працевлаштування неповнолітніхТреба одразу зазначити, що працевлаштування неповнолітніх і трудові правовідносини прирівнюють підлітків у правах до повнолітніх, вони також повинні дотримуватися трудової дисципліни, сумлінно працюючи та виконуючи розпорядження роботодавців.

Де шукати роботу для неповнолітніх?

Почнемо з того, що Кодекс законів про працю України забороняє особам молодше 16 років працевлаштуватися. Але існують винятки – працевлаштування можливе з 15 років, якщо є згода одного з батьків чи піклувальника, усиновителя, тобто особи, що його замінює. Також винятком є працевлаштування з 14 років, цей пункт стосується учнів шкіл та професійно-навчальних закладів, які теж мають дозвіл одного з батьків.

Шукати роботу можна за допомогою онлайн-сервісу OLX Робота, де є рубрика «початок кар’єри». Треба лише вибрати потрібну професію, і буде знайдена робота у Львові, Сумах чи іншому місті. Також можна вибирати тип роботи, тип зайнятості та зарплату – це суттєво прискорить пошук оптимального варіанту.

Особливості працевлаштування неповнолітніх

Під час прийняття на роботу особи, що не є повнолітньою, треба зважати на те, що:

  • неодмінно треба скласти трудовий договір в письмовій формі;
  • перед прийняттям на роботу попередній медичний огляд неповнолітнього працівника обов’язковий, потім
  • такі огляди мають стати щорічними до досягнення 21 року;
  • не встановлюється випробувальний термін, якщо особа ще не досягла 18 років;
  • такі працівники мають право користуватися пільгами (їх встановлює українське законодавство) — це
  • стосується робочого часу, охорони праці, відпусток та інших умов.

працевлаштування неповнолітніхРоботодавцям забороняється:

  • використовувати неповнолітніх працівників для переміщення та підіймання речей, вага яких не вкладається у граничні норми;
  • застосовувати таких осіб на важких роботах, роботах з небезпечними умовами праці;
  • примушувати таких працівників виходити на робоче місце у вихідні дні або вночі.

Тривалість робочого часу також буде залежати від віку працівника. Так, підлітки 15-16 років мають працювати не більше 24 годин на тиждень, що стосується 16-18 років, то цей показник не повинен перевищувати 36 годин. Відпустка надається щороку, у зручний для підлітка час, її тривалість складає 31 календарний день.

Щоденна робота неповнолітніх працівників скорочена, але заробітна плата таким особам повинна нараховуватися у повному обсязі.

Що потрібно знати про свої права шукачу роботи, якому не виповнилося 18 років – дивіться на відео: