заява в міліцію

“В Україні передбачена кримінальна відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин”

Шановні читачі, у зв’язку з численими питаннями на нашу пошту з приводу того, як правильно скласти і подати заяву в поліцію про вчинення злочину, сьогодні ми вирішили розкрити подібну проблему в нашій новій статті. В кінці обов’язково додаємо зразок такої заяви!

Як правильно скласти заяву в поліцію про скоєння злочину?

При написанні заяви про злочин в поліцію треба враховувати те, що з 19.11.2012 року в Україні почав діяти новий Кримінальний процесуальний кодекс (далі – КПК). Тому при складанні заяви в поліцію про скоєння злочину треба враховувати нові вимоги законодавства України з цього питання.

Так, відповідно до перехідних положень, якщо на момент вступу в силу нового кодексу провадження (справа) не було передане до суду, розслідування у такій справі повинне здійснюватися за правилами нового КПК. Досудове розслідування вважається відкритим з моменту внесення інформації про скоєння злочину в Єдиний реєстр досудових розслідувань (далі – ЕРДР).

Іншими словами, повідомлення може бути подане не лише відносно злочинів, здійснених після 19.11.2012 року, але й тих, які були скоєні раніше. Головне в цьому питанні – дотримання строків притягнення особи до кримінальної відповідальності, які передбачені в статті 49 Кримінального кодексу України (далі – УК).

Відповідно до пунктів 1.3 і 1.4 Положень про порядок ведення ЄРДР, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012 року, заява в поліцію про скоєння злочину може вважатися поданою тільки з моменту попередження заявника під розпис про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення. Виключенням з цього правила є випадки отримання сповіщення поштою, іншими засобами зв’язку, відрядження або непритомний стан заявника т.п.

На нашу думку, цей момент може бути використаний проти заявників і потерпілих, оскільки, якщо представник поліції під час прийняття заяви не повідомить особу про кримінальну відповідальність, у нього будуть формальні підстави не вносити отриману інформацію в ЄРДР. Щоб уникнути подібних ситуацій, документи в поліцію краще всього подавати цінним листом з описом додатків через пошту.

заява в міліцію

“Після прийняття заяви про вчинення злочину поліція зобов’язана надати заявнику виписку про прийняття повідомлення!”

Для підстраховування в листі також можна вказати про те, що заявник ознайомлений з положеннями статті 383 КК, що передбачає відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про скоєння злочину. Інформація про злочин має бути внесена слідчим або прокурором в ЄРДР не пізніше за 24 години.

Якщо повідомлення було подане потерпілим, він також має право отримати документ, що підтверджує факт його подання і реєстрації (п. 2 ч. 2 ст. 56 КПК). Така інформація надається у вигляді виписки, в якій вказується номер кримінального провадження, дата надходження повідомлення, прізвище та ініціали заявника або потерпілого, дата внесення в ЄРДР, орган, що здійснює досудове розслідування, правова кваліфікація і фабула можливого злочину.

За темою:  «Почему опасно ставить пластиковые окна без ГОСТа (ДСТУ)?»

На сьогодні за загальним правилом заява про злочин повинна подаватися в поліцію, оскільки розслідування більшості кримінальних злочинів входить до  підслідності працівників поліції. До виключень віднесені випадки вчинення злочинів самими працівниками правоохоронних органів, суддями, а також посадовцями, які віднесені до 1-3 категорії державних службовців. Розслідування цих злочинів доки здійснюється слідчими органів прокуратури (п. 1 Перехідних положень КПК).

Треба також відмітити, що заява повинна подаватися за місцем скоєння злочину, а якщо таке місце визначити неможливо, то питання місця проведення досудового розслідування вирішується прокурором з урахуванням місця виявлення ознак злочину, місцезнаходження більшості свідків або підозрюваного, а також місця, де було закінчено правопорушення або настали його наслідки тощо.

Проте, якщо повідомлення буде подане з порушенням цього правила, то це не може бути підставою для відмови в його прийнятті, оскільки згідно з ч. 2 ст. 218 КПК слідчий зобов’язаний проводити розслідування до тих пір, поки прокурор не визначить іншу підслідність.

Пропонуємо до вашої уваги приклад заяви про злочин від імені потерпілої особи. Вказаний бланк можна використати при зверненні у будь-які правоохоронні органи, у тому числі при складанні повідомлення про крадіжку, про шахрайство, про загрози, про побиття, про хуліганство, про побої, про здирство і так далі.

Скачать (DOCX, 14KB)

За матеріалами Блогу Павла Малиневського www.uadvokata.com.ua.

Про важливі моменти написання заяви в поліцію про вчинення кримінального правопорушення на відео: