Автор: 19.06.2019 Оновлено: 19.06.2019

закон про куріння, заборона куріння в громадських місцях

Часто в офісі на роботі, на дитячих майданчиках, в інших приміщеннях чи автобусі курці дозволяють собі палити поруч і не зважати на оточуючих людей, не реагуючи при цьому на жодні зауваження. Що можна зробити в таких ситуаціях? Читаємо “закон про куріння”, а точніше №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», який дає нам дієві інструменти впливу на курців.

Отже, в Україні працює закон, що забороняє куріння в громадських місцях. На сьогодні затягтися цигаркою в кафе, барі, ресторані або іншому громадському місці стало просто неможливим, бо тепер це потрібно робити в строго відведених для цього місцях. А порушникам загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.

Такий порив законодавців підтримали багато роботодавців, бо багатьом власникам підприємств дуже не подобається, що частина їх працівників витрачають істотну частину свого часу на перекури, внаслідок чого знижується рівень дисципліни та падає відсоток продуктивності.

Багато бізнесменів навіть забороняють своїм співробітникам використовувати робочий час для походів до «курилки», а за невиконання таких приписів передбачаються депреміювання та навіть звільнення. Сьогодні ми спробуємо дати відповідь, наскільки законними є такі рішення та як мають захищати свої права як робітники, що не палять, так і офісні курці.

Читайте також: «Заборона куріння в громадських місцях – штраф 400 гривень!»

Закон про куріння: що нового для громадян, що не палять?

З 01.12.2017 в Україні було введено заборону на куріння в громадських місцях. Вносячи зміни в закон про заборону куріння в громадських місцях, Верховна Рада додала в нього кілька правок. Зокрема, було розширено перелік місць, де курити не можна. Фактично з 1 грудня курити в Україні стало можливим лише під табличкою «Місце для куріння».

Паління тютюну, кальяну або електронної сигарети під категоричну заборону підпадає у таких місцях як:

  • ліфти та таксофони;
  • приміщення будь-якого закладу охорони здоров`я, а також його територія;
  • приміщення будь-якого начального закладу, а також його територія;
  • дитячий майданчик будь-якого типу;
  • територія будь-якої діючої спортивної, фізкультурно-оздоровчої споруди чи закладу фізкультури та спорту, а також його територія;
  • під`їзд будь-якого житлового будинку;
  • будь-який підземний перехід;
  • будь-який транспорт загального користування, який займається перевезенням пасажирів;
  • приміщення будь-якого закладу ресторанного господарства;
  • приміщення будь-якого об`єкту, що має культурне призначення;
  • приміщення будь-якого органу держвлади, органу місцевого самоврядування або іншої держустанови;
  • будь-яка зупинка маршрутного транспорту..

Якщо відсутні спеціально відведені для цього місця, то під категоричну заборону підпадає паління також у таких місцях як:

  • приміщення будь-якого підприємства, установи й організацій без уваги на форму власності (першочергово це саме куріння в офісах);
  • приміщеннях будь-якого готелю й аналогічного засобу розміщення громадян;
  • приміщеннях будь-якого гуртожитку;
  • приміщеннях будь-якого аеропорту чи вокзалу.

закон про куріння

Незважаючи на складання численних адмінпротоколів з боку поліції, виявилося, що українське суспільство ще не готове до того, щоб реагувати на правопорушення з боку курців. Наші громадяни звикли скаржитися лише на п`яниць під вікнами та на дитячих майданчиках, а ось на курців, які й досі димлять на сходових клітинах будь-яких будівель, вони дивляться крізь пальці. А тому, якщо ви бачите, що хтось палить в недозволеному місці, це вливає на ваше здоров’є, куряща людина не реагує на ваші зауваження, то сміливо можна викликати поліцію задля припинення такого порушення.

Чи може роботодавець заборонити паління на робочому місці?

Якщо мова йде про заборону куріння на робочому місці, то варто згадати, що всі правила поведінки працівників, а також норми взаємовідносин між роботодавцем і працівником прописуються в трудовому договорі та правилах внутрішнього трудового розпорядку, причому всі їхні пункти не повинні суперечити Кодексу законів про працю (КЗпП).

У таких документах мають бути чітко обумовлені умови праці, а також режим і тривалість робочого дня та періодів відпочинку. Цікаво, що трудове законодавство не забороняє закріплення пункту про заборону відлучень зі свого робочого місця для перекурів або введення певної кількості перерв на куріння та іх тривалість.

У той же час забороняти працівникові відпочивати протягом робочого дня КЗпП не дозволяє, але в першу чергу це стосується обідньої перерви, бо ніхто і ніщо не може заборонити працівникові використовувати цей час на свій розсуд і безперешкодно палити в дозволених для цього місцях.

Цікаво, що КЗпП абсолютно не регламентує час для перекурів і їх кількість. А цей факт дозволяє роботодавцю прописувати такі моменти в правилах внутрішнього трудового розпорядку (це може бути наказ про режим куріння на підприємстві або ж графік, який регламентує можливий перекур в робочий час).

Невиконання пунктів ВТР є дисциплінарним порушенням і, відповідно до КЗпП, має каратися в наказі по підприємству або його підрозділах. Якщо говорити про організацію місць для куріння, то їх загальна площа не повинна перевищувати 10% від загальної «квадратури», а сама «курилка» повинна бути обладнана як мінімум витяжною вентиляцією та спеціальною табличкою з написом або відповідним графічним зображенням.

Цікаво й те, що чинний закон про куріння говорить про те, що власник не тільки має право забороняти й обмежувати куріння, а ще й обов`язково має це робити.

Крім розпорядження про заборону куріння, власник підприємства може взагалі не обтяжувати себе відведенням спеціального приміщення під потреби курців, а тим більше ще й обладнати його.

Головне завдання роботодавця – забезпечити для своїх співробітників комфортні умови праці, а інше вже не є обов`язковим до виконання. Не варто забувати також і про колективний договір, бо в ньому можуть бути передбачені всілякі заохочення для тих, хто не палить, а ось це вже повинно мотивувати курців на позбавлення від їх згубної звички.

Спеціальні місця для куріння та вимоги до них

Якщо роботодавець пішов назустріч своїм співробітникам і вирішив зберегти їх звичку, перед ним постане питання про те, як саме обладнати місце для куріння та які дії слід для цього зробити.

Місце для куріння має відповідати однієї з цих двох основних вимог:

  • Це місце має бути розташоване на відкритому повітрі. В такому випадку допускається спорудження навісу, альтанки або павільйону.
  • Місце для куріння може перебувати в закритому приміщенні, наприклад, всередині підприємства у вигляді окремої кімнати або кабінету. Але в цьому випадку воно повинно бути обладнане потужною витяжною системою, яка буде швидко ліквідувати дим.

 

Будь-яке місце для куріння на підприємстві обов`язково повинно бути зазначено відповідним знаком, що сповіщає співробітників про те, що куріння є правомірним саме тут.

Слід зазначити, що до обладнання місця для куріння роботодавець повинен поставитися з усією відповідальністю. Повісити табличку з відповідною назвою кімнати буде недостатньо, бо будь-яка перевірка виявить невідповідність приміщення до встановлених стандартів. Курильня, крім внутрішнього оснащення, повинна знаходитися на достатній відстані від робочих місць інших співробітників, а також від приміщень, призначених для прийому їжі. В інших же приміщеннях слід навпаки розмістити інформаційні таблички, які повідомляють, що заборона куріння на підприємстві діє саме в даних місцях.

Як показує практика, багато співробітників самостійно вибирають собі місця для куріння, виходячи, наприклад, на ганок або на територію організації. В такому випадку слід пам`ятати, що відсутність на них спеціально обладнаного місця також буде прирівнюватися до порушення діючих норм. А ось тоді відповідальність може торкнутися як самого роботодавця, так і його співробітників.

Щодо часу куріння, то законодавство не встановлює певних періодів для того, щоб співробітники, що палять, мали змогу відірватися від виконання своїх обов`язків. Діючі норми передбачають лише обов`язкове надання співробітникам певного часу, який має виділятися для відпочинку та прийому їжі протягом робочого дня.

Це фактично означає, що нерегламентоване залишення співробітником свого робочого місця з метою покурити (перекури під час роботи) є порушенням трудової дисципліни та існуючого розпорядку. При бажанні роботодавець може пред`явити відповідні претензії, наприклад, якщо вважає, що співробітник виходить курити занадто часто, тим самим надаючи серйозний негативний вплив на робочий процес.

заборона куріння в громадських місцях

Закон про куріння: яка відповідальність працівнику-курцеві?

З моменту, коли закон про куріння вступив в силу, лише представник правоохоронних органів в змозі пред`явити офіційні звинувачення кожному курцеві, що знаходиться з сигаретою в недозволеному місці. Отже, при призначенні штрафів слід пам`ятати про те, що зробити це може тільки уповноважена особа.

Саме тому накладення штрафу не може бути здійснено, наприклад, самим роботодавцем. Також віднімання будь-якої суми з заробітної плати співробітника буде визнано абсолютно незаконною дією роботодавця.

Кодекс України про адміністративні правопорушення, а саме стаття 175-1 передбачає, що паління тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, – тягне за собою попередження або накладення штрафу від 51 до 170 гривень. За повторне правопорушення протягом року – від 170 до 340 гривень.

Слід зазначити, що у гонитві за відмовою від згубних звичок у відношенні своїх співробітників роботодавцю слід проявляти максимальну обережність. Не допускається дискримінація працівників-курців, штраф за куріння на підприємстві, зменшення розміру їх заробітної плати чи позбавлення преміальних тощо.

Ображений співробітник завжди зможе звернутися в судову установу для захисту власних інтересів. В такому випадку до роботодавця можуть бути застосовані досить серйозні заходи відповідальності за прояву дискримінації.

Як вже було сказано вище, роботодавець не може використовувати таку міру, як штрафування працівників у якості покарання за куріння. При отриманні на руки документа від керівника, що свідчить про призначення певного штрафу, співробітник має повне право відмовитися від його підписання та звернутися до установи, що є уповноваженою у вирішуванні трудових спорів.

Однак керівник може застосувати інші санкції, передбачені чинними законодавчими нормами. До таких санкцій належать: зауваження, догана та наступне звільнення. Останній захід повинен застосовуватися лише у виняткових випадках, наприклад, якщо на співробітника не діють раніше вжиті заходи у вигляді зауваження та догани, бо він продовжує порушувати чинний порядок. Звільнення також може бути використано в тому випадку, якщо порушення повторилися три чи більше разів однією особою.

Куріння в невстановлених місцях – це правопорушення!

Як видно з усього вищевикладеного, куріння є не тільки шкідливою звичкою, а й може доставити серйозні проблеми в галузі трудових правовідносин між працівником і його роботодавцем. Крім цього, постійне відволікання на сигарету часто негативно позначається на робочому процесі. Співробітник, що постійно виходить покурити, в день може втрачати від 1 до 1,5 годин, не виконуючи в цей час своїх прямих обов`язків.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Кожному з нас слід пам`ятати, що куріння в будь-яких недозволених місцях (в т.ч. і на підприємствах) – це правопорушення, при якому є постраждалі – люди, яким доводиться вдихати тютюновий дим. Якщо ж роботодавець не може заборонити куріння з певних причин, йому слід уважно поставитися до всіх існуючих вимог щодо обладнання спеціального приміщення.

Світова практика

Всесвітньою організацією охорони здоров`я (ВООЗ) нещодавно були виготовлені нові рекомендації щодо боротьби з тютюнопалінням. Її експерти запропонували заборонити куріння на робочих місцях і в громадських будівлях у кожній з країн, що є членом організації незалежно від рівня їх економічного розвитку.

«Останні дані науковців однозначно свідчать про те, що безпечного рівня пасивного куріння не існує, отже куріння вбиває кожного з нас», – заявила глава ВООЗ Маргарет Чан.

За останніми даними ВООЗ, куріння є провідною причиною смертності всього населення нашої планети. Щорічно хвороби, які викликаються завдяки курінню, забирають близько 5 400 000 життів. Зараз на країни, що розвиваються, припадає близько 50% смертей, що пов`язані з палінням. Проте, на відміну від Європи і США, курців там ніяк не меншає. Якщо така тенденція буде зберігатися надалі, то до 2030 року на країни, що розвиваються, буде припадати вже близько 80% тих, хто вмер від паління.

Керівник антитютюнової кампанії ВООЗ Амандо Перуга у якості позитивного прикладу привів Ірландію та Уругвай, уряди яких ухвалили цілу низку законів про обмеження куріння на робочому місці. При цьому такі заходи були схвально зустрінуті як тією частиною населення, що не палить, так і самими курцями. До речі, сама Всесвітня організація охорони здоров`я ще в 2005 р заявила про те, що припиняє приймати на роботу курців і зажадає від уже працюючих співробітників кинути цю згубну звичку.

Наскільки ефективно працює “закон про куріння” дивіться на відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-06-19T12:18:56+03:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі