Автор: 19.06.2019 Оновлено: 19.06.2019

закон про куріння, заборона куріння в громадських місцях

Часто в офісі на роботі, на дитячих майданчиках, в інших приміщеннях чи автобусі курці дозволяють собі палити поруч і не зважати на оточуючих людей, не реагуючи при цьому на жодні зауваження. Що можна зробити в таких ситуаціях? Читаємо “закон про куріння”, а точніше №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», який дає нам дієві інструменти впливу на курців.

Отже, в Україні працює закон, що забороняє куріння в громадських місцях. На сьогодні затягтися цигаркою в кафе, барі, ресторані або іншому громадському місці стало просто неможливим, бо тепер це потрібно робити в строго відведених для цього місцях. А порушникам загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.

Такий порив законодавців підтримали багато роботодавців, бо багатьом власникам підприємств дуже не подобається, що частина їх працівників витрачають істотну частину свого часу на перекури, внаслідок чого знижується рівень дисципліни та падає відсоток продуктивності.

Багато бізнесменів навіть забороняють своїм співробітникам використовувати робочий час для походів до «курилки», а за невиконання таких приписів передбачаються депреміювання та навіть звільнення. Сьогодні ми спробуємо дати відповідь, наскільки законними є такі рішення та як мають захищати свої права як робітники, що не палять, так і офісні курці.

Читайте також: «Заборона куріння в громадських місцях – штраф 400 гривень!»

Закон про куріння: що нового для громадян, що не палять?

З 01.12.2017 в Україні було введено заборону на куріння в громадських місцях. Вносячи зміни в закон про заборону куріння в громадських місцях, Верховна Рада додала в нього кілька правок. Зокрема, було розширено перелік місць, де курити не можна. Фактично з 1 грудня курити в Україні стало можливим лише під табличкою «Місце для куріння».

Паління тютюну, кальяну або електронної сигарети під категоричну заборону підпадає у таких місцях як:

 • ліфти та таксофони;
 • приміщення будь-якого закладу охорони здоров`я, а також його територія;
 • приміщення будь-якого начального закладу, а також його територія;
 • дитячий майданчик будь-якого типу;
 • територія будь-якої діючої спортивної, фізкультурно-оздоровчої споруди чи закладу фізкультури та спорту, а також його територія;
 • під`їзд будь-якого житлового будинку;
 • будь-який підземний перехід;
 • будь-який транспорт загального користування, який займається перевезенням пасажирів;
 • приміщення будь-якого закладу ресторанного господарства;
 • приміщення будь-якого об`єкту, що має культурне призначення;
 • приміщення будь-якого органу держвлади, органу місцевого самоврядування або іншої держустанови;
 • будь-яка зупинка маршрутного транспорту..

Якщо відсутні спеціально відведені для цього місця, то під категоричну заборону підпадає паління також у таких місцях як:

 • приміщення будь-якого підприємства, установи й організацій без уваги на форму власності (першочергово це саме куріння в офісах);
 • приміщеннях будь-якого готелю й аналогічного засобу розміщення громадян;
 • приміщеннях будь-якого гуртожитку;
 • приміщеннях будь-якого аеропорту чи вокзалу.

закон про куріння

Незважаючи на складання численних адмінпротоколів з боку поліції, виявилося, що українське суспільство ще не готове до того, щоб реагувати на правопорушення з боку курців. Наші громадяни звикли скаржитися лише на п`яниць під вікнами та на дитячих майданчиках, а ось на курців, які й досі димлять на сходових клітинах будь-яких будівель, вони дивляться крізь пальці. А тому, якщо ви бачите, що хтось палить в недозволеному місці, це вливає на ваше здоров’є, куряща людина не реагує на ваші зауваження, то сміливо можна викликати поліцію задля припинення такого порушення.

Чи може роботодавець заборонити паління на робочому місці?

Якщо мова йде про заборону куріння на робочому місці, то варто згадати, що всі правила поведінки працівників, а також норми взаємовідносин між роботодавцем і працівником прописуються в трудовому договорі та правилах внутрішнього трудового розпорядку, причому всі їхні пункти не повинні суперечити Кодексу законів про працю (КЗпП).

У таких документах мають бути чітко обумовлені умови праці, а також режим і тривалість робочого дня та періодів відпочинку. Цікаво, що трудове законодавство не забороняє закріплення пункту про заборону відлучень зі свого робочого місця для перекурів або введення певної кількості перерв на куріння та іх тривалість.

У той же час забороняти працівникові відпочивати протягом робочого дня КЗпП не дозволяє, але в першу чергу це стосується обідньої перерви, бо ніхто і ніщо не може заборонити працівникові використовувати цей час на свій розсуд і безперешкодно палити в дозволених для цього місцях.

Цікаво, що КЗпП абсолютно не регламентує час для перекурів і їх кількість. А цей факт дозволяє роботодавцю прописувати такі моменти в правилах внутрішнього трудового розпорядку (це може бути наказ про режим куріння на підприємстві або ж графік, який регламентує можливий перекур в робочий час).

Невиконання пунктів ВТР є дисциплінарним порушенням і, відповідно до КЗпП, має каратися в наказі по підприємству або його підрозділах. Якщо говорити про організацію місць для куріння, то їх загальна площа не повинна перевищувати 10% від загальної «квадратури», а сама «курилка» повинна бути обладнана як мінімум витяжною вентиляцією та спеціальною табличкою з написом або відповідним графічним зображенням.

Цікаво й те, що чинний закон про куріння говорить про те, що власник не тільки має право забороняти й обмежувати куріння, а ще й обов`язково має це робити.

Крім розпорядження про заборону куріння, власник підприємства може взагалі не обтяжувати себе відведенням спеціального приміщення під потреби курців, а тим більше ще й обладнати його.

Головне завдання роботодавця – забезпечити для своїх співробітників комфортні умови праці, а інше вже не є обов`язковим до виконання. Не варто забувати також і про колективний договір, бо в ньому можуть бути передбачені всілякі заохочення для тих, хто не палить, а ось це вже повинно мотивувати курців на позбавлення від їх згубної звички.

Спеціальні місця для куріння та вимоги до них

Якщо роботодавець пішов назустріч своїм співробітникам і вирішив зберегти їх звичку, перед ним постане питання про те, як саме обладнати місце для куріння та які дії слід для цього зробити.

Місце для куріння має відповідати однієї з цих двох основних вимог:

 • Це місце має бути розташоване на відкритому повітрі. В такому випадку допускається спорудження навісу, альтанки або павільйону.
 • Місце для куріння може перебувати в закритому приміщенні, наприклад, всередині підприємства у вигляді окремої кімнати або кабінету. Але в цьому випадку воно повинно бути обладнане потужною витяжною системою, яка буде швидко ліквідувати дим.