«Звільнення за власним бажанням: як правильно піти з роботи?»

»»«Звільнення за власним бажанням: як правильно піти з роботи?»

звільнення за власним бажанням

Дорогі друзі, сьогодні розповімо про те, як правильно здійснити звільнення за власним бажанням. Розірвання трудового договору є делікатним питанням для багатьох працівників, а тому знати, як правильно звільнитися, щоб не наробити помилок, є дуже важливим для працюючих людей.

Звільнення за власним бажанням може мати різні причини. Наприклад, запропонували кращі умови роботи на іншій фірмі, не виплачують заробітну плату, ненормований робочий графік тощо. У кожного причина може бути своя.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Але ми, в тому числі і як юристи, і як працівники, не раз були свідками того, що після подання заяви на звільнення за власним бажанням роботодавець продовжував ігнорувати права працівника, не ставив відмітки про вхідний номер на його екземплярі заяви, не підписував наказ працівника на звільнення за власним бажанням, не виплачував належних при звільненні коштів.

Закон про звільнення за власним бажанням

Дуже часто виникало питання про необхідність продовжувати роботу ще протягом 2-ох тижнів. Дійсно, наше законодавство передбачає, що працівник має право на припинення трудового договору, який укладений на невизначений строк, попередив при цьому роботодавця за два тижні. Але це загальне правило, і воно має свої виключення.

звільнення за власним бажанням

Тому, якщо не хочеться продовжувати трудові відносини з підприємством, працівник має право на звільнення за власним бажанням в зазначений їм термін. Наприклад, в день отримання підприємством заяви працівника на звільнення за власним бажанням.

звільнення за власним бажанням

Стаття 38 Кодексу законів про працю України передбачає, що підставою звільнення за власним бажанням, тобто для розірвання трудового договору є переїзд працівника на нове місце проживання або невиконання роботодавцем законодавства про працю. Є і інші підстави, але, як правило, вживаються юристами рідше, ніж перші дві.

Наведені нами приклади універсальні і можуть використовуватися практично у будь-якій ситуації. Їх позитивною стороною є і те, що будь-який працівник може мати декілька місць проживання (ч.6 ст.29 Цивільного кодексу України). Краще всього вказувати адресу своїх батьків, родичів або знайомих, які живуть в іншому місті. Це дозволить оперативно отримувати кореспонденцію і швидко реагувати на отримані листи.

Планувати переїхати в інше місто і фактично змінити місце проживання – різні речі. А плани в усіх дуже часто змінюються.

Ніяких документів щодо вашого переїзду для звільнення з роботи за власним бажанням  працівник надавати не повинен!

звільнення за власним бажанням

Що стосується другої підстави, то несвоєчасна виплата заробітної плати також може бути приводом для виникнення у працівника права на звільнення у визначений їм термін і привести до припинення трудового договору.

Нагадаю, що відповідно до трудового законодавства заробітна плата повинна виплачуватися працівникові не рідше двох разів на місяць (ст. 115 Кодексу законів про працю України).

Ще один важливий момент полягає у тому, що у заяві на звільнення за власним бажанням доцільно вказати номер банківського рахунку працівника! У такому разі роботодавець не зможе послатися на те, що він був згоден виплатити гроші, але працівник за грошима не приходив.

Приклад заяви на звільнення за власним бажанням:

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Скачать (DOC, 30KB)

Також в заяві на звільнення з роботи за власним бажанням можна вказати про те, щоб роботодавець вислав трудову книжку поштою з доставкою і описом додатків на нову адресу працівника. Таке право надане працівникові згідно з п. 4.2. Інструкції про порядок ведення трудових книжок від 29.07.1993 року № 58. Відправляти заяву на звільнення краще цінним листом з описом додатків і повідомленням про вручення. Письмові докази відправки документів зможуть убезпечити працівника від багатьох неприємних ситуацій.

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Про звільнення з роботи за власним бажанням та порядок такого звільнення на відео:

Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 52 4,71 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та отримуйте юридичні лайфхаки!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

46 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Наталья

Здравствуйте, уважаемые земляки-юристы) Беспокоит вас администратор сайта pomogalka. infо Так вышло, что вывела сайт в топ по нескольким позициям, связанным с правом и соцпомощью. Начитавшись законов, кое-как консультирую, но чувствую ответственность. Это судьбы людей. Чем говорить что-то неправильно, лучше молчать... или искать помощи. Может, мы могли бы как-то сотрудничать? Я для вас ссылку размещу с сайта, вы людям поможете, ответив через мой ресурс. Давайте рабоатать вместе на благо нашей родины и людей. Честно, нужна помощь. Люди ждут, а что отвечать, не знаю. Уже пыталась звонить на урядовий контактний центр 0800507309 Там не консультируют анонимов и требуют, чтобы человек представлялся. Я многим советую туда обращаться, но сама через урядовку информацию получить не могу. Не могу ж прикидываться, то переселенцем, то еще кем-то, чтобы получать ответы...Посоветуйте что-нибудь!

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Конечно, мы рады будем помочь!

3
Елена

Добрый вечер, подскажите решение сложной для меня ситуации. Я являюсь директором и учредителем предприятия

(всего два учредителя). Как мне правильно уволится с должности, если второй учредитель не хочет моего увольнения и искать на должность директора никого не собирается. Фирма уже 6 месяцев не работает. Спасибо.

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Добрый день, Елена! очень мало информации для дельного правового совета.
Какая организационно-правовая форма вашего предприятия? (ТОВ, АО, ПП)
"Уволиться с должности" Вы имеете в виду выйти из предприятия и вернуть свою долю? (Вы же не работаете на работодателя, как я понял)
Почему желание второго соучредителя на счет вашего "увольнения" имеет значение для Вас в данном случае?
Фирма не работает фактически 6 месяцев? Налоги Вы платите?

5
Юля

Добрий вечір!

Виникла така ситуація: було надіслано персональне попередження про скорочення на 0,5 ставки згідно п.1 ст.40 КЗпП України.

Мене не влаштовують дані умови скорочення.

Підкажіть будь ласка як правильно написати заяву на звільнення? чи повинна я в такому випадку відпрацювати 2 тижні ? (інвалід 3 група і стаж роботи 23 роки)

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Юліє!

Заява пишеться в довільній формі. Її приклад можна подивитись https://www.pravoconsult.com.ua/yak-pravylno-zdijsnyty-zvilnennya-z-roboty-za-vlasnym-bazhannyam/" target="_blank" rel="nofollow">ТУТ.

ст. 38 КЗПП зазначає, що у разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган ПОВИНЕН розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Зазначте в заяві одну з таки підстав і вкажіть дату звільнення.

Якщо будуть проблеми з роботодавцем, то попередьте про майбутнє зверненням до прокуратури чи до суду.

7
РАДА

Як розрахувати сумісника який звільнився за власним бажанням та не був у відпустці цього року?

Юрій Усманов
8
Юрій Усманов

Доброго дня, РАДО!
При звільненні співробітнику виплачується заробітна плата за фактично відпрацьований час, тобто до дати звільнення. Це може бути і неповний місяць.
Далі працівнику, який звільняється, треба виплатити компенсацію за невикористану відпустку. У Вашому питанні йдеться про те, що у відпустку співробітник не ходив. Тому потрібно підрахувати протягом якого періоду співробітникові не надавалася відпустка. Відповідно до Закону України «Про відпустки» мінімальний термін відпустки в Україні становить 24 календарних дні на рік. Потрібно звернути увагу на те, що співробітник може мати право на додаткову відпустку (наприклад, якщо він є працюючим інвалідом або учасником ліквідації аварії на ЧАЕС). У такому випадку тривалість його відпустки буде більше, що обов’язково має бути враховано при нарахуванні такої компенсації.
У разі, коли співробітнику виплачується одноразова вихідна допомога, при його нарахуванні бухгалтеру потрібно врахувати, що в розрахунок середнього заробітку не включаються оплата за лікарняними листками, премії та заохочення має разовий характер (наприклад, за підсумками року, до ювілею співробітника). Крім того, сума такої допомоги не обкладається єдиним соціальним податком, що сплачує роботодавець.

