заява в міліціюЗаява про злочин в поліцію – це перший крок до притягнення особи до кримінальної відповідальності за вчинення злочину.

Раніше ми вже публікували статтю про правила подання заяви в поліцію про вчинення злочину, а також до вашої уваги пропонували зразок такої заяви. Сьогодні ми поговоримо дещо про інший момент, а саме: про відмову поліцією в прийнятті заяви про злочин.

Чому незаконно відмовляють?

Справа в тому, що, згідно з ч.4 ст. 214 КПК України, відмова в прийнятті і реєстрації інформації про злочин забороняється. На практиці, ніби, не повинно виникати ніяких питань у зв’язку із застосуванням вказаної номи закону. Тим більш, що вона повністю кореспондується з частиною першої цієї ж статті, в якій говориться про те, що повідомлення або заява про злочин потерпілого мають бути внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань не пізніше 24 години з моменту такого повідомлення. 

Первинна практика застосування вказаних норм нового КПК привела до того, що сьогодні, особливо у великих містах, у кожного слідчого одночасно знаходитися від 500 до 700 кримінальних проваджень. У такому вигляді Єдиний реєстр досудових розслідувань швидше нагадує звалище, а не список відкритих проваджень.

заява про злочин в поліцію

Щоб якось вирішити цю ситуацію, правоохоронні органи все більш частіше почали відмовляти в прийнятті заяв про злочини. Відповідно збільшилася і кількість скарг до слідчих суддів з цього приводу.

Але судді, не дивлячись на вищезгадані норми закону, досить часто стають на сторону поліції і прокуратури, в тому числі, коли, дійсно, існують реальні підстави для притягнення винних до кримінальної відповідальності.

Найчастіше для цього вони використовують положення ч.5 ст.214 КПК України. Згідно з якою в Єдиний реєстр досудових розслідувань, окрім іншого, повинна вноситись інформація про обставини, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення. Таким чином, позиція багатьох представників судової влади зводиться до того, що правоохоронні органи повинні реагувати не на всі повідомлення, а лише на ті, в яких міститься фактична інформація про обставини вчинення злочину.

Заява про злочин в поліцію: як зробити, щоб 100% прийняли?

Чи правомірний такий підхід Феміди – питання відкрите, але факт залишається фактом. А тому, для того, щоб правильно написати заяву про злочин в поліцію і уникнути безпідставної відмови в прийнятті документів, в них бажано посилатися не лише на факт вчинення кримінального правопорушення, але і постаратися детально написати про обставини, які підтверджують вчинення злочину, а також, по можливості, вказати відповідні докази.

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Заява про злочин в поліцію і важливі моменти для її обов’язкового прийняття на відео: