страхування цивільної відповідальності, страховий поліс

Отже, ви придбали довгоочікуваний автомобіль і як законослухняний громадянин застрахували свою відповідальність, оформивши страховий поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності.

Як показує практика, більшість громадян оформлюють страхові поліси тільки для того, щоб не платити штрафи працівникам міліції, абсолютно не думаючи про те, що ДТП може статися з кожним.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

І ось тоді настає той момент, коли водій шкодує про те, що із самого початку не потурбувався про вибір надійної страхової компанії.

Чому необхідно вибирати страхову компанію при оформленні страхового полісу правильно? Та тому що ви можете бути не лише потерпілим, але і, на жаль, винуватцем ДТП.

Страхування цивільної відповідальності: як вибрати страхову компанію?

Варіантів може бути два.

  1. Cпросить у знайомих, які вже стикалися з виплатами по ДТП, дізнатися, які страхові компанії проводять страхові виплати, а які немає. Проте, у такому разі підхід може бути суб’єктивним, оскільки іноді страхова відмовляє у виплатах абсолютно правомірно через неправильні дії самих клієнтів.
  2. Правильніший варіант – це шукати страховика за рейтингом найбільш надійних компаній, який можна знайти в інтернеті на відомих майданчиках ЗМІ. Тут містяться актуальні рейтинги страхових компаній України, які пропонують послуги із страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Сталося ДТП – ваши дії

страхування цивільної відповідальності, страховий поліс

Про те, як поводитися при ДТП розказано нами в окремій статті. Тут же ми розповімо, як необхідно діяти, щоб отримати страхове відшкодування, якщо ви є потерпілим.

Із самого початку вам необхідно записати дані страхового полісу винуватця ДТП і невідкладно, проте не пізніше за 3 робочих дні письмово повідомити в його страхову компанію про ДТП. Такий обов’язок встановлений в статті 33 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів” (далі – Закон).

Окрім цього, рекомендуємо повідомити про ДТП так само і свою страхову компанію, що убезпечить вас від можливих претензій. У працівників ДАІ обов’язково візьміть довідку про ДТП – вона потрібна буде для страхової компанії.

Після отримання письмового повідомлення про ДТП на протязі 2-х робочих днів страховик зобов’язаний почати розслідування страхового випадку, направити відповідні запити в компетентні органи і провести інші необхідні дії. Так само на протязі 10-ти робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП страховик повинен направити свого аварійного комісара (експерта) для визначення причин настання страхового випадку і розмірів збитку.

Важлива деталь: якщо страховик не направить свого представника протягом вказаного часу, то ви маєте право викликати свого аварійного комісара (експерта) і визначити розмір збитку. При цьому, вартість експертизи має бути відшкодована страховиком (стаття 34 Закону).

I. Направлення страховику заяви про страхове відшкодування

У статті 35 Закону вказано, що протягом 30-ти робочих днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду ви повинні подати страховикові заяву про страхове відшкодування. У цій же статті встановлені вимоги до цієї заяви і перелік необхідних документів. Уважно з ними ознайомтеся і заповніть заяву в строгій відповідності з положеннями Закону.

Обов’язково збережіть собі копію заяви! Це послужить гарантією, якщо необхідно буде звертатися до суду.

Дуже часто бувають випадки, коли експерти страхової компанії навмисно занижують розмір збитку, оскільки страховикові вигідно заплатити якомога менше. У цій ситуації ви маєте право притягнути незалежного експерта-оцінювача і на підставі його висновку вимагати відповідні виплати.

Який збиток відшкодовує страхова компанія?

Згідно ст. 29 Закону страхова компанія відшкодовує витрати, пов’язані з відновним ремонтом автомобіля з урахуванням його зносу. Окрім цього, страховик зобов’язаний відшкодувати витрати на евакуацію транспортного засобу до місця його стоянки.

Буде цікаво:  «Банкротство физических лиц: как по-новому не платить долги?»

Нерідкі випадки, коли після ДТП автомобіль не підлягає ремонту, тобто вважається фізично знищеним (якщо його ремонт є технічно неможливим або економічно необгрунтованим). У такому разі страхувальникові відшкодовується різниця між вартістю автомобіля до і після ДТП, і витрати на евакуатор.

Який максимальний розмір збитку можна компенсувати?