Остаточний розрахунок із робітником, який звільняється повинен відбутися не пізніше останнього робочого дня такого співробітника. Це передбачає ст. 116 КЗпП. На прохання співробітника йому обов’язково повинна бути надана копія наказу про його звільнення та довідка з бухгалтерії, де зазначено період його роботи на підприємстві, займана ним посада, розмір одержуваної заробітної плати (утриманих з нього податків). Якщо цього не сталося, то співробітник у праві звернутися до суду і відповідно до ст. 117 КЗпП роботодавець зобов’язаний буде виплачувати йому середню заробітну плату за весь період затримки.

Дякуємо за звернення!

9
Дарья

Добрий день, допоможіть будь ласка з таким питанням, хочу звільнитись з роботи, згодна відпрацювати 2 тижня, але начальниця на цих дві неделі змінила мені графік замість 3/3 працювати без вихідних. Підскажіть чи так має бути?

Юрій Усманов
10
Юрій Усманов

Доброго дня, Дарино!
У вас є право на вихідні дні, робочий час не більше 40 годин на тиждень!
Пригрозіть в такому разі вашій начальниці заявою до прокуратури!
Дякуємо.

11
Наталія

Доброго дня! Підкажіть будь ласка вихід з такої ситуації: я звільнилася з роботи за ст. 38 КЗПП за сімейними обставинами, через деякий час коли я стала на облік в центр зайнятості і мене попросили уточнити сімейні обставини за якими я була звільнена, в моєму випадку це переїзд на нове місце проживання. Коли я прийшла до роботодавця і попросила уточнити сімейні обставини, мені в цьому відмовили.Чи маю я законні підставити вимагати уточнення запису в трудовій книзі?

Юрій Усманов
12
Юрій Усманов

Доброго дня, Наталія!
У разі незаконного звільнення або переведення на іншу роботу, установленого органом, який правомочний приймати рішення про поновлення працівників на роботі, а також у разі зміни формулювання причини або дати звільнення кадрова служба має внести відповідні зміни у трудову книжку.

Такі зміни вносяться на підставі наказу керівника підприємства.

Дякуємо.

13
Петя

Добрий день! Я працюю в лісі, не оформлюючи ніяких записів в трудовій книжці. Вирішив звільнитись, по причині не влаштування заробітної плати. Скажіть, будь ласка, двотижневий термін написання заяви про звільнення діє на таких працівників як я? Дякую.

Юрій Усманов
14
Юрій Усманов

Доброго дня!
Якщо Ви працюєте неофіційно, то дія КЗпП на вас не розповсюджується, тому двотижневий термін написання заяви про звільненняя у вашому випадку не грає ніякої ролі.
Дякуємо.

15
Мар'яна

Добрий день! Мені потрібно терміново звільнитися з роботи. Чи потрібно у заяві про звільнення за власним бажанням вказувати причину звільнення, щоб не відпрацьовувати 2 тижні?

16
Жанна

Здравствуйте!Подскажите пожалуйста,работаю я на одной фирме и хочу уволиться по собственному желанию.В каком случае меня не смогут заставить отрабатывать две недели?В данный момент я нахожусь в отпуске на две неделе(но так как это шарашкина кантора я заявление на отпуск не писала)

17
Оксана

Здраствуйте ,подскажите пожалуйста,я уволилась с работы,и мне уже 20 дней не отдают трудовую книжку,заработную плату ,компенсацию за отпуск,зарплату получала часть в конверте.Прихожу к ним а они обиженные что я ушла с должности руководителя и их оставила,трудовую не отдают играют в кошки мышки.Куда мне обратиться и как чтоб они вернули трудовую и заработную плату.

18
Ярослав

Доброго дня!

Підкажіть будь ласка, як бути мені в ситуації, що склалась.

Пішов на нову роботу, пропрацював тут заледве з місяць, мені запропонували іншу роботу, кращу, перспективнішу і відповідно з більшою оплатою.

Як правильно звільнитись з теперішнього місця праці?

Наперед вдячний!

19
РАДА

як звільнити працівника який працював 5 місяців та звільнився за згодою сторін приклад

20
РАДА

як розрахувати працівника який працював 5 місяців та звільнився за згодою сторін приклад

21
РАДА

якщо працівник працював 4 місяці, він має право на компенсацію за невикористану відпустку?

22
Надія

Доброго дня! Так як на нашому підприємстві дуже маленька заробітна плата, я хочу змінити роботу, але не знаю як правильно оформити заяву на звільнення за власним бажанням чи може інші варіанти? Прошу вас допомогти мені правильно оформити дану заяву.

23
Ірина

Під час відпрацювання 2-х тижнів захворіла дитина, і є листок непрацездатності, чи відтерміновується при цьому дата звільнення?

24
Юрій

Доброго дня. Я працюю (офіційно) на компанію "Farmasi" яка знаходиться в м. Києві (сам іногородній). Вирішив звільнитися, тому що, не влаштовує ні заробітня плата, ні робочий графік. Написавши заяву на звільнення за власним бажанням 3.09.2015 (четвер) майже в кінці робочого, начальниця її не прийняла, посилаючись на те, що офіс вже не працює, і застивала мене переписати заяву понеділком (07.09.2015) при цьому, відпрацювати п'ятницю (04.09.2015) і ще принести якусь там справку "з місця проживання"... Прочитавши своїй начальниці вашу вище написано статтю, вона відповіла мені: - Юра не зайоб***, і не строй із себе такого умного... Що мені в цій ситуації робити? Якими статтями себе захестити? Зарані дякую

25
Юра

Доброго дня. Я працюю (офіційно) на компанію "Farmasi" яка знаходиться в м. Києві (сам іногородній). Вирішив звільнитися, тому що, не влаштовує ні заробітня плата, ні робочий графік. Написавши заяву на звільнення за власним бажанням 3.09.2015 (четвер) майже в кінці робочого, начальниця її не прийняла, посилаючись на те, що офіс вже не працює, і застивала мене переписати заяву понеділком (07.09.2015) при цьому, відпрацювати п'ятницю (04.09.2015) і ще принести якусь там справку "з місця проживання"... Прочитавши своїй начальниці вашу вище написано статтю, вона відповіла мені: - Юра не зайоб***, і не строй із себе такого умного... Що мені в цій ситуації робити? Якими статтями себе захестити? Зарані дякую

26
Николай

Здравствуйте... у меня проблема такого характера.

моя девушка работает медсестрой в медпункте в деревне.

ей предложили работу в обласном центре, а главрач сказал что не подпишет ей заявление. подскажите пожалуйста, что делать и как поступить?

27
Яна

Добрий день!Хотіла б вас запитати:як правильно звільнитись в моїй ситуації?Я влаштувалась на роботу офіційно 10.08.15 в харчову компанію.Зараз я студентка і навчаюсь на денному відділенні, отримую стипендію.Нажаль у мене поки немає прописки,бо ще не прописали в гуртожиток.Коли я влашовувалась на роботу, то говорила,що не маю карточок банківських, а без прописки мені не дали відповідно їх.Тобто я працюю 1,5 місяця і ще не отримувала зарплати, а налічкою не дають. Мені сказали в університеті,що якщо я працюю на цілу ставку, то не буду отримувати стипендію...Як мені поступити?Чи потрібно одробляти два тижні обов"язково?Чи отдадуть мені зарплату,якщо я не захочу отпрацювати ці 2 тижні?

28
Юля

Доброго дня, я працюю офіційно 2 через 2, хочу звільнятись. я повинна відпрацьовувати 14 днів робочих моїх, чи просто пишу заяву на 2 тижні наперед і працюю тільки в ті дні коли випадає моя зміна?

29
Olesia

Доброго вечора! Підкажіть, будь ласка, хочу звільнитись у зв'язку зі зміною місця проживання (фактичне місце прописки). Як я можу підтвердити, що я дійсьно переїжджаю?

30
Дмитро

Вам не обов'язково підтверджувати. В законі не вказано, що Ви обов'язково повинні підтверджувати, що переїзжаєте

31
Мелена

Добрый вечер. Помогите советом. Работник принёс заявление об увольнении по собственному желанию в 15.30 рабочий день заканчивается в 16.00. В заявлении не указаны веские причины увольнения по которым могу уволить прямо немедленно. Выплатить все выплаты именно в этот день невозможно. Могу ли я рассматривать заявление примером 2 дня и наложить визу об отработке в две недели. Заранее спасибо за ответ!!!

