Автор: 29.06.2015 Оновлено: 13.04.2019

заборона виїзду за кордон

Заборона виїзду за кордон для військовозобов’язаних часто використовується прикордонниками. Та чи законні такі дії? Читайте зараз!

Одна з останніх тем, яка живо обговорюється в соціальних мережах – це те, що для виїзду, як за кордон, так і за межі адміністративних районів, військовозобов’язані повинні мати при собі довідку з військкомату. Простіше кажучи, отримати дозвіл на таку поїздку необхідно у районного військового комісара.

Право вільного пересування громадян закріплене в Конституції України, де в ст. 33 сказано, що кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право покидати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Заборона виїзду за кордон: кому можуть відмовити у виїзді?

Як ми бачимо, людині можуть обмежити свободу пересування, тільки, якщо це передбачено законом. Так, згідно ст.6 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” існує список категорій громадян, яким можуть тимчасово відмовити у виїзді за кордон, а саме:

  • особи, обізнані з інформацією, яка містить державну таємницю;
  • особи, які не виконали договірні або інші зобов’язання (аліменти), – до вирішення спору або виконання цих зобов’язань;
  • особи, відносно яких у рамках кримінального провадження застосований запобіжний захід у вигляді заборони на виїзд за кордон – до закінчення цього кримінального провадження або відміни цього запобіжного заходу;
  • особи, засуджені за скоєння злочину, – до повного відбуття покарання або звільнення від покарання;
  • особи, які ухиляються від виконання зобов’язань, покладених на них судом або рішенням посадовця, – до виконання цих зобов’язань;
  • особи, які свідомо надали про себе неправдиві відомості, – до моменту з’ясування причин;
  • особи, відносно яких поданий цивільний позов до суду,- до закінчення цього провадження;
  • особи, які перебувають під адміністративним наглядом міліції, – до припинення такого нагляду.

заборона виїзду за кордон

Як ми раніше писали, зараз на території України діє режим підвищеної готовності, який не передбачає обмежень свободи пересування. Це обмеження можливо тільки у разі введення воєнного або надзвичайного стану, згоду на який дає Верховна Рада Україна. Це означає, що відповідні заборони не можуть затверджуватися ні Кабінетом Міністрів України, ні, тим більше, Міністерством оборони України.

До 2013 року, дійсно, існувала норма, що забороняє виїзд за кордон військовозобов’язаним чоловікам і жінкам, які не надали відповідний дозвіл з військових комісаріатів. Пізніше цю норму прибрали.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

А оскільки на сьогодні не існує Закону, який би прямо це регулював, то заборона на виїзд з України без довідки з військкомату є незаконною.

Про пересування на території України

Згідно із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації, забороняється змінювати своє місце проживання без дозволу військового комісара.

Що це означає на практиці?

Багато хто плутає поняття “місце проживання” і “місце перебування”. У ст.3 Закону України сказано, що місце перебування – це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа мешкає строком менше 6 місяців на рік. А місце проживання – це житло, розміщене на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа мешкає постійно або тимчасово.

Оскільки в Законі “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” сказано про “місце проживання”, то про обмеження свободи пересування не може йти мова.

У випадку, якщо Вам чи іншим військовозобов’язаним заборонили покинути територію України або певну адміністративно-територіальну одиницю на підставі відсутності довідки з військкомату, ці дії є незаконними і їх необхідно оскаржувати або керівництву прикордонного пункту, де вас не пропускають, або в суді.

Про суперечності в поглядах представників МЗС України та заборона виїзду за кордон на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 6 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-04-13T12:20:46+03:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі