«Як правильно оформити вступ у спадщину? Дізнайтесь прямо зараз!»

»»«Як правильно оформити вступ у спадщину? Дізнайтесь прямо зараз!»
оформлення спадщини

“Вступ у спадщину за законом має місце лише у разі, коли відсутній заповіт спадкодавця”

Вступ у спадщину, оформлення спадщини і пов’язані з цим питання часто задають всім юристам. І тому сьогодні хочемо вам розповісти про практичну сторону цієї теми: на що треба звернути увагу, а також наведемо зразки необхідних документів.

Отже, спершу треба відмітити, що процес оформлення спадщини в Україні умовно можна поділити на декілька етапів: вступ у спадщину, отримання свідоцтва про право на спадщину, реєстрація права власності на спадщину. Сьогоднішня стаття, на відміну від попередньої про прийняття спадщини, присвячена першому і, напевно, найважливішому етапу – вступ у спадщину.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Відомо, що вступ у спадщину залежить від того, яким чином він здійснюється. Законодавець розмежовує вступ у спадщину за законом і за заповітом.

Вступ у спадщину за законом припускає прийняття спадку згідно із чергою спадкоємців в наступному порядку:

  • діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, батьки;
  • рідні брати і сестри спадкодавця, його бабуся і дідусь, як зі сторони батька, так і матері;
  • особи, що мешкали із спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до відкриття спадщини;
  • інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості включно.

Частини спадщини за загальним правилом у кожного спадкоємця за законом однакові! Лише за відсутності спадкоємців попередньої черги спадкоємці наступної отримують право на спадкування.

[stextbox id=”warning”]Також треба відмітити, що вступ у спадщину згідно із законом має місце лише у разі, коли відсутній заповіт спадкодавця.[/stextbox]

Заповіт може охоплювати як все майно, так і його частину, а спадкоємцями за заповітом можуть бути будь-які фізичні і юридичні особи, незалежно від сімейних або споріднених зв’язків із спадкодавцем. В деяких випадках вступ у спадщину може відбуватися одночасно і згідно із законом і за заповітом (наприклад, якщо заповіт стосується тільки частини майна спадкодавця).

[stextbox id=”info”]Але і в першому, і в другому випадку вступ у спадщину повинен відбутися протягом шести місяців після смерті спадкодавця – відкриття спадщини.[/stextbox]

Вступ у спадщину може відбуватися автоматично (без подання яких-небудь документів), а також за письмовою заявою спадкоємця.

1. Автоматичний вступ у спадщину

оформлення спадщини

“Вступ у спадщину може відбуватися автоматично (без подання яких-небудь документів), а також за письмовою заявою спадкоємця”

В цьому випадку спадкоємцем стає автоматично та особа, яка постійно проживала із спадкодавцем на момент його смерті.

Факт сумісного проживання спадкоємця і спадкодавця може бути підтверджений довідкою житлово-експлуатаційної організації, органу місцевого самоврядування, правління житлово-будівельного кооперативу, реєстраційним записом в паспорті або у будинковій книзі.

Малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, також стають автоматично спадкоємцями.

Буде цікаво:  «Выезд ребенка за границу в Украине без согласия родителя? Легко!»

2. Вступ у спадщину за письмовою заявою

В цьому випадку всі особи, які не належать до “автоматичних” спадкоємців, щоб отримати спадок, повинні за місцем постійного проживання спадкодавця особисто подати до нотаріуса письмову заяву на вступ у спадщину. У разі, якщо спадкодавець має не одне місце проживання, то заява подається за ОСТАННІМ місцем, де жив спадкодавець.

Щодо адреси та телефонів нотаріусів, то їх можна дізнатися на сайті Міністерства юстиції України.

Заява на вступ у спадщину подається двома способами: або безпосередньо нотаріусові, або надсилається поштою. Якщо другий варіант, то обов’язково врахуйте те, що підпис спадкоємця на такій заяві повинен бути обов’язково нотаріально засвідчений.

оформлення спадщини

“Якщо заява на вступ у спадщину спрямовується поштою, то підпис спадкоємця має бути обов’язково засвідчений нотаріально”

Юридичні послуги нотаріуса обійдуться спадкоємцеві приблизно в 150 гривень. Перед візитом до нотаріуса не забудьте взяти свій паспорт та ідентифікаційний номер. Щодо листа, який відправляється разом із заявою, то він повинен бути цінним, при чому обов’язково зробіть опис вкладень і зворотнє повідомленням про вручення. Такі заходи допоможуть уникнути числених спірних та неприємних ситуацій.

Варто також знати, що у разі, коли заява приходить до нотаріуса без завіреного нотаріально підпису спадкоємця, то нотаріус ОБОВ₴ЯЗКОВО приймає таку заяву, заводить спадкову справу, а також пропонує завірити такі документи або з’явитися особисто в нотаріальну контору для здійснення необхідних дій.

Подання інших документів не обов’язково! Адже на цьому етапі для нотаріуса головне пересвідчитись у смерті спадкодавця, часі і місці відкриття спадщини, а вже на другій стадіії видачі посвідчення про право на спадщину такий нотаріус може зажадати і інші документи.

Отже, коли за певних причин у спадкоємців обмаль часу, то інші документи, крім заяви на вступ у спадщину, вони мають право надати і після спливу 6 місяців.

ЗРАЗОК ЗАЯВИ НА ВСТУП У СПАДЩИНУ

_______ державна нотаріальна контора

адреса: __________

П.І.Б.: __________

адрес: __________

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

ідентифікаційний номер: __________
телефон: __________

Заява про прийняття спадщини

Керуючись ст.ст. 1221, 1269, 1270 Цивільного кодексу України, а також п. 207 наказу Міністерства юстиції України від 03.03.2004 року № 20/5, повідомляю Вас про те, що я прийняв спадок, що залишився після померлого __________, який мешкав за адресою__________.

Документи, необхідні для отримання свідоцтва про спадщину, будуть надані мною додатково.

“__” ________ 201 року                             “особистий підпис спадкоємця, засвідчений нотаріусом”

Нещодавно сталися позитивні зміни в спадковому законодавстві. З 2016 року буде діяти спрощена процедура отримання спадщини. Про це подробніше дивіться на відео:

Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 15 4,60 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та отримуйте юридичні лайфхаки!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to a friend