переведення квартири(приміщення) з житлового фонду в нежитловий

Переведення квартири(приміщення) з житлового фонду в нежитловий- легальна процедура, яка вирішує питання розміщення бізнесу

Правильне переведення квартири (приміщення) з житлового фонду в нежитловий – це можливість обійти законодавчу заборону використання квартири під офіс або підприємство.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Часто у людей, що мріють і бажають займатися підприємницькою діяльністю виникає питання: де розмістити власний бізнес? І перша ідея, яка до них приходить – це купити квартиру на першому поверсі багатоповерхневого будинку для цього.

Але українське законодавство забороняє використовувати таку квартиру під офіс або підприємство. Тому для такої діяльності і для таких цілей необхідно пройти процедуру, яка називається “переведення квартири з житлового фонду в нежитловий (нежитлове приміщення)”.

Питання переведення житлового приміщення в нежитлове частково врегульоване Житловим кодексом України (далі- ЖКУ) – ст. 7 і ст. 8, проте, в силу архаїчності цього нормативного акту він не регулює зміну правового статусу тих приміщень житлового фонду, які знаходяться в приватній власності, виходячи з відсутності за радянських часів, коли приймався ЖКУ, такої форми власності.

Згадані статті регламентують перевод приміщень з житлового фонду в нежитловий тільки за умови, коли приміщення знаходяться в будинках державної і комунальної власності, проте вони застосовуються аналогічно і до приватних приміщень, зважаючи на відсутність інших спеціальних нормативних приписів.

Принципову можливість законного переведення житла приватної форми власності в нежитлову форму, підтверджують також листи Держкомпідприємництва від 06.03.2002 року № 2-222/1301 і від 28.01.2005 № 561, Мінжилкоммунгоспа від 01.04.2006 року і від 12.05.2008 року № 8/7-336, а також судовою практикою. Таким чином, застосовуючи згадану аналогію, можна дійти висновку, що підставами для переведення будь-якого житла в приміщення нежитлової форми, виходячи з норм ЖКУ, є:

  1. Непридатність житла для проживання;
  2. Переведення придатних для проживання приміщень житлового фонду в нежитловий фонд як виняток (яке фактично застосовується як правило).
За темою:  «Почему опасно ставить пластиковые окна без ГОСТа (ДСТУ)?»

І в тому, і в іншому випадку, для зміни статусу приміщення, має бути прийняте відповідне рішення про переведення приміщення житлового фонду в нежитловий. Рішення приймається виконкомом обласної або районної ради. Тобто Радою міністрів АРК, виконкомом обласної ради, КМДА (що виконує функції виконкому м.Киева), виконкомом м. Севастополя.

переведення квартири(приміщення) з житлового фонду в нежитловий

Процедура переведення займає певний час, але дозволяє підвищити вартість такого приміщення в декілька разів!

Детальний порядок визнання приміщень непридатними для проживання і переведення їх в нежитловий фонд, передбачений постановою Радміну УРСР № 189 від 26.04.84г. Вона припускає довгу процедуру, яка передбачає ретельне обстеження житла, ухвалення рішення виконкомом сільської, селищної, міської ради, яке потім фактично затверджується виконкомом обласної або районної ради.

Тут слід зазначити, що незважаючи на складність процедури, вона прописана досить детально і перелік конкретних дій має вичерпний характер, який не передбачає необхідності подолання такого каменю спотикання як згоду сусідів.

Проте, на практиці, вимоги узгодження зміни статусу приміщень з усіма сусідами можуть бути встановлені місцевими нормативами, невиконання яких виключає можливість отримання дозволу на переведення житла в нежитловий фонд.

Наприклад, в місті Харкові, діє рішення виконкому Харківської міськради від 04.06.2003 року № 572, яке, серед іншого, вимагає отримання згоди всіх власників житлового багатоквартирного будинку на розміщення в ньому об’єкту непромислової сфери.

І хоча в принципі, вочевидь, що отримання згоди від сусідів є обтяжливим і непотрібним заходом, що до того ж порушує право власника розпоряджатися своїм приміщенням, отримати дозвіл виконкому на переведення квартири з житлового фонду в нежитловий фонд (нежитлове приміщення) без згоди сусідів, якщо це передбачено місцевими правилами, практично неможливо.

Не допоможе тут навіть суд, оскільки судами усіх інстанцій неодноразово вже була висловлена позиція, що якщо які-небудь дії осіб є їх правом, а не обов’язком, то вони не можуть бути змушені до їх здійснення, оскільки вони для них не є обов’язковими. Згода якраз і є тим, що сусід має право дати або не дати. До речі, те ж саме стосується і оскарження відмов виконкомів в наданні дозволу, особливо якщо йдеться про переведення до нежитлового фонду придатного для проживання приміщення. Адже в цьому випадку надання згоди виконкому також є правом, а не обов’язком.

Переведення квартири з житлового в нежитловий фонд

На практиці частіше за все згода на переведення квартири з усіма сусідами може бути встановлена місцевими нормативами!

Часто з ситуації, що склалася, виходять шляхом проведення реконструкції квартири, в результаті якої вона міняє свій статус фактично, тобто, залишаючись житлом, на ділі використовується не за призначенням, тобто сама по собі реконструкція квартири під офіс не є юридичною основою для визнання її нежилою, з чого виходить, що це приміщення буде “поза законом”, тобто продати – подарувати його буде проблематично, крім того, необхідно постійно тримати наготові гроші для оплати штрафів, які на даний момент, на щастя, не такі великі.

За темою:  «8 шокуючих порад від адвокатів студентам юридичного факультету!»

Таким чином, якщо переведення житла в нежитловий фонд все ж потрібний, єдиний варіант законного вирішення питання – це узгодження переведення з усіма сусідами.