затримання поліцією

Головний принцип, коли здійснюється затримання поліцією України – не чинити опір і не ображати правоохоронців. В цій статті ми зібрали дієві поради, які допоможуть уникнути негативних наслідків при такому затриманні.

Раніше ми писали про: «Поверхностная проверка, административное задержание полицией Украины – а вы знаете свои права?» та «Осторожно! Незаконная поверхностная проверка и личный досмотр!».

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Зараз спробуємо дати корисні поради, коли вам приходиться взагалі мати справу з Національною поліцією України при затриманні. Все що написане нижче про затримання поліцією лише якоюсь мірою може допомогти уникнути найбільш негативних наслідків.

Затримання поліцією: правило №1

При затриманні поліцією постарайтеся звести до мінімуму фізичну силу з їх боку, тобто не чиніть опір! Якщо вже вийшла така ситуація, що вас затримують – краще підкоряйтеся командам, демонструйте повну готовність до “співпраці”, завдяки чому ви збережете таку базову цінність, як здоров’я.

Відповідно, всі подальші дії після затримання поліцією необхідно оцінювати з точки зору їх безпеки для здоров’я.

Правило №2

У момент затримання поліцією України необхідно привернути увагу як можна більшої кількості оточуючих вас людей до того, що відбувається, постарайтеся повідомити кому-небудь з оточення свої дані, тоді збільшуються шанси на те, що ваші рідні і близькі зможуть вас знайти.

Звичайно, згідно із законом «Про Національну поліцію України», КПК, поліція зобов’язана повідомити про затримання людини його родичів, але ці вимоги практично ніколи вчасно не дотримуються. Тому при затриманні поліцією завжди є реальний шанс залишитися наодинці з правоохоронцями на добу і більше без будь-якого зв’язку із зовнішнім світом, а за цей час може статися будь-ка неприємна ситуація.

Звісно, за наявності мобільного телефону (якщо його не відібрали у момент затримання), слід негайно подзвонити вашім знайомим\родичам і повідомити про те, що сталося, оскільки при доставленні у відділення телефон відберуть точно.

Правило №3

Це правило стосується передусім свідків, які спостерігають за затриманням поліцією, і звучить воно так: не залишайтеся байдужими до того, що відбувається, адже з будь-ким, в тому числі і з вами, може статися подібна ситуація.

Необхідно спробувати з’ясувати у поліцейських: їх ПІБ, звання, підрозділ (згідно із законом поліцейський при взаємодії з громадянами зобов’язаний представитися, а на вимогу пред’явити посвідчення), підстави для затримання, передбачуване місце тримання затриманого, зафіксувати затримання на відео, аудіо, спробувати спокійно і обережно надати затримуваному медичну допомогу, якщо він ,очевидно, в її потребує і, напевно, найголовніше, – дізнатися дані затриманого і відомості про людину, якій можна передати інформацію про затримання.

Правило №4

Якщо після затримання поліцією і доставлення затриманого у відділення поступить пропозиція розписатися в журналі відвідувачів і затриманих, необхідно простежити правильну вказівку час фактичного затримання, і, звичайно, обов’язково відмітити, що ви є саме затриманими, а не відвідувачем.

Вимагайте негайно повідомити родичів про затримання, вкажіть кого саме і їх контактні дані.

затримання поліцією

Правило №5

Не відмовляйтесь і вимагайте адвоката.

Навіть якщо у Вас немає свого, за законом поліція зобов’язана запросити адвоката з Центру безкоштовної правової допомоги (ЦБПД).

Звичайно, не варто розраховувати на особливий ефект від присутності безкоштовного адвоката, але якщо ви заявите про бажання залучити його, у Вас буде як мінімум «тайм-аут» для обдумування свого положення, оскільки до появи адвоката маєте повне право не відповідати ні на які питання і нічого не підписувати.

Затримання поліцією: правило №6

Увага при підписанні документів! Якщо після затримання поліцією від вас наполегливо вимагають підписати документ під загрозою застосування насильства і, пам’ятаючи Правило №1, ви вирішили не чинити опір, то як мінімум уважно, не кваплячись, вивчите документ.

Це може бути протокол затримання, протокол про адмінправопорушення, пам’ятка про права, протокол огляду, вилучення, протокол допиту, пояснення. Ні в якому разі не можна залишати незаповнені графи, крім того, дуже важливо підписувати із зауваженнями ті місця, які не відповідають дійсності або залишають можливість для двоякого розуміння.

Наприклад, в протоколі може бути написано, що у вас при затриманні був вилучений ніж і сама по собі ця інформація може сприйматися як свідоцтво проти вас, тоді як насправді ви мали при собі перочинний ніж, який не є холодною зброєю і не заборонений для носіння. Якщо написано, що вилучена пляшка з невідомою рідиною, тоді як вам точно відомо, що там мінералка, то так і пишіть.

Важливо пам’ятати, що інформація, яка зафіксована в протоколі вже не підлягає зміні, і рішення в суді виноситися, відштовхуючись в тому числі і від документальних доказів, якими і є протоколи.

Особливо варто відмітити і те, що вилучені у вас при затриманні поліцією предмети мають бути упаковані і опломбовані на момент підписання протоколу затримання, в якому про них йде мова. Якщо предмети опломбовані ненадійно або не опломбовані взагалі, про це також необхідно відмітити в протоколі. Слід бути готовим до того, що поліцейські проявлятимуть агресію, але цей нюанс особливо важливий, тому слід проявити наполегливість в розумних межах, адже від цього залежить ваше життя.

Буде цікаво:  «Булінг в Україні: що це, відповідальність і як боротися? Новий закон!»

Кожен процесуальний документ можна і треба використати як засіб донесення інформації до судді, від якого багато в чому тепер залежить ваша доля. Підписуючи документи, бажано фіксувати також ту інформацію, яка залишилася непочутою поліцією: прохання надати адвоката, прохання надати медичну допомогу, необ’єктивна фіксація тощо.

Правило №7

Якщо доводиться свідчити без адвоката, завжди пам’ятаєте про гарантоване Конституцією право не надавати свідчень відносно себе і своїх близьких ні взагалі, ні з якихось конкретних питань (обставин), крім того, кримінально-процесуальним законодавством передбачений обов’язок слідчого припинити допит, якщо допитуваний в явній формі висловив відмову від надання свідчень.

Вкрай важливо до моменту надання будь-яких пояснень, з’ясувати всю інформацію відносно вашого статусу (підозрюваний, адміністративний порушник, свідок), правопорушення, що конкретно інкримінується/ з приводу якої конкретно ситуації Ви затримані поліцією, кому саме (з вказівкою ПІБ, звання, посади) ви свідчите. Це дозволить як мінімум не наговорити зайвого, якщо, наприклад, не момент затримання поліцією в них на вас жодної інформації немає і після доставлення у відділення починається пошук будь-яких зачіпок, які будуть надавати видимість законності дій Національної поліції України.

Будь-які свідчення, пояснення краще писати особисто, тут найскладніше – не бояться наполягати на цьому і проявити стійкість проти можливого тиску.

Затримання поліцією: пам’ятка!

затримання поліцією

Врахуйте, що затримання вважається таким з моменту, коли людину за допомогою фізичних засобів або усним наказом змушують залишатися поряд із співробітником поліції або в приміщенні, вказаному співробітником поліції.

Тобто якщо ми бачимо картину, що людину кудись ведуть поліцейські, але при цьому він виражає ознаки незгоди з таким ескортом, а поліцейські навпроти повідомляють, що він йде з ними із власної волі, то швидше за все ми, маємо справу з незаконним затриманням.

Річ у тому, що у разі формального затримання поліцейські зобов’язані повідомити підстави і мотиви затримання, роз’яснити затримуваному права і взагалі дотриматися певної процедури.

Природне бажання поліцейських обійтися без усіх цих формальностей і фактично затримати особу, представивши «запрошення» в поліцію, яке людина «люб’язно» прийняла. Враховуйте також, що поширене обгрунтування для затримання – відсутність документів, що посвідчують особу. Така підстава не є сама по собі законною і достатньою підставою для затримання.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Річ у тому, що законом досить чітко сформульовані підстави для затримання і до них відносяться наступні:

  • якщо особа підозрюється в скоєнні злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, або якщо є спеціальна постанова слідчого судді про затримання саме цієї особи;
  • якщо особу застали у момент скоєння злочину або спроби його вчинити;
  • якщо відразу після факту злочину, свідок злочину або потерпілий вкажуть на особу як на злочинця, або якщо сукупність явних ознак на тілі, одязі дозволяють запідозрити особу в скоєнні злочину;
  • якщо особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, необхідно доставити у відділення поліції для складання протоколу або з’ясування обставин по суті, якщо усе це не може бути здійснено прямо на місці здійснення порушення;
  • якщо йдеться про дітей до 16-ти років, які залишилися без опіки;
  • якщо особа знаходиться в стані сп’яніння, але тільки в громадському місці і тільки тоді, якщо вид і поведінка цієї особи порушують громадський порядок або якщо особа не може вільно пересуватися;
  • якщо особа з явно вираженими ознаками психічного розладу своєю поведінкою несе потенційну загрозу для оточення;
  • і, нарешті, якщо йдеться про іноземця, що розшукується правоохоронними органами іншої держави.

На даний момент цей перелік підстав є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Знайте свої права та реалізовуйте їх!

Доводилося Вам спостерігати безпідставні затримання осіб на вокзалі\громадському місті? Як часто неправими бувають звичайні громадяни?

На відео прекрасний приклад, як не потрібно себе вести, коли відбувається затримання поліцією України:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.