тов, товариство з обмеженою відповідальністю, підприємствоНа практиці часто наші юристи стикаються з різними проблемами, що виникають серед партнерів по бізнесу, особливо, коли йдеться про Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ, товариство), в якому засновники/учасники грають дуже важливу роль.

Тому випадки, коли дії/бездіяльність одного із засновників/учасників ТОВ призводить до неможливості його функціонування відповідно до позначених в Статуті цілей і напрямів діяльності товариства з обмеженою відповідальністю часто мають місце.

Що таке ТОВ, чому воно краще, ніж ФОП (фізична особа-підприємець) писали ТУТ, як ЗАРЕЄСТРУВАТИ товариство з обмеженою відповідальністю, писали ТУТ.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Або ж Ви як власник ТОВ плануєте його ліквідацію, але не можете цього зробити, оскільки один з учасників виступає проти. В результаті і Ви, і ТОВ отримує проблеми, зазнає збитки і не може працювати. Якщо Вам знайома така ситуація або ж Ви тільки збираєтеся стати засновником ТОВ, то наша стаття буде Вам корисною.

Товариство з обмеженою відповідальнісю: підстави звільнення

Отже, у разі, коли ТОВ не може нормально функціонувати і навіть отримує проблеми через цього “горе-учасника”, єдиним виходом є примусове виключення учасника ТОВ. Усе це робиться у рамках законної процедури, яка визначає підстави, за яких учасника можна в примусовому порядку виключити зі складу ТОВ, а саме:

  1. Якщо учасник до завершення першого року з моменту реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю вчинив (чи не повністю здійснив) свій передбачений вклад в статутний капітал ТОВ;
  2. Якщо учасник регулярно не виконує (чи недбало відноситься до виконання) обов’язків, покладених на нього статутом ТОВ;
  3. Якщо учасник своїми діями заважає або шкодить реалізації цілей ТОВ, визначених Статутом.

Процедура примусового припинення участі особи в ТОВ формально нічим не відрізняється від добровільного виходу учасника зі складу ТОВ. Проте все ж є деякі важливі нюанси з якими, не маючи юридичної підготовки, впоратися важко, а в результаті можна створити собі і ТОВ труднощі, які приведуть до неприємних наслідків. Тому вкрай уважно підійдіть до оформлення процедури примусового виведення учасника зі складу ТОВ.

5 кроків, щоб виключити учасника з ТОВ

Процедура примусового припинення участі особи в ТОВ вимагає здійснення наступних п’яти кроків:

  1. Проведення загальних зборів учасників ТОВ з підготовкою Протоколу загальних зборів (далі – найвищого органу управління), в яких більшість з числа учасників приймає рішення про примусове припинення участі особи в діяльності товариства. Треба звернути увагу, що особа, відносно якої вирішується питання про примусове виключення, в цих зборах втрачає право голосу.
  2. Після ухвалення рішення про примусове припинення участі особи в ТОВ, найвищий орган управління вирішує питання про перерозподіл часток в Статутному капіталі Товариства. Також за рішенням найвищого органу управління може бути зменшений Статутний капітал ТОВ, проте це не завжди можливо через ризик виникнення заперечень з боку кредиторів Товариства.
  3. Далі необхідно підписати Статут в новій редакції з внесенням відповідних вказаних змін до протоколу.
  4. Подальший крок – заповнення заяви з відомостями, які змінилися.
  5. І наостанок, сплатити збір за здійснення державної реєстрації змін в засновницьких документах.
Буде цікаво:  «Как выбрать квартиру в новостройке и не облажаться?»

Якщо Ви правильно підготували цей пакет документів, то для завершення процедури Вам слід надати ці документи на розгляд суб’єкта державної реєстрації, який і проведе остаточну процедуру виключення особи зі складу учасників ТОВ.

Відмітимо, що при виключенні учасника Товариства з обмеженою відповідальністю за постанови більшості інших учасників, важливо правильно скласти протокол про це, а саме чітко сформулювати підставу, за якої учасник буде виключений з ТОВ і включити в протокол відповідні докази (за наявності).

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Це дозволить ТОВ і самим учасникам почувати себе впевненіше в суді у разі оскарження цього рішення виключеним учасником.

тов, товариство з обмеженою відповідальністю, підприємствоДержавна реєстрація змін в Статуті проводиться впродовж двох днів з моменту подання документів в орган державної реєстрації. Після того, як державний реєстратор внесе належний запис в Єдиний державний реєстр, а нова редакція засновницького документу з’явиться на порталі Міністерства юстиції України, це буде означати, що всі проведені Вами зміни у складі учасників ТОВ набули законної сили. Тепер можна спокійно працювати далі.

Отже, для того, щоб учасник примусово припинив участь в діяльності товариства з обмеженою відповідальністю необхідно на зборах найвищого органу управління проголосувати (не менше 50% загальної кількості присутніх) за виключенням учасника, що не справляється зі своїми обов’язками, підготувати відповідний пакет документів і зареєструвати відповідні зміни у відповідному органі державної реєстрації.

Рекомендуємо ретельно і зважено підходити до питання примусового виключення учасника, оскільки, як правило, такі учасники чинять опір і оспорюють такі рішення, а тому необхідно добре продумувати стратегію виключення, зібрати усі необхідні і належні докази провини учасника і заручитися підтримкою професійних юристів, щоб надалі спокійно здійснювати господарську діяльність ТОВ в колі добросовісних учасників.

До речі, до ВР внесений законопроект, який повинен суттєво змінити правила роботи ТОВ, в тому числі і процедура виключення учасників з Товариства. Про це дивіться на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 4,50 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.