судове рішення, судовий наказ, помилка в судовому рішенні

Помилки в судовому рішенні чи судовому наказі трапляється не рідко, тому поговоримо про те, як правильно виправити такі помилки, адже без виправлення виконання рішення суду належним чином просто неможливе. 

Часто в судових рішеннях, наказах, які є виконавчими документами, суд, через людський фактор допускає технічні помилки. Останнього разу в нашій практиці суд в резолютивній частині свого рішення припустив одну технічну помилку, а саме: неправильно вказав суму збитків від інфляції.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Згідно з наданими до позовної заяви розрахунками, збитки від інфляції за період прострочення платежу за договором склали 3150 грн. 81 коп. В рішенні суду сказано, що позивачеві відмовлено в частині стягнення інфляційних втрат у розмірі 00 грн. 81 коп. Таким чином, виходячи з правил арифметики, різниця повинна була скласти 3150 грн. 00 коп.

Але, незважаючи на це, в іншій частині цього судового рішення сказано, що суд задовольнив вимоги позивача лише у розмірі 1350 грн. 00 коп, тобто на дві тисячі (!) гривень менше, ніж повинно було бути. У подальшому ця помилка автоматично була перенесена і в судовий наказ.

Помилки в судовому рішенні: що це?

Звертаємо вашу увагу і на те, що окрім арифметичної помилки процесуальний закон оперує таким поняттям як описка. Відмінності між ними полягають в наступному:

Під арифметичною помилкою розуміється неправильне написання початкових даних для проведення розрахунків або результату арифметичних дій. А під опискою – неправильне написання окремих слів, імен, прізвищ.

судове рішення, судовий наказ, помилка в судовому рішенні

“При виправленні помилки або описки суд не може змінювати зміст прийнятого ним рішення”

При цьому господарський процес передбачає можливість виправлення не лише рішення суду, але і наказу.

Так, згідно з положеннями ст. 89 ГПК України, а також п. 17 і п. 18 Постанови Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 року при виправленні помилки або описки суд не може змінювати зміст прийнятого ним рішення.

Якщо помилки в судовому рішенні припустилися внаслідок застосування норм матеріального права, які застосуванню не підлягають, то юридичних підстав для внесення судом виправлень в документ не існує.

Буде цікаво:  «Как выбрать квартиру в новостройке и не облажаться?»

Порядок подання заяви про виправлення помилки в судовому рішенні чи описки

Заява зацікавленої сторони повинна подаватися до суду, який прийняв відповідне рішення. Причому подання може здійснюватися у будь-який момент, незалежно від вступу рішення в законну силу або його перегляду вищестоящими судовими інстанціями.

Розгляд судом вказаної заяви може відбуватися поза процедурою судових засідань. Головною умовою для цього є те, щоб на момент звернення матеріали справи знаходилися в суді, який повинен приймати рішення.

судове рішення, судовий наказ, помилка в судовому рішенні

“Зміни в наказ вносяться лише на підставі постанови суду”

За результатами розгляду суд виносить постанову про задоволення або відмову у виправленні помилки в судовому рішенні чи описки, яка повинна відповідати вимогам статті 86 ГПК України і може бути оскаржена.

Що ж до виправлення помилок в судовому наказі, то це питання врегульоване в статті 117 ГПК України. Згідно з положеннями цієї норми закону, звернутися до суду, який видав наказ, може або стягувач або боржник.

У свою чергу суд повинен призначити судове засідання, повідомити сторони про дату і місце його проведення і впродовж десяти днів прийняти відповідне рішення.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Нез’явлення сторін, які були належним чином, повідомлені про дату і місце проведення засідання, не може бути підставою для відмови в розгляді судом заяви. За загальним правилом, заява про внесення змін до наказу повинна мати наступні реквізити: найменування суду і сторін, номер справи, підстави і обставини, які підтверджують необхідність звернення до суду зацікавленої сторони.

До заяви обов’язково треба додати докази направлення копії такої заяви іншій стороні, в іншому випадку суд поверне матеріали заявникові без розгляду.

Оскільки під час розгляду цього питання судом призупинення відкритого виконавчого провадження або витребування оригіналу наказу не є обов’язковим, зміни в наказ вносяться лише на підставі постанови суду, яка може бути оскаржена в апеляційному або касаційному порядку.

Отже, підсумовуючи вищенаписане, можна можна згадати народну мудрість: довіряй, але завжди перевіряй судове рішення та наказ на наявність помилок чи описок!

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Про те, як можна оскаржити та скасувати судовий наказ на прикладі комунальних послуг дивіться на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.