32
Світлана

Доброго дня! Працюю на приватного підприємця з березня 2008-го. В трудовому договорі написано 40 годин в тиждень і мінімальна заробітна плата, а насправді 30 відсотків від виробітку і 49-59 годин. Хочу звільнитись,а він погрожує що тільки через статтю. Як це зробити правельно? Дякую.

33
Іра

Доброго вечора. Підкажіть будь-ласка, чи потрібно відпрацьовувати два тижні при переведенні в інший відділ на тому ж самому підпреємстві і таку саму посаду? Дякую!

34
Анна

Добрий день.Підскажіть будь ласка, чи можна звільнитьсь за власним бажанням по догляду за дитиною до 14 років в день написання заяви і не відробляти 2 тижні?

35
РАДА

Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи можна взяти працівника на місце яке зайняте, але працівник знаходиться на лікарняному. Як заміну...

Юрій Усманов
36
Юрій Усманов

Доброго дня!Вам необов'язково наймати нового працівника. Заміщення тимчасово відсутнього працівника може проводитися шляхом суміщення посад, збільшення обсягу робіт, розширення кола обов'язків вже працюючих працівників на інших посадах або на схожій посаді.

37
Орися

За звільнення грошове стягнення це по закону?

Юрій Усманов
38
Юрій Усманов

Доброго дня, ні, це не по закону. Опишіть, будь ласка, ваше питання конкретніше.

39
Igor

якщо неможливо (тремор руки, травма тощо) написати заяву щодо звільнення за власним бажанням власнопуч, як бути?

40
Олександра Романік

я працюю вчителем всі 5 років вчилася на державному потім отримала підйомні. пропрацювала рік і хочу кинути роботу. Якщо подадуть до суду то чи доведеться мені платити (повертати якісь кошти), і якщо доведеться то скільки (від чого залежить сума)?

Юрій Усманов
41
Юрій Усманов

Доброго дня, Олександе! Так, якщо справа дійде до суду, то не обов'язково, але потенційно суд може зобов'язати вас виплатити вартість навчання в університеті, можливо, з відрахуванням і беручи до розрахунку строк вже відпрацьованого часу. Тут важко передбачити точний кінцевий результат. В такому разі краще заручитися підтримкою кваліфікованого юриста.
Дякуємо.

42
Олександра

Чи має право роботодавець заставити написати заяву на звільнення або скорочений роб. день робітника, який вийшов на пенсію, для влаштування на його місце іншого. Виконую обов'язки на 200%, зауважень за весь час роботи не було.

43
Инна

Добрый день, сложилась ситуация, я более 10 лет работала директором на ООО. 01 сентября 2017 г я написала заявление по собственному.Учредитель его подписал и дал указание гл. бух-ру оформить. Однако никто ничего официально не сделал. Когда я сама поехала в гос реестр мне сказали что нужен протокол подписанный учредителем и нотариально заверен. Но учредитель начал (отмораживаться) типа где я возьму нового директора, тем более что фирма прекратила деятельность, а возлагать на себя обязанности он не хочет. Получается я в рабстве на всю оставшуюся жизнь ?????

Юрій Усманов
44
Юрій Усманов

Добрый день, Инна! Учредитель обязан подписать ваше заявление об увольнении. Обращайтесь с жалобой на действия учредителя в Державну інспекцію України з питань праці, если вы работали по трудовому договору. Если по контракту - смотрите условия одностороннего прекращения отношений в самом контракте.
Спасибо за обращение.

45
Марина

Добрий день хотіла запитати в мене чоловік участник бойових дій чи має він право звільнитись з роботи без відпрацювання 2 тижнів якщо так то який це закон

Юрій Усманов
46
Юрій Усманов

Доброго дня! Прочитайте статтю повністю вище. Все ж написано. Якщо є підстави для звільнення дострокового, то можете не відпрацьовувати. Дякую.

Send this to a friend