Максимальний розмір страхової суми визначений в статті 9 Закону і складає:

  • не більше 50 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілого;
  • не більше 100 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну життю і здоров’ю потерпілого.

Необхідно пам’ятати, що сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну майну потерпілого, зменшується на розмір франшизи, встановленої в страховому полісі.

Якщо внаслідок ДТП потерпілому спричинена шкода життю і здоров’ю, то він має право на відшкодування моральної шкоди у розмірі 5% від страхової виплати (стаття 26-1 Закону).

II. Кому і в які терміни здійснює страхове відшкодування страховик?

страхування цивільної відповідальності, страховий поліс

Для відповіді на це питання звернемося до статті 36 Закону, згідно якої страховик впродовж 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше чим через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, зобов’язаний у разі визнання ним вимог заявника обгрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) і виплатити його.

У разі невизнання таких вимог – відмовити у виплаті, письмово сповістивши про це страхувальника з вказівкою конкретних причин відмови.

Ця стаття також встановлює, що виплату можна проводити як на рахунок потерпілого, так і безпосередньо на рахунок тієї СТО, яка проводитиме ремонт автомобіля.

Важливою деталлю є те, що при відшкодуванні збитку на рахунок потерпілого, страхова сума зменшується на розмір ПДВ. Щоб отримати компенсацію ПДВ, вам необхідно після ремонту транспортного засобу документально підтвердити страховикові розмір проведеного ремонту.

Що робити, якщо у винуватця немає страхового полісу “автоцивілки” або його страхова компанія-банкрот?

В цьому випадку згідно статті 41 Закону вам необхідно звертатися безпосередньо в Моторно-транспортне страхове бюро України (скорочено МТСБУ), яке і проводить регламентні виплати потерпілому. Проте, якщо у вас є договір добровільного страхування автомобіля (КАСКО) і ви можете отримати по ньому страхове відшкодування, то МТСБУ відшкодує лише ту частину шкоди, яка не компенсована за договором КАСКО.

III. Страхування цивільної відповідальності: страхова компанія не платить?

Якщо вам від страхової компанії прийшла письмова відмова у виплаті, то тут без участі досвідченого адвоката не обійтися. Адже саме він зможе проаналізувати, наскільки законними є підстави для відмови і чи є шанси її оскаржити.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Проте, частенько страхові компанії відмовляють у виплаті з надуманих причин або ж всіляко затягують проведення виплат, посилаючись на різні “обставини”.

У такій ситуації вам необхідно здати нарочним або надіслати рекомендований лист з повідомленням в страхову компанію з претензією про незаконну відмову в страховій виплаті або необгрунтованому затягуванні термінів проведення виплат. Копію претензії рекомендуємо направити в МТСБУ і Держфінпослуг для відома.

Якщо ж ваша претензія залишилася без задоволення, то тут останнім варіантом залишається найняти досвідченого адвоката по ДТП і звернутися до суду. При цьому, із страхової компанії буде стягнутий не лише розмір збитку, але і витрати на правову допомогу адвоката!

Чи були у Вас подібні випадки? Як ви добивалися справедливості?

Відео нижче стане в нагоді тим, хто зіштовхнувся з подібною ситуацією:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 7 4,86 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

13 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Микола

Добрий день!

Було ДТП, є рішення суду в мою користь, страхова компанія при оцінці пошкоджень суттєво занизила суму збитку (до 3500грн). Я надав рахунок з СТО (на 8000грн)і написав заяву на перегляд суми згідно рахунку. В результаті страхова перерахувала по рахунку СТО цих 3500грн, які самі наоцінювали і написала мені листа про те, що якщо я документально підтверджу суму ремонту квитанцією і актом виконаних робіт, то “можливо” вони переглянуть суму відшкодування. Я так розумію, що ремонт маю зробити за власні кошти.

Підкажіть як змусити страховика оплатити ремонт, тому що я не маю на це коштів.

Наперед дякую!

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня, Миколе!
2 варіанти: або робити ремонт за власний рахунок, а потім акт виконаних робіт показувати страховій компанії, або проводити незалежну експертну оцінку пошкоджень, а потім надавати цю оцінку страховику або в судовому порядку доказувати, що страхова компанія виплатила вам гроші не в повному обсязі.
Можемо Вам допомогти все зробити. Зв'яжіться з нами за телефоном наверху сайту!
Дякуємо за звернення!

3
Тетяна

Доброго дня!

Скажіть будь ласка, якшо потерпілий не звернувся в страхову винуватця на протязі року із заявою про виплату і через це страхова відмовляє у виплаті, чи може він стягнути гроші із винуватця дтп і в який строк?

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Доброго дня, Тетяно! Винуватець ДТП сплачує лише втрату товарної вартості та суму, що перевищує ліміт страхової відповідальності страхової компанії (більше 50 тисяч грн.) - строк давності загальний - 3 роки.
У вашому випадку за обгрунтованих підстав можно клопотати перед судом про поновлення строків для стягнення страховї виплати зі СК.
Дякуємо.

5
Игор

Добрий день у мене ситуація досить заплутана

Сталось ДТП винуватець з місця події зник

Але я запам'ятав його номерні знаки

В ході оперативних дій власника було знайдено , але він пояснив , що за кермом був його товариш у якого вже е дві 130 . Я так розумію, що прав у нього не має , якщо є два порушення по 130????

Питання якщо у власника автомобіля є поліс третіх осіб , але він не скоював ДТП його страхова відшкодує мені збитки ??? Не мало важливо, що у винуватьця не було водійського посвідчення . Чи страховий цей випадок ??

Чи збитки буде відшкодовувати особа яка перебувала за кермом і завдала матеріальнои шкоди ??

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Ігоре! Збитки відшкодовує той, хто перебував за кермом в момент ДТП. Якщо полісом ОСАГО власника передбачена можливість передачі права керування ТЗ, то відшкодовує збитки його страхова. Але в першу чергу вам потрібно доказати в суді факт того, що саме той ТЗ, номер якого ви запам'ятали, був другим учасником ДТП. ЧИ є у вас свідки? Чи був складений протокол про адмінправопорушення патрульним поліції? Коли був назначений суд?
Для більш повної картини у вирішенні вашої ситуації потрібно більше інформації. Будь ласка, зателефонуйте нам.

7
Василь

я скоїв дтп тобто є винуватцем і звязався з своєю твп і все оформив як має бути але мені багато хто говорив що страхова компанія постраждалого також має мені виплатити певну сумму за пошкодження мого авто, мені цікаво чи дійсно таке може бути чи пошкодження мого авто це вже ремонт суто за мій кошт??

Юрій Усманов
8
Юрій Усманов

Добрий день! Якщо у вас не КАСКО (коли ваша СК відшкодовує ремонт), не обоюдна вина в ДТП (коли СК першого учасника 50% вартості ремонту платить другому і навпаки), то в такому разі вартість ремонту ви самі відшкодовуєте.
Дякую!

9
Андрій

10.11.2015 сталось ДТП, в ході якого вантажівка збила чоловіка, при цьому я їдучи з-заду також на вантажівці здійснив зіткнення із вантажівкою яка збила чоловіка.
Водночас правоохоронцями розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, яке закрито 08.07.2016.
Після чого, копію вказаної постанови про закриття направили в поліцію за місцем мого проживання, які склали протокол про вчинення мною адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та направили до суду, який розглянув протокол та 16.02.2017 визнав мене винним, однак закрив провадження у звязку із закінченням строку притягнення до адмін відповідальності.
15.03.2017 власник вантажівки в яку я вїхав звернувся до суду з позовом про стягнення з мене майнової шкоди в сумі 40 тис. грн.
Окрім цього, 10.11.2015 після вчинення ДТП я повідомив свою страхову компанію про ДТП та на 3 день написав відповідну заяву.
Водночас, не звертався в 30 денний строк про відшкодування шкоди, чи можу я залучити страховиків до розгляду позову як третю сторону і як мені довести щоб 40 тис. грн. стягнули зі страховиків.

10
Богдан

Доброго дня!
В які терміни страхова має виплатити всі кошти якщо виплачує їх частинами ?

Юрій Усманов
11
Юрій Усманов

Впродовж 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше чим через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування, зобов'язаний у разі визнання ним вимог заявника обгрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) і виплатити його. Конкретно коли потрібно виплатити повну суму виплати закон не встановлює. Дякуємо.

12
Борис

Добрий день!

Якщо страхова занижує виплату, куди звертатися?

Юрій Усманов
13
Юрій Усманов

Доброго дня! Як написано в статті - в суд.
Дякуємо.