Автор: 11.01.2019 Оновлено: 11.01.2019

розписка на секс, згода на секс, закон про секс

Розписка на секс і її необхідність стала найбільш обговорюваною темою останнніх місяців у зв’язку із законодавчими змінами до Кримінального кодексу України, де т.з. згода на секс є обов’язковою умовою задля непритягнення особи до кримінальної відповідальності за зґвалтування.

Натхненним прикладом для українських законодавців стала Швеція, де минулого літа ввели в дію закон, згідно з яким перед сексом обов`язково потрібно отримати однозначну згоду другої сторони, бо інакше секс можна буде вважати зґвалтуванням. Щоб уникнути неприємностей, єдиним «залізобетонним» способом підтвердити згоду для шведів тепер є розписка на секс – хоча це і не сказано в законі, але логічно випливає з нього.

Така ж ситуація із статевими відносинами відтепер існує в Україні. Головною «фішкою» для українок відтепер стане можливість звинуватити свого партнера у зухвалому зґвалтуванні, навіть якщо сама «жертва» не давала ніякої відсічі.

Новий закон вже активно обговорюють в соцмережах. Тон таких обговорень здебільшого – це обурення або ж їдкий сарказм. Так, політолог Михайло Чаплига пише: «Я щасливий, що ця «шняга» прийшла в запалений моцк українських сапієнсів, коли мені вже добре за 40 і зі своїх 14 до 35 я пізнав радість природних відносин з безліччю партнерів (рекламацій при цьому не надходило… принаймні від перших трьох сотень).

Навіть страшно припустити… ризикнув би я пізнати дівчину та повністю віддатися цьому пориву якби таку «хрень» ввели ці хворі (в силу грантів, страшності тіла та тарганів у голові) і страждаючі від статевої заздрості сапієнси раніше… Мені щиро шкода сучасне покоління…»

І таких коментарів чимало. Радіють від нового закону поки що лише прибічники фемінізму, а інші громадяни знаходяться у розпачі чи стараються звести все до невдалої новорічної гуморески від влади.

Що ж буде відбуватися з цим законом надалі, до чого готуватися молоді, а також одруженим чи перебуваючим у так званих «цивільних» відносинах українцям? Розбираємось.

Для чого обов’язкова згода на секс у Швеції?

розписка на секс, згода на секс, закон про секс

Минулого року шведські законодавці розробили поправки до закону, які були спрямовані на запобігання зґвалтувань. Приводом став резонансний інцидент на початку 2017 року, коли троє чоловіків поглумилися над жінкою, а весь процес транслювали в прямому ефірі в «Facebook».

Жахлива історія неймовірно розбурхала шведське суспільство та стала одним з головних приводів для розробки нового закону із боротьби з насильниками. А розгорнута пізніше в соціальних мережах акція #Metoo та масові викриття діячів кіноіндустрії тільки додали масла у вогонь.

Останньою краплею терпіння у шведському суспільстві стали злочини в Мальме в листопаді-грудні минулого року. Зловмисники тоді вчинили кілька зухвалих зґвалтувань, а над однією з дівчат поглумилися прямо на дитячому майданчику. Шведи почали проводити акції протесту з вимогою покарати зловмисників і змінити законодавство.

Запропоновані зміни вже внесені до шведського парламенту та схвалені прем`єр-міністром країни Стефаном Лефвеном, який виступав за прийняття такого закону ще з 2014 року. Лефвен назвав цей документ «історичною реформою».

«Це ж очевидно, що секс повинен бути добровільним. Якщо він не добровільний, то це незаконно. Якщо ви не впевнені, то утримайтеся», – саме так виправдав свій закон Лефвен.

Суть закону (який в разі ухвалення повинен набути чинності вже влітку 2018 року) полягає в тому, що чоловік зобов`язаний отримувати однозначну згоду від жінки перед кожним сексуальним актом – в усній або письмовій формі. В іншому випадку він може бути звинувачений в зґвалтуванні навіть при сексі з обопільної згоди. Закон при цьому буде поширюватися як на випадкові зв`язки, так і на пари, що складаються у «громадянських відносинах», і навіть на подружжя.

Цікаво у таких нововведеннях те, що тягар доведення правди в суді буде цілком покладатися не на жертву зґвалтування, а на передбачуваного злочинця. Ця досить дика ініціатива викликала наче б то однозначну підтримку в шведському суспільстві. Але неабияких сумнівів у цьому додає факт, що говорити щось проти закону у Швеціі виявилося досить небезпечно. Наприклад, оглядач газети «Aftonbladet» порівняв нововведення з «полюванням на відьом» і прирівняв його до «сталінських чисток». А вже незабаром після цього він втратив роботу.

Отож, як бачимо, навіть у шведів з таким законом не все так гаразд, як про це кажуть у їхніх ЗМІ та яких би виправдань не приводилося. Втім, до літа шведам ще далеко. А ось українська ж влада вирішила цілком скопіювати дії своїх іноземних «колег» навіть без найменших роздумів та стала діяти на випередження.

Чи виправдана розписка на секс в Україні?

З нового року до інтимних відносин українських громадян завдяки нашим нардепам внесено багато чого нового та навіть екстремального. Вже з 11 січня в Україні починає працювати закон, який прирівнює всі види домашнього насильства (фізичне, сексуальне, психологічне чи економічне) до кримінальних злочинів.

Також в КК України змінено статті №152 і №153, в яких дається абсолютно нове визначення зґвалтуванню як проникненню в тіло іншої людини без її згоди, а сексуальному насильству – як дії без проникнення!

В результаті, Україна стане одинадцятою за рахунком державою в Європі (слідом за Великобританією, Бельгією, Кіпром, Люксембургом, Ісландією, Німеччиною, Швецією і т.д.), де сексуальні дії, вчинені без добровільної згоди партнера будуть кваліфікуватися як зґвалтування або сексуальне насильство.

Як зазначають розробники змін до закону та деякі адвокати, тема насильства по відношенню до жінок, а також домашнього насильства привертає все більше уваги в міжнародному співтоваристві. Однак в нашій країні ця тема залишається досить закритою ще з радянських часів. Саме тому внесені до КК зміни є наслідком ратифікації т.з. «Стамбульської» конвенції, котра має на меті максимально скоротити як випадки домашнього насильства, так і випадки насильства до жінок в цілому.

розписка на секс, згода на секс, закон про секс

У виправдання нового закону його укладачі та захисники приводять статистику Національної поліції. А вона свідчить, що 60% потерпілих замовчують і не повідомляють про насильство, тому що просто бояться. Наприклад, у 2017 році Дніпропетровська область стала лідером за кількістю звернень за фактом насильства, зібравши понад 11 тисяч заяв. Для порівняння, краща ситуація в цьому питанні в Полтавській області, в якій було зафіксовано лише 1 486 звернень, тобто в 10 разів менше.

Також жахає і статистика з домашнього насильства. Щодня в Україні фіксують 350 випадків домашнього насильства, при цьому 60% жінок страждають від такого насильства на постійній основі та не звертаються за допомогою. Дуже часто такі заяви просто ігноруються через слабку правову базу. На виправлення такої ситуації саме і спрямовані зміни в кримінальному законодавстві.

Щоб попередити такий «вал» насильства, в новий розділ Кримінального кодексу України внесено інформацію про обмежувальні заходи. Згідно з цим розділом, особи, які вчинили насильство, можуть бути обмежені в спілкуванні та навіть в наближенні до своєї жертви. Такі ж заходи можуть бути застосовані до порушника, якщо насильство було скоєно над дитиною або ж в її присутності.

При цьому укладачі та захисники нового закону водночас щиро вважають, що масових заяв від потерпілих або ж різкої зміни ситуації після вступу закону в силу не буде, оскільки ця новина приголомшила суспільство скоріше на побутовому рівні. Дані зміни, мовляв, дуже прогресивні і своєчасні, але скоріше спрямовані на зміну психологічного сприйняття суспільством питання насильства.

З такої точки зору, начебто, питань немає – насильство є насильство. Але ж посилання суто на досвід Європи та наші українські реаліі дещо різні – і це якщо дуже м`яко кажучи.

Втім наші законодавці просто бездумно скопіювали закон, який був прийнятий в ряді європейських країн та викликавший там чималий резонанс серед «корінних» громадян. А активісти, що с готовністю підтримали цей документ, теж не стали нічого нового вигадувати. У якості обгрунтування вони перевели з англійської на українську британський ролик, який розповідає про «згоду на секс» на прикладі чаю та на цьому все й закінчилося.

Дивно, але українські ЗМІ й досі майже не пишуть про вищесказані та досить непрості «нововведення». А більшість громадян нашої країни, судячи з усього, навіть не знають і не уявляють, як круто може змінитися їхнє життя з цього січня.

Інтим – розписка на секс, інакше – грати

розписка на секс, згода на секс, закон про сексСама ініціатива дуже хороша, але недопрацьована, тому що законодавець не прописав, яким чином згода на секс має бути оформлена та як її підтвердити.

Сам новий документ гарний тим, що передбачає покарання як для домашніх насильників, так і для начальників, що не проти використовувати своє службове становище. Але норми самого закону суперечать як чинній Конституції, так і міжнародній практиці.

Якщо коротко, то зґвалтуванням чи насильницькими діями буде вважатися будь-який статевий акт, якщо потерпіла сторона не дала на нього своєї чіткої згоди.

Але як фіксувати згоду, а головне, як потім обвинуваченому довести, що вона була, якщо жертва спочатку погодилася, а потім відмовилася від своїх слів? У документі про це ані єдиного слова. І це тільки перший негаразд.

Сам закон прийняли для боротьби (в першу чергу) з домашнім насильством: за незгоду на секс законної жінки в шлюбі строк позбавлення волі її чоловікові передбачено більший, ніж за зґвалтування іншої випадкової особи. Так про це написано в статті. І що тепер може статися завдяки необачності наших горе-законодавців? А статися може ось що.

Вже цього тижня за секс навіть із законною дружиною без її попередньої згоди кожному українцю буде загрожувати до 10 років за ґратами. А ось за жінкою (за замовчуванням) залишається можливість зовсім несподівано для чоловіків поміняти своє «так» на «ні» у будь-який момент (навіть прямо на «півдорозі»).

В якій такій формі має бути оформлена така життєво необхідна «згода на секс» – закон, на жаль, чіткої відповіді не дає. Тому можна припустити, що така згода на секс може бути надана як усно, так і письмово (розписка на секс).

З усною згодою складність в доказуванні її наявності, тоді як остання не є гарантією, що ваш партнер потім не заявить, що статеві відносини відбулись без добровільної згоди, або, наприклад, конкретно у той час партнер передумав і був категорично проти. І ще, коли така розписка на секс має бути взята, за місяць до, після чи безпосередньо в час Х?

А як же у такому випадку доказувати суддям, що твій статевий контакт із жінкою був цілком законний, якщо вона не зобов`язана тепер навіть доводити, що чинила (чи намагалася чинити) опір при вашому «секс-насильстві»? Ось це і стане приводом для зловживань.

Якщо, наприклад, від дівчини була добровільна згода на секс, а її партнер потім чимось образив, то вже наступного дня вона може піти в поліцію та написати заяву про секс без згоди. А у випадку з сімейними парами – це взагалі-то готовий привід для шантажу. Дружина з вами ніч провела, а на наступний день написала заяву в поліцію, бо ви не захотіли купити нової шуби.

Такий вам може статися цілком узаконений абсурд!

Зараз навіть важко уявити, як буде доводитися секс без згоди. Недарма ж в інтернеті жартують, що жінка повинна написати розписку на секс або ж її згоду потрібно фіксувати на диктофон або відеокамеру. Навіть відповідні програми для смартфонів вже стали пропонувати…

розписка на секс, згода на секс, закон про секс

Згода на секс: що вважається домашнім та економічним насильством?

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Що за новим законом вважати за домашнє насильство, хоч якось ясно. Воно пов`язане із навмисним та систематичним фізичним чи психологічним тиском (насильством) по відношенню до існуючої або ж колишньої дружини, із якою наш обвинувачений має перебувати в родинних чи близьких стосунках.

Але що таке економічне насильство і як воно повинно проявлятися? Не факт, що в поліцію з заявами не побіжать люди, які розповідатимуть про економічне насильство, так як їх партнер не дає грошей на новий смартфон або ж автівку, що призводить до неабияких «фізичних або психологічних страждань та погіршення якості життя». А за це (між іншим) передбачено позбавлення волі до 2 років.

Дуже цікавим є факт, що (за логікою авторів поправок) чоловічий статевий орган тепер віднесено до предмету скоєння злочину. Таке курйозне нововведення неймовірно спантеличило правоохоронців.

Що стосується заяв про зґвалтування, тут все просто: відправили заявника на судмедекспертизу, зібрали речові докази, опитали знайомих (свідків), а далі вже суд вирішує – винен чи не винен. А тут правоохоронці навіть вже не знають, які ж такі докази будуть потрібні для встановлення, що один з партнерів без «добровільної згоди» вступив у інтимний зв`язок.

Зараз основна проблема полягає в тому, що (з практичної точки зору) застосувати всі норми закону нереально, бо немає відповідного механізму його роботи. А якщо закон не передбачає механізми свого застосування, то його можна вважати неробочим. Так що, скоріш за все, ще будуть розроблятися підзаконні акти, судова практика, які повинні відпрацювати механізм застосування цих законодавчих змін.

Згода на секс, розписка на секс та думки експертів щодо таких законодавчих змін на відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 4 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-01-11T09:05:29+02:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі