію розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування), детальніше про них можна прочитати на сайті Мінфіну.

Однією з найбільш явних змін в обслуговуванні клієнтів, які запроваджує новий закон про валюту і валютні операції є дозвіл клієнтам банків-фізичних осіб проводити операції з онлайн купівлі-продажу іноземної валюти, що спонукало всі банки допрацьовувати існуючі системи дистанційного обслуговування клієнтів новим функціоналом.

Що стосується online-продажу валюти, то раніше купити долари або євро можна було в додатку «ПриватБанку», потім цю можливість там закрили через регуляторні обмеженя. Обмін валют в 2019 році має значно полегшитися тим, що вже з 7 лютого функція online-продажу валюти повинна бути доступна у всіх українських банках.

У «Приватбанку» планують запускати продаж валют в «Приват24» з 7 лютого цього року. За словами Іллі Боровова, голови управління електронного бізнесу «Альфа-Банку Україна», команда банку також вже працює над тим, щоб в перший день дозволу клієнти могли купувати та продавати валюту в своєму особистому кабінеті, в інтернет-банку та мобільному додатку.

Олег Гороховський, співзасновник «monobank», також відзначає, що з 7 лютого в мобільному додатку можна буде купувати валюту – долари і євро. «Рішення має прийняти «Universal Bank» (що є партнером «monobank»), але ми все для цього підготуємо. Продаж буде здійснюватися без комісій», – зазначив він.

Нагадаємо, в червні минулого року парламент підтримав закон про валютну лібералізацію в Україні. Валютні операції після набрання ним чинності будуть проводиться без обмежень – обмеження будуть вводитися тільки у відповідь на кризові ситуації.

Як закон про валюту вплине на бізнес та приватних інвесторів?

Цей закон про валюту вже давно очікується як великим бізнесом, так і приватними інвесторами. Наприклад, приватні інвестори в закордонні папери звернуть увагу на скасування е-ліцензій. Крім того, у 10 разів виросте розмір переказу валюти без відкриття рахунку для фізосіб – з 15 до 150 000 UAH.

Якщо порівнювати закон про валюту і валютні операції 2019 із попередніми його інтерпретаціями, то це досить радикальний документ, який зараз на слуху у багатьох. Варто відразу ж зазначити, що багато бізнесменів впевнені в тому, що такі кардинальні зміни – це знак того, що держава довіряє сучасним бізнесменам і дає більше свободи, простору, самостійних дій.

Новий закон і нормативна база дадуть колосальні можливості для розвитку українського бізнесу і допоможуть менше витрачати сил і ресурсів на різна валютні зобов’язання. Особливо це вигідно для представників fintech-компаній. Що стосується останнього, то варто очікувати величезні зміни в сфері бізнесу, які, в принципі, почалися вже в 2018 році.

А ось представникам «сірої зони» бізнесу нічого хорошого цей закон не принесе. Тобто, якщо ви будете проводити такі операції, вам треба буде їх здійснювати з легальними оподаткування коштів, коли ви можете підтвердити походження цих грошей.

Відповідно до нового закону про валюту і валютні операції, з 7 лютого будуть скасовуватися такі обмеження для бізнесу та громадян:

закон про валюту і валютні операції

Мобільний банкінг вже давно став необхідним практично для кожного з українських громадян, тому що тільки користуючись лиже смартфоном, можна легко провести необхідну платіжну операцію. Цю тенденцію підхопили екварійнг, онлайн-платежі, мікрокредитування, QR та інші. У 2019 подібних послуг має стати ще більше, бо відтепер жителі країни можуть користуватися іноземною валютою та у них з`явиться більше свободи в сфері бізнесу.

Буде цікаво:  «Автоломбард: на що звернути увагу, коли берете кредит готівкою?»

Уряд тримає курс на cashless-економіку. Саме тому в законодавстві помічені нововведення, бізнес відтепер має виходити на новий рівень, бо з`явиться більше можливостей для співпраці з іншими країнами. Це великий крок для fintech-компаній, усієї сфери та безготівкової економіки не тільки в ЄС, але і в Україні. Варто відзначити, що це буде великий прорив, який ніяк не має залишитися непоміченим.

В той же час, незважаючи на ряд послаблень, слід зазначити, що новий Закон України “Про валюту і валютні операції” має більше косметичний характер, залишаючи фундаментальні питання без рішень:

 • е-ліцензії будуть заміщені альтернативною системою обмежень: 2 млн євро в рік для юросіб і 50 тис. Євро в рік для фізосіб;
 • Повноцінний доступ до ринку гривні для місцевих юридичних і фізичних осіб як і раніше відсутній;
 • Контроль за валютними операціями де-факто зберігся;
 • Для зарубіжних гравців, які не мають ніякої присутності в Україні, як і раніше немає чітко прописаного порядку доступу до ринку гривні.

Подальші кроки до валютної лібералізації провідні українскі фінансисти бачать в необхідності скасування всіх обмежень на проведення форвардних операцій, можливість арбітражних операцій з гривнею, а також скасування заборони на купівлю іноземної валюти за кредитні кошти.

5 речей, здатних змінити ситуацію на краще:

 • Немає необхідності у валютному контролі за умови, що інвестор або підприємець конвертує власні кошти безготівковим способом, а джерело його коштів є прозорим;
 • Валютний контроль потрібно замінити на фінансовий моніторинг, максимально спростивши безготівкові операції;
 • Скасувати т.з. «перехідний період»;
 • Необхідно контролювати походження коштів і сплату податків. В іншому ж випадку підприємець або інвестор вільний розпоряджатися своїми коштами;
 • Дозволити бізнесу мати фінансові відносини з банками (як мінімум) Євросоюзу. Це дозволить підприємцям, готовим платити податки та показувати прозору звітність, отримувати фінансування за кордоном, легко працювати з контрагентами в Європі та розпоряджатися своєю валютною виручкою.

НБУ очікує ослаблення нагляду за бізнесом і приватним інвестором з боку банків, однак як це буде працювати на практиці, ми дізнаємося вже після того як закон вступить в силу.

Що змінилося для звичайних українців?

закон про валюту

До 2014 року українці, які бажали інвестувати за кордон, повинні були отримати індивідуальні ліцензії від НБУ. Необхідно було зібрати пакет документів, що підтверджують джерело доходів і цільове використання грошей. Збір документів займав багато часу, але не гарантував отримання ліцензії. З 2014 і до 2017 року такі операції стали забороненими (крім екстрених випадків, наприклад, лікування за кордоном).

Зараз, щоб зробити інвестиції за кордон, ліцензії вже будуть не потрібні. Інвестувати в нерухомість, цінні папери іноземних компаній, а також відкривати рахунки за кордоном можна за спрощеною процедурою!

Тепер громадяни України зможуть вкладати гроші в цінні папери іноземних компаній на глобальному ринку. Правила інвестування стали для українців такими ж, як і для жителів розвинених країн. Якщо українець має рахунок в іноземному банку, він може знайти інвестиційного брокера, наприклад MaxiMarkets (srp-trade.ru), і почати співпрацю.

Тепер у нас з`явилася можливість купувати акції «Apple», «Alphabet», «Amazon» й інших світових корпорацій. Також українці зможуть працювати з українськими брокерами, у яких є рахунки на закордонних біржах. Їх рахунки поповнюються або через український банк (тоді необхідна ліцензія), або через іноземний – без будь-яких обмежень.

Також Національний банк України прийняв рішення, що пом’якшує валютне регулювання для фізичних осіб. Відтепер українці зможуть вільно відкривати рахунки в закордонних банках і переводити на них іноземну валюту. Єдине, для чого буде потрібна ліцензія – переказ коштів з України на рахунок закордонного банку.

З України також можна буде вільно вивозити валюту, щоб покласти її на особистий рахунок в іноземних банках. Однак тут варто враховувати правила перевезення готівки через кордон – сума більше 10 000 євро вимагає письмового декларування в прикордонному органі та наявності документів про зняття грошей з банківських рахунків.

Відтепер можна також буде вільно перераховувати гроші зі своїх рахунків в закордонних банках в Україну.

В цілому, фізособа вже не має звітувати в НБУ про свої інвестиції або операції, що здійснюються з грошима в іноземній валюті за кордоном. Декларувати свої операції повинні будуть тільки фізичні особи-підприємці.

Закон також прибирає зайвий валютний контроль з дрібних операцій. НБУ запропонував зняти контроль з операцій купівлі або переводу валюти за кордон до 150 000 гривень. А це значно полегшить процедури розрахунку українців із закордонними партнерами, підрядниками та замовниками.

закон про валюту

Чого чекати далі?

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Новий закон свідчить, що держава вважає, що у населення є великі проблеми, в тому числі і у фізичних осіб, пов’язаних з придбанням або купівлею, продажем валюти. Тому вона намагається збільшити доходи населення за рахунок спрощення цього процессу.

Хочемо підкреслити, що сам закон є дуже позитивним і прогресивним, однак, щоб отримати позитивний ефект для економіки країни, необхідні дієві заходи щодо захисту внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Тільки комплексні консолідовані заходи всіх державних інститутів можуть призвести до фактичного поліпшення інвестиційного клімату і відновлення економіки.

2019 рік буде дуже складним для України. Президентські і парламентські вибори можуть посилити волатильність на валютному ринку, зниження курсу гривні може збільшити інфляційний тиск. На Україну чекають в поточному році пікові виплати за зовнішнім боргом – необхідно погасити 150,5 млрд UAH внутрішнього та 121,8 млрд UAH зовнішнього боргу (платежі з обслуговування внутрішнього боргу складуть 88,7 млрд UAH, зовнішнього – 56,4 млрд).

Істотними ризиками для платіжного балансу також є можливе погіршення умов торгівлі для України і гальмування в програмі з Міжнародним валютним фондом, який все більш вимогливо ставиться до виконання урядом програми реформ. Тому НБУ все ж доведеться на підставі антикризових постанов зберегти основні обмеження на валютному ринку, відклавши повну реальну валютну лібералізацію на початок 2020 року.

Про новації закону про валюту і валютні операції дивіться також на